Recenze: Padesát odstínů šedi (2015) – Nekoukatelné erotické „drama“

Polovina února 2015 a světové kinosály budou praskat ve švech. Do distribuce se totiž dostává snímek podle absolutního bestselleru Padesát odstínů šedi. Jak dopadla tato dlouho očekávaná adaptace? Nebudu vás napínat. Špatně.

Nepřijde mi správné, aby byl jakýkoliv film odsuzován ještě předtím, než si o něm přímo v kinosále udělá obrázek širší divácká veřejnost. To samozřejmě neplatí pro filmy Zdeňka Trošky, ale k hollywoodskému filmu podle světového bestselleru by to chtělo zachovat alespoň minimální objektivní přístup. Přesně s tím jsem šel do kina, ale nakonec jsem musel dát za pravdu všem těm negativním komentářům, kterými je už od čtvrtka zahalen celý internet. Padesát odstínů šedi je až nečekaně špatný film.

nsfw-watch-the-first-full-trailer-of-fifty-shades-of-grey

Pohádka o nesmělé a romanticky založené dívce, která potká okouzlujícího a tajemstvími opředeného milionáře, jehož poněkud výstřední sexuální apetit otevře mladičké Anastásii dveře do nových koutů rozkoše, obletěla celý svět. Knihu jsem se pokoušel číst, ale bylo zřejmé, že nepatřím do autorčiny cílové skupiny. Atmosféru tajemného erotického napětí v kombinaci se všemi možnými i nemožnými chtíči Christiana Greye se však ze stránek nepodařilo převést na stříbrné plátno ani náhodou. Sexuální scény postrádaly jakoukoliv jiskru a mnohdy i ony tolik očekávané výprasky působily spíše komicky. Od filmu s eRkovou přístupností nelze čekat zázraky, ale no tak. I v seriálech jako Hra o trůny nebo Banshee divák nalezne upřímnější a lépe zpracované postelové momenty.

Největší prohrou Padesáti odstínů šedi však není „nedostatečné“ vyjádření sexuality a chtíče samotného, to by mi ani tak nevadilo. Problémem je hlavně prázdnota obou hlavních představitelů. Asi je něco špatně, když se divák není schopen za více než dvě hodiny filmové stopáže nějak hlouběji vžít do hlavních charakterů. A to ani nemluvím o extrémně kýčovitých dialozích obou mluvicích hlav. Nemyslím si, že by chyba byla v hercích, kteří si jaks taks to svoje odehrají. Ale s takovou předlohou a scénářem by nejspíš nic neudělal ani sebelepší režisér. Přesně za to by autorka zasloužila také naplácat, ale ne přes pozadí.

Fifty-Shades-Image505

Anastásie se svojí roztomilou nevinností působí převážně hloupě a otravně a vlastně se ani pořádně nedozvíme, proč se s Greyem snaží udržovat zcela evidentně disfunkční vztah. On jí učí rozkoši, ona jeho lásce, to má být jako všechno? Obšírněji je tento osobnostní střet vyjádřen v knize, ale film je v podobném směru nesmírně povrchní. To samé platí i pro Christiana Greye, který má asi vzbuzovat nějakou vzrušující auru tajemného dominanta s tragickým dětstvím, ale ani to zde nefunguje. Nepřišlo mi moc zajímavé vykreslení přechodu jeho osobnosti z veřejného dohledu do „herny“. Závěrečné bičování na šest dob v sobě nemělo ani špetku emocí a o to víc nepřesvědčivě pak působilo následné odloučení páru.

Film by možná mohl fungovat jako nějaká komedie ve stylu Bridget Jonesové (úvodní nesmělé seznamování, opilá Anastásie), ale to by se s přibývajícím časem nesměl brát sám sebe tak vážně. Je fajn, když se může obecenstvo občas zasmát nějaké té uvolněné scéně, ale pokud dojde na temnější a vážnější notu, humor by měl jít stranou. Tato pomyslná hranice se tvůrcům hroutí několikrát za film a celých Padesát odstínů šedi se tak mnohdy mění na Padesát způsobů urážení diváka. Ve finále totiž nejde o nic jiného než přihlouplou limonádu bez chuti, ze které bude jistě mnoho fanoušků nadšeno, ale trochu náročnější návštěvník kina nezařadí film ani do průměru.

fifty_shades_of_grey_2015_anastasia_steele_hd-wallpaper-94946

O to víc bolí, když člověk sleduje do posledního místa naplněné sály a přitom o pár metrů vedle hrají fantastické oscarové snímky jako Kód Enigmy, Whiplash nebo Birdmana. O Padesáti odstínech šedi se bude bez pochyby mluvit jako o jedné z událostí roku 2015. Ale nepůjde o událost filmovou. To by byl totiž vyloženě výsměch.

Verdikt:

Nudný, nezajímavý a špatně natočený příspěvek do žánru červené filmové knihovny. Průměrným hercům bez charismatu se příliš nedaří zachránit kýčovité drama o dívce a chlapci různých sexuálních/životních chutí a až se budou na konci roku zase udělovat Zlaté maliny, myslím si, že máme favorita. Příležitostní návštěvníci kina sice neschytají takový výprask jako náročnější diváci, kteří budou s postupem času proklínat každou minutu trávenou u tohoto povrchního filmu. Důtky, bičíky a kožená pouta měly zůstat na stránkách knižní předlohy.

  • Padesát odstínů šedi / Fifty Shades of Grey
  • Trailer
  • Stopáž: 124 minut
  • Režie: Sam Taylor-Johnson
  • Scénář: Kelly Marcel
  • Hrají: Jamie Dornan, Dakota Johnson, Jennifer Ehle, Rita Ora, Marcia Gay Harden, Eloise Mumford
    a další
PŘEHLED RECENZE
Martin Steinbach
25 %
Předchozí článekTrailer #1: Hot Pursuit (2015) – Reese Witherspoon a Sofía Vergara opět v akci
Další článekValentýnská soutěž s filmem Zná ji jako svý boty
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.