Pražský filmový orchestr zahrál sci-fi

Pražský fimový orchestr v Rudolfinu

Unikátní hudební těleso, jakým Pražský filmový orchestr určitě je, se pro tuto sezonu zaměří na tematické koncerty. Pro začátek si nemohl vybrat větší a oblíbenější téma než je science fiction. Koncert se konal v pátek 7. listopadu v pražském Rudolfinu, které bylo beznadějně vyprodané a při pohledu do programu se ani není čemu divit.

Pražský filmový orchestr v Rudolfinu (Foto: Jan Lukány)

Když se podíváme na program kin posledních let, sci-fi jasně vede a zřejmě ještě nějakou dobu vést bude. Navíc PFO usilovně pracuje na získání nových skladeb, aby znova a znova nalákal fanoušky filmové hudby a vyprodal koncertní sály. Vzhledem k tomu, že orchestr v uplynulé sezoně hodně cestoval po českých městech a ne vždy naplnil sály dostatečným počtem diváků, soustředí se nyní hlavně na tematické koncerty v Praze, ale můžete se na něj těšit i na konci ledna v Teplickém Krušnohorském divadle. My Vás budeme o dalších plánovaných koncertech samozřejmě informovat.

Měl jsem tu možnost a dostal jsem se už na generální zkoušku před koncertem. Dostalo se mi příjemné ochutnávky toho, co potom zaznělo večer v plné míře. Něco málo jsem natočil a můžete se tak podívat na krátké video, které zachycuje zkoušku skladeb z filmů Star Wars, Matrix a Stargate. Musím dodat, že výkon na zkoušce nemůže být srovnán s tím, co orchestr a tři sbory předvedly na koncertu. Ano tři pěvecké sbory, které měl, mimo cca 80 muzikantů, na povel dirigent Jiří Korynta. Byly to Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská, Dómský smíšený sbor a Dómský komorní sbor, všechny pod vedením sbormistra Petra Koláře.

httpv://youtu.be/hVpPt8adNXg

Vždy když je u toho sbor, můžou se hrát skladby, které bez sboru prostě hrát nelze. Největší zážitek byla asi skladba Neodammerung z posledního dílu trilogie Matrix, kterou napsal Don Davis. A protože vím, jak náročná skladba to je, pro orchestr i pro sbor, byl jsem plný očekávání. Dopadlo to na výbornou, publikum bylo nadšené a určitě i sami muzikanti s Jiřím Koryntou, který po koncertě hodnotil, že to bylo jejich zatím nejlepší provedení. Postupně jsme si tedy vyslechli úvodní skladbu ze Star Wars, včetně úvodní fanfáry 20th Century Fox. Následovala dech beroucí skladba Johna Williamse z filmu Blízká setkání třetího druhu, pak Planeta opic(1968) napsaná Jerrym Goldsmithem a jako další zazněla hudba z filmu Znamení, kterou složil James Newton Howard. První půle večera byla zakončena skvělou skladbou od Michaela Giacchina z „nového“ Star Treku, na tuhle jsem se také velmi těšil.

Martin Chudava, klavírista
Martin Chudada, klavírista (Foto: Jan Lukány)

PFO se může pyšnit velmi nízkým věkovým průměrem svých členů, často ještě studentů konzervatoří. Ovšem za klavírem seděl vůbec nejmladší člen, Martin Chudada. Teprve 13ti letý klavírista ze slovenské Žiliny svým výkonem dokázal, že věk rozhodně není handicapem pro výkon na koncertním pódiu. Jeho hra byla nejzřetelnější v Planetě opic, kde klavír dostává mnohem více prostoru než v jiných skladbách. Tento talentovaný mladík má na svém účtu vítežství v klavírních soutěžích nejen u nás a na Slovensku, ale i v Itálii. Martin se v 8 letech stal mimořádným žákem žilinské konzervatoře a nyní studuje i na hudební akademii v Praze. Sklidil zasloužený potlesk a věřím, že jej uvidíte i na dalších koncertech PFO.

Rozehřáté publikum se po přestávce mohlo těšit na ještě větší pecky, které si Jiří Korynta připravil do druhé půle velmi prozíravě. Začalo se Vetřelci od Jamese Hornera. Od záchrany Ripleyové jsme přešli k výše zmíněnému souboji Nea s agentem Smithem a do takto nastