Kdo jsou největší favoriti nadcházející Award Season?

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Blíží se konec roku a s ním přichází mé oblíbené období Award season – předávání (nejen) filmových cen. Aby film mohl být zařazen do soutěže o ceny, musí mít sice premiéru v kinech v roce 2014, ale stačí jen v amerických či domácích, popř. na festivalech. O potenciálních kandidátech na nominace se diskutuje už od Cannes, ale největší favorité se na světlo dostávají až teď na poslední chvíli (a k nám do kin až během ledna až března). Kdo mezi ně patří?

Pozn. Denně jsou zveřejňovány různé žebříčky kritiků, časopisů, spolků atd. a studia teprve rozjíždí kampaně pro své filmy a tak se denně mluví o někom jiném. Toto je širší přehled, nová jména a tituly se mohou teprve ještě objevit 🙂

Nejlepší Film

David-Fincher-s-Gone-Girl-Has-Entirely-Different-Ending-than-the-Book

Mezi favority určitě patří Zmizelá Davida Finchera, kterou už jsme měli možnost vidět a ocenit i v našich kinech a Chlapectví od režiséra Richarda Linklatera, které způsobilo nemalou senzaci už na Berlinale a úspěch sklidilo i na MFFKV. Poměrně hodně se očekával úspěch Interstellaru a byla očekávání, že Christopher Nolan by konečně mohl zaútočit na Oscara v jiné kategorii než nejlepší scénář. Film ale za oceánem sklidil všelijaké recenze (pro někoho to byl Nolanův nejlepší film a film desetiletí, pro jiné zase neskutečné zklamání), takže jeho pozice není teď tak pevná, jak se původně doufalo. Nadšenými ohlasy se ale můžou chlubit dva životopisné filmy – Teorie všeho a The Imitation Game. Nejenže si všichni nemohou vynachválit hlavní představitele, ale filmy celkově sklízí nadšení a proto by se nikdo nemohl divit, kdyby se objevily i v nominacích na nejlepší film. Skoro každý rok se v soutěži objeví film, jehož velkou zbraní je jeho téma – politika, diskriminace, válka atd. Loni to byl film 12 let v řetězech, letos toto místo zaujímá Selma o Martinu Lutheru Kingovi. Válečné téma je pak zastoupeno v dalších favoritech – Unbroken (2. světová válka) od režisérky Angeliny Jolie a Americký Sniper (Írák) Clinta Eastwooda. S nemalou dávkou obav se čeká, jak dopadne adaptace slavného muzikálu Čarovný les od režiséra Roba Marshalla, jehož Chicago před lety sebralo 6 Oscarů, ale Nine bylo nemilé rozčarování. Pokud se ale tento film povedl, nedivila bych se, kdyby se stal jedním z největších favoritů. Nesmím ale zapomenout na Birdmana od Alejandra González Iñárritu. Přijde mi, že u nás se tomuto filmu nevěnuje moc pozornost, ale počkala bych pár týdnů a mluvit se o něm bude všude. A stejně tak A most violent year.


Další potenciální favoriti: Hon na lišku, Whiplash, Divočina, Inherent Vice, Grandhotel Budapešť, Zmizení Eleanor Rigby, Still Alice, Ta zvláštní láska

Nejlepší herec – hlavní role

birdman

V téhle soutěži čekám největší rivalitu. Jsou tu skvělé šance v životopisných filmech pro Eddieho Redmayna (Teorie všeho) a Benedicta Cumberbatche, Michael Keaton je prý ve své životní formě a David Oyelowo (Selma) je tváří filmu, který nebudeme moci přehlédnout. Dalšími velkými hráči by mohli být Bradley Cooper (Americký Sniper), Steve Carell (Hon na lišku)l, Jake Gyllenhaal (Nightcrawler) nebo Timothy Spall (Mr. Turner) a Oscar Isaac (A most violent year), který se už tak trochu rozehrál loni s filmem V nitru Llewyna Davise. Přehlídnout bychom neměli ani nováčky jako Jack O’Connell (Unbroken), Miles Teller (Whiplash) a představitel chlapce z Chlapectví Ellar Coltrane.


