Star Wars: Síla se probouzí – Rozbor momentů z teaseru

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Po vydání první ochutnávky nového dílu vesmírné ságy musel zaplesat snad každý fanoušek tohoto vědeckofantastického kultu. V upoutávce byla ukázána řada záběrů zachycujících pro nás zatím neznámé postavy a události. Pojďme si je rozebrat.

První záběr ukazuje vystrašeného mladého muže tmavé pleti navlečeného do uniformy Stormtroopera, jak se rozhlíží kolem sebe uprostřed pouště. Zde se přímo nabízí varianta, že se voják nachází na písečné planetě Tatooine. Co se samotného vojáka týče, vyrojila se řada nejrůznějších spekulací řešících jeho identitu. Může to být obyčejný voják impéria, ale také nemusí. Jednou z možností je to, že to je jeden z hlavních protagonistů bojujících na straně „těch hodných“ rebelů, který se navlékl do uniformy, aby se infiltroval do jednotky impéria a získal nějaké důležité informace. Jelikož se ve světě Star Wars moc postav tmavé pleti neobjevilo (konkrétně jen dvě – Lando Carlissian a Mace Windu), je vcelku logické mezi nimi hledat spojitosti. A zatímco propojenost mistra Windua s mladíkem můžeme rovnou zavrhnout (kvůli jediově smrti poté, co na vlastní kůži zažil letecký den uprostřed zalidněného Corusantu), příbuzenský vztah s Landem zas tak nepředstavitelný není. Lando má v rozšířeném universu skutečně potomka (přezdívaného „Chance“), a tak je klidně možné, že se ho dočká i na plátně. V pozadí můžeme slyšet zvuky vydávané droidy, které patří průzkumným droidům impéria, které jsme mohli vidět  nejvíce v páté epizodě na mrazové planetě Hoth. Jejich výskyt napovídá, že onen mladík asi v nejlepším vztahu s impériem není a že droidi hledají právě jeho. Proto má ten ustrašený výraz, který získal pravděpodobně poté, co se probudil z bezvědomí.

star-wars-the-force-awakens-john-boyega1-600x252

Druhý záběr zachycuje dosud neviděného droida, který k pohybu využívá své kulaté tělo. V pozadí můžeme vidět také písek, pravděpodobně půjde o stejnou planetu jako při předchozím záběru. V dálce můžeme vidět motor nějaké vesmírné lodi a trysky vznášedla. To vytváří dojem, že se může jednat o jakési vrakoviště (podoba s obchodem vlastníka Anakina z prvního dílu, Tyadariana Wattoo se přímo nabízí) nebo o improvizované shromaždiště skupiny žoldáků, kriminálníků, popřípadě rebelů. Uvidíme, jak velký prostor ve snímku droid dostane, může sesadit R2D2  z pozice nejoblíbenějšího plecháče ságy.

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.22.41-AM-600x254

Dále můžeme vidět stormtroopery v novém kabátu, které jsme si již dříve rozebrali. Je velmi pravděpodobné, že jedním z vojáků je i mladík z prvního záběru. Vojáci se připravují na výsadek neznámo kde. Vidíme jen, že ten výsadek probíhá v noci a za deště a silného poryvu větru. Asi to bude výstřel do tmy, ale podobné přírodní podmínky panovaly na planetě Kamino, kterou jsme mohli vidět v druhém dílu. Fanoušky zbraní jistě potěší blízký pohled na blaster vojáků, který se od svých předchůdců liší. Ke klasické černé se přidala i bílá, kromě toho můžeme vidět také červené čárky, které upozorňují buď na zbývající množství munice nebo na přehřívání zbraně.

star-wars-the-force-awakens-storm-troopers-600x274

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.24.16-AM-600x256

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.10.31-AM-600x254

Dočkáme se také zástupkyně něžnější polovičky lidstva. Ta s velmi soustředěným startuje zatím neviděné vznášedlo na písečné planetě a míří vstříc místu, které se podobá scéně z droidem. Zdá se, že ona písečná planeta bude mít v dějí velký vliv, když se ukázala na takovém množství záběrů.

star-wars-the-force-awakens-daisy-ridley1-600x255

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.10.49-AM-600x254

star-wars-the-force-awakens-4-600x254

Impérium již dostalo v upoutávce svůj prostor a teď je řada na rebelech. Podíváme se na tvář velitele letky X-wingů, které letí těsně nad vodní hladinou vstříc bitvě nebo provádějí jen průzkum. Těžko říct. Ale už jen to, že se dočkáme známých vesmírných stíhaček, které se za ty roky zas tak moc nezměnily, zajisté potěšilo nejedno oko.

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.25.22-AM-600x254

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.11.29-AM-600x254

Asi nejzlomovější záběr celé upoutávky přijde ke konci. Na něm vidíme postavu v černém, jak ujde pár kroků zimní zalesněnou krajinou a poté zapne svůj světelný meč. Ten nezaujme jen klasicky červenou čepelí typickou pro sithy. Dočkáme se také dvou menších čepelí, které vykukují do strany. Sice není jasné, jak moc efektivní jejich využití bude, ale stylovost jim upřít nejde. Zajímavé je, že spuštění světelného meče také nedoprovází zvuky typické pro všechny předchozí díly, dočkáme se jisté inovace. Tady není pochyb, o jakou postavu se jedná. Její existence i význam byly již dříve naznačeny. Je to sithský inkvizitor s mechanickými částmi těla, takže by se dal označit za kyborga. Zatím se neví, jak moc hlavní protagonisty potrápí, ale minimálně Luke Skywalker na něj v dobrém vzpomínat nebude. Inkvizitor promlouvá k nám napříč celou upoutávkou a dává nám vědět, že období míru a radostí skončilo. Hlas může patřit Andymu Serkisovi, o kterém se již ví, že se ve snímku objeví. Zatím to vypadalo spíš na menší roli, ale pokud je hlas Sitha skutečně jeho, tak se Serkis dočká jedné z největších rolí ve své kariéře.

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.13.24-AM-600x258

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.13.42-AM-600x260

A to nejlepší nakonec. S hudebním doprovodem Johna Williamse a jeho melodie ze staré trilogie vidíme Millenium Falcon, které je vylepšené a celkově nepůsobí už tak zastarale jako v předchozích dílech. Dá se předpokládat, že uvnitř něj sedí Han Solo a jeho další kumpáni, možná se dočkáme i Chewieho. Toto pašerácké plavidlo udělá velmi efektivní piruetu a vydává se vstříc dvěma Tie Fighterům, dole je vidět opět v atmosféře již několikrát ukázané písečné planety.

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.14.08-AM-600x254

Screen-Shot-2014-11-28-at-8.29.34-AM-600x256

Na to, že jde jen o Teaser, jsme se dočkali hodně záběrů. Sice nemůžeme zatím vyčíst, jaká bude celková kvalita snímku, ale jedno se Abramsovi nechat musí – upoutávky umí dělat parádně.

Star Wars: The Force Awakens uvidíme v kinech 18.12.2015.

1 komentář

  1. Problém u toho světelného meče je v tom, že tam jde jen pro stylivost. Z praktického hlediska se ten Sith buď sám připraví o ruku, nebo tím zkusí zablokovat čepel (která sjede po jeho čepeli) a stejně o tu ruku přijde. Pak se divte, že si z toho všichni dělají legraci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také