The Interview: Sony podlehlo nátlaku, snímek v kinech neuvidíme

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Kontroverzní film pojednávající o atentátu na severokorejského diktátora Kim Čong-una šlápl pořádně na kuří oko obyvatelům Severní Koreje. Jejich vůdce tuto komedii spočívající i v parodování jeho maličkosti nesl velmi nelibě a rozhodl se podniknout protiútok.

file_123253_0_interviewredband

Ten nastal ve formě kybernetického napadení studia Sony. Za tímto útokem sice oficiálně stojí hackerská skupina „Guardians of the peace“, ale je více než jasné, že je zde napojení na Severní Koreu. Tato skupina ukradla studiu citlivá data a hrozila, že je zneužije, pokud Sony nestáhne The Interview z kin. Mimo jiné následovaly hrozby teroristického útoku od několika subjektů, což se v Americe po devátém září 2001 rozhodně nebere na lehkou váhu.

Sony, produkující tento snímek, tak učinilo těžké rozhodnutí – film do kin vůbec nepůjde. Původně jsme se ho měli dočkat 25. prosince, ale nečekaný nával odporu z více stran donutil tvůrce k nechtěnému kroku. Odmítání kin tuto provokativní komedii promítat zajisté při rozhodování pomohlo. To je pro všechny zúčastněné více než špatná zpráva. The Interview stálo 42 milionů dolarů a tak je jeho zaplacení jen z prachobyčejného prodeje DVD nereálné.

Ke kauze se dokonce vyjádřil nejmocnější muž západního světa, Barack Obama. Ten nejprve potvrdil, že za hackerským útokem stojí skutečně Severní Korea, a pak poskytl na celou kauzu svůj pohled. Podle něj není možné, aby cenzuru v Americe řídil „nějaký diktátor“ a dále prohlásil, že Studio Sony mělo svůj krok stáhnout snímek z kin s ním nejprve prokonzultovat.

Stáhnutí snímku z kin řada osobností z pomyslné hollywoodské smetánky moc finální krok studia Sony nepochválilo. Podle nich došlo k omezení svobody projevu a hackerům se nemělo ustupovat. Mezi odpůrce tohoto rozhodnutí paří například George Clooney.

Myslíte si, že byl krok studia Sony unáhlený nebo oprávněný?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také