Další potencioální favoriti: Ben Affleck, Bill Murray, Channing Tatum, Kevin Costner, Matthew McConaughey, Ralph Fiennes, Robert Downey Jr., Brendan Gleeson, Joaquin Phoenix

Nejlepší herečka – hlavní role

Julianne-Moore-in-Still-Alice

Už teď se hodně mluví o výkonu Julianne Moore v dramatu Still Alice o profesorce lingvistiky, u které se objeví Alzheimer. Navíc se čtyřmi nominacemi z předchozích let je Moore jednoznačnou favoritkou. Konkurovat jí může Rosamund Pike (Zmizelá), jejíž Anne Dunn byla jednou z nejzajímavějších ženských rolí za posledních několik let. Často zmiňovaná je i Reese Witherspoon (Divočina), Felicity Jones (Teorie všeho), Emily Blunt (Čarovný les), Marion Cotillard (Dva dny, jedna noc), Amy Adams (Big Eyes), Jessica Chastain (Zmizení Eleanor Rigby) a Jennifer Aniston, která ukazuje svou vážnější tvář v dramatu Cake.

Další potenciální favoritky: Hilary Swank, Shailene Woodley, Gugu Mbatha-Raw, Anne Hathaway


Nejlepší herec – vedlejší role

Boyhood-Ethan-Hawke-Ellar-Coltrane

Světem už se šíří zvěsti o tom, jak výborný je J. K. Simmons ve filmu Whiplash a nejeden virtuální Oscar už mi byl rovnou přidělen. Další herci, často zmiňovaní v souvislosti s cenami, jsou představitelé z filmů, které celkově bodují na všech frontách: Ethan Hawke za výkon v Chlapectví, Edward Norton za Birdmana, Miyavi z Unbroken, Mark Ruffalo z Honu na lišku. Nepřekvapila by ani nějaká nominace pro miláčka akademie Christopha Waltze (Big Eyes), Andyho Serkise (asi tak za všechno, co kdy udělal) a Roberta Duvalla (Soudce).

Další potenciální favoriti: Charlie Cox, Tom Wilkinson, Logan Lerman

Nejlepší herečka – vedlejší role

keira-knightley-in-the-imitation-game-movie-2

(Nejen) Mojí velkou favoritkou je skvělá Patricia Arquette z Chlapectví, ale v této ženské kategorii by to možná mohlo být více napínavé než v té hlavní, protože tady je i nadějná Emma Stone (Birdman) a Keira Knightley (The Imitation Game). Zajímavé bude sledovat i zda se někde zapíše Laura Dern (Divočina), kterou jsme letos mohli vidět ve Varech (a kde na mě osobně udělala obrovský dojem a už jen proto bych jí tu nominaci na Glób či na Oscara moc přála). Meryl Streep někde hrála, takže s ní taky někde počítejte. Jessica Chastain má za sebou skvělý rok (vlastně roky). Už jsem ji zmiňovala v hlavní roli, ale dost možná má ještě větší šanci tady, jelikož její film A most violent year se pomalu ale jistě  dostává do popředí (a dobrá byla v Interstellaru a taky mimochodem měla vyhrát za 30 minut po půlnoci, tak už prosím s tím někdo něco udělejte!). Hodně milým překvapením byla Kristen Stewart ve Still Alice a i kdyby jí to s žádnou nominací nakonec přece jen nevyšlo, určitě jí role v tomhle dramatu pomohla se na míle vzdálit nešťastnému Stmívání a podobnému shitu a vykročit směrem k vážnějším a lepším rolím. A nakonec ještě explicitně zmíním Tildu Swinton, která v posledních dnech začala dělat promo k Snowpiercerovi (který se mimochodem natáčel v Barrandově).

Další potenciální favoritky: Octavia Spencer, Viola Davis, Emma Watson, Rene Russo, Carmen Ejogo

Nejlepší cizojazyčný film

Naše Fair Play se do užšího výběru bohužel neprobojovalo, ale  i tak si určitě bude možné najít oblíbence, kterému držet palce. Jedním z nich by mohly být i u nás úspěšné Divoké historky (Argentina), nebo některý z filmů, které jsme měli možnost vidět ve Varech: Mami! (Kanada), Ida (Polsko) nebo Leviatan (Rusko). Zimní spánek (Turecko) už bodoval v Cannes, kde vyhrál nejlepší film, takže je logické ho považovat za jednu z možností.

Další potenciální favoriti: Gett (Izrael), Vyšší moc (Švédsko), Timbuktu (Mauritánie), Saint Laurent (Francie), Bílý Bůh (Maďarsko)

Nominace na Zlaté glóby, SAG či Critic’s Choice Awards budou vyhlášeny příští týden. Po nich už začne soutěž mít jasnější kontury a v lednu už budeme moct seriozně diskutovat, kdo by si mohl případně odnést i cenu největší, tedy Oscara.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také