Trailer #1: Sama nocí tmou (2014) – V hlavní roli černá a bílá

Po celoroční smršti filmových trháků s multimilionovými rozpočty a provařenými tvářemi světových celebrit se na nás začátkem příštího roku nechystají jen kandidáti na Oscara, ale i artové snímky, které musely nejdříve projít sítem filmových festivalů. Svojí kvalitu dokázal i americký žánrový mišmaš Sama nocí tmou.

Děj filmu určitě nezapadne. Jde o příběh mladé upírky, jež se sama toulá Zkaženým městem, domovem prohnilých existencí, a napravuje pořádek na vlastní pěst. Hororová westernovka se překlopí do romantičtější polohy, když hlavní hrdinka potká muže, jehož tvůrci označují jako „perského Jamese Deana.“ Ten jí pomůže nahlédnout na problémy dobra a zla z jiného úhlu.

httpv://youtu.be/ECVL4HtUfu0

Jde o celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Aminpour. Sama o svém filmu mluví jako o něčem, co by se stalo, kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat by jim ho přišel Nosferatu. Aminpour natočila svůj první film ve dvanácti letech, už tehdy šlo o horor, ve kterém vystupovali účastnici jedné pyžamové party. Jejím prvním oficiálním krátkým filmem se stalo Pashmaloo. Po kritickém úspěchu pokračovala natáčením experimentálního počinu A Little Suicide, ve kterém kombinuje fázovou animaci s hranými záběry.

V Sama nocí tmou se sice žádné animované záběry nevyskytují, vizuální styl snímku se ovšem jasně odlišuje od většiny současné produkce. Černobílá stylizace slouží k dosažení autentické atmosféry Zkaženého města. Osobitý styl filmu dodává i technika, jíž byl natočen. Točilo se na klasický 35mm film, který dodal vizuálu tu správnou temnou černou a rozmazané odlesky.

httpv://youtu.be/Ef26_oHqcpg

Netradiční snímek se do českých kin podívá 8. ledna 2015. Do slovenských kinosálů se doloudá bohužel až 9. dubna 2015. V hlavních rolích filmu se představí Sheila Vand, Marshall Manesh, Mozhan Marnò, Dominic Rains, Reza Sixo Safai a další.