Neill Blomkamp: Elysium jsem podělal

Matt Damon

Nevídaná sebekritika přišla od režiséra Neilla Blomkampa při press tour s novým projektem Chappie. Rozpovídal se totiž o svém předešlém snímku Elysium, které podle svých slov „posral“.

elysium-neill-blomkamp-matt-damon

Blomkamp se do filmového světa uvedl skvělým District 9, za nějž získal i nominace na Oscara. Bohužel druhá sci-fi podívaná se mu už tolik nepovedla a Elysium nedokázal vylepšit ani Matt Damon. I když se nejednalo o propadák, což ukazují i tržby 286 milionů dolarů celosvětově a vesměs pozitivní recenze (překvapivá shoda 6,7 na IMDb, 66 % na ČSFD a 68 % na Rotten Tomatoes), tak přece jen zůstala pachuť nenaplněného potenciálu.

„Řekněme, že jste natočil District 9 a tomu se dařilo velmi dobře. Takže, nyní si normální režisér řekne: „Sakra, je na mě kvůli minulému filmu vyvíjen určitý tlak, tak doufám, že tenhle se mu vyrovná.“ To já nemám. Tohle mě rozhodně netrápí. Trápí mě pocit, že jsem to posral.“

Neill Blomkamp poté čelil otázce, co by nyní udělal na Elysiu jinak. Svou odpovědí potvrdil názory mnohých recenzentů, kteří uváděli, že základní nápad je skvělý, ale nepodařilo se jej plně využít.

„Mám pocit, že příběh nebyl ten pravý. Pořád si myslím, že satirická idea prstence obydleným bohatými lidmi, vznášejícím se nad zbídačenou Zemí je skvělý nápad. Líbí se mi natolik, že mám skoro chuť se k němu vrátit a udělat to správně. Ale jsem toho názoru, že scénář nebyl… zkrátka jsem neudělal dost dobrý film, o tom to je. Mám pocit, že jsem využil štáb tak, jak mohl být využit, například kostýmy, design a speciální efekty se velmi povedly. Ale nakonec vše selhalo na ne zcela zformovaném systému, takže scénář nebyl tím pravým, příběh nebyl tím pravým.“

neill_blomkamp_39093

Když se novináři ptali Blomkampa, zda ihned věděl, že film nebude fungovat, odpověděl, že byl příliš chycen momentem a nadšením z projektu. Až časem si uvědomil, že to není úplně ono. Kdy přesně to bylo?

„Přesně si nevzpomínám. Myslím, že v určitém okamžiku to zkrátka víte. Můj problém je, že jsem naprosto pohlcen koncepty a nápady. Jak jsem říkal, ten prstenec je tak skvělý. Nejsem jako normální člověk ve smyslu toho, že potřebuji příběh, abych se o něco zajímal. Koncepty jsou pro mě stejně zajímavé jako příběhy. Zatímco pro ostatní jsou zajímavé až příběhy. To je příklad toho, o čem mluvím. Můžu si říct „Sakra, ten prstenec miluju, stejně tak všechny vizuální efekty s nim spojené, miluju tyhle obrázky a to, jak do sebe zapadají.“ A najednou si uvědomíte, že všichni ti diváci dávají přednost příběhu, kterému jsem nevěnoval takovou pozornost, protože jsem se soustředil ostatním věcem.“

Slyšet podobná slova od tvůrce nedávno uvedeného filmu není vůbec obvyklé. Navíc když vlna kritiky nebyla nijak velká. Rozhodně zde podobná sebereflexe nebyla tak nutná, jako v případě vyjádření k filmu Batman a Robin. I tak ale doufám, že Blomkamp už se podobným rozhovorům vyhne a jeho další projekty budou dotažené po všech stránkách.