Recenze: Americký sniper (2014) – Nikoli jen americká propaganda

Přečtěte si

Autor

Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Clint Eastwood stárne. Tedy chronologicky určitě, v skoro pětaosmdesáti letech běhat po place asi není sranda, zvlášť u tak náročné práce, kterou je zpracování válečného tématu přímo z centra dění. Otázkou však zůstává, jestli stárne i kvalitativně co do filmové režie. Od Gran Torina z jím režírovaných filmů stojí za zmínku snad jen Invictus, další jeho filmy už byly takové nijaké a chvílemi to vypadalo, že je konec Clinta Eastwooda. Ale loni se vytasil s tématem, které je mu očividně blízké, a patřičně tomu si s ním také poradil.

Americký sniper je velmi zkušeně napsané, zrežírované a kupodivu i zahrané hrdinské válečné drama, ovšem pár méně závažných výtek bych měl. Těmi bych i začal, ať recenzi zakončíme pozitivně.

america-sniper-bradley-cooper-SOFREP-interview-movie-630x376

(1) Bradley Cooper, ač ku mému podivu hrál celkem vysoko nad svůj standard a snad poprvé bylo znát, že se rolí zabýval déle než jen pouhým přečtením scénáře, byl volbou poněkud nešťastnou. Díky Bohu si na něj šlo poměrně rychle zvyknout, ale docela dobře si umím představit celou řadu jiných herců, nejen typově odlišných, kteří by se do role hodili daleko lépe. Bradley Cooper tady působí jako takový „medvídek“ a zjevem i výrazem ve mně stále evokuje spíš komediálního herce. Protože mi v dramatických rolích nikdy neseděl, na jednu stranu byl pro mě překvapením, ale to na ne zrovna nejlepší volbě nic nemění.

(2) Ani American Sniper se nevyhnul tradičnímu americkému kýči. Není se co divit, Clint Eastwood je mistr amerických klišé, takže i tady můžete očekávat konzervativní patriotismus, naprostou nezdolnost, fanatickou odvážnost hrdých vojáků a tucty amerických vlajek; s tím je potřeba se předem vyrovnat a snažit se to ignorovat, je-li vám to proti srsti. Nicméně, a to mě velmi mile překvapilo, scénář troufale poukazuje nejen na americké velkohrdinství, ale také na pochybnosti, které v průběhu války mezi vojáky panují, a kromě hrdinů dělá z amerických vojáků také chladné a chybující zabijáky, takže čekáte-li, stejně jako jsem čekal já, velkou národní a ortodoxně zaujatou propagandu, American Sniper vás v tomto ohledu zklame; je jí totiž pouze z nepatrnější části.

American_Sniper_1

(3)  Vztahová dramatická zápletka, tradičně se vtírající do jinak skvělých hollywoodských scénářů, i tady akorát zbytečně prodlužuje stopáž a trochu narušuje tu skvěle budovanou válečnou atmosféru. Klidně bychom se mohli dostat na nějakých 100 minut a o nic zásadního bychom nepřišli. Chrisova soukromě-rodinná situace tady sice pro vývoj a pochopení postavy určitou roli hraje, ale je úplně nesmyslně natahovaná, časem, který by se dal využít mnohem lépe (třeba hlubším zaměřením se na válku z pohledu nepřítele, což by bez problémů o takových dvacet třicet minut delší stopáž sneslo a vneslo by to do filmu kapku nekonvenčnosti a kulturních kontrastů stěžejních pro danou válku).

(4) Občas jsem měl problém s prostřihy mezi scénami a událostmi, kdy jednotlivé scény jakoby nebyly dokončené a najednou zčistajasna, bez sebemenšího upozornění, přišel přímý střih na scénu další, která se odehrávala úplně na jiném místě, a co hůř, občas i v docela jiném čase, což trochu vytvářelo nelogické zmatky v příběhu. Nejde o nic zásadního, ale u Eastwooda to není poprvé, co si zmiňovaného všímám, takže vážně asi trochu stárne, resp. jeho dvorní editoři stárnou (ne snad, že by to byl natolik rušivý prvek, aby nějak zásadně změnil kritiku díla jako celku, ale pro mě je naprosto nepochopitelné, že oba Eastwoodovi střihači mají několik nominací na Oscary za sebou a jednu právě za Amerického snipera dokonce před sebou; nu což, o Akademii se ví, že sem tam střílí vedle). Nejde o žádné klíčové vady na kráse, ale jsou tam a bohužel o trochu – naštěstí však ne o moc – sráží kvalitu snímku, který si, kupodivu přirozeně a nenuceně, nominaci na Oscara za nejlepší film, v kontextu ostatních nominovaných, skutečně zasluhuje.

american-sniper-image02

Mohli jste si všimnout, že každý zápor lze obhájit a prominout, případně jej vyrovnává jiný klad. Nelze tedy říct, že by American Sniper byl bezchybnou studií událostí, jakou je třeba Let číslo 93 nebo z válečných např. Apokalypsa, ale rozhodně můžeme s klidem konstatovat, že není ani tím, co bychom od něj očekávali, a sice propagandou americké armády a přímočarou protiislámskou agitací. S ohledem na zvolené téma je poměrně střízlivý, vzhledem k současnému veřejnému boji proti islámu se tuto metanaraci nijak nepřirozeně nepokouší diskreditovat, soustředí se primárně na pojetí událostí z pohledu první osoby, což má vytvářet osobitější a individuálnější pohled; já osobně bych dal přednost spíše zaměření na politicko-společenský kontext, ale to už bych zbytečně moc analyzoval.

Verdikt:

Film roku? Mohl jím být, ambice i kvality by na to měl. Bohužel jím není, je ale filmem, který je nutno vidět, jak pro jeho filmové kvality (i když nikoli bezchybné), tak pro jeho informativní charakter a historicky vypovídací hodnotu, a to i přesto že už dávno víme, že Al-Kajda nebyl zdaleka ten jediný a hlavní důvod, proč Američané do Iráku svoje vojska poslali. Knižní předlohu jsem nečetl a obecně se romány příliš nezabývám, ale American Sniper mě donutil udělat výjimku.

  • Americký sniper / American Sniper
  • Trailer
  • Stopáž: 133 minut
  • Režie: Clint Eastwood
  • Scénář: Jason Dean Hall
  • Hrají: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Luke Grimes, Jake McDorman a další

REVIEW OVERVIEW

Jaroslav Thraumb
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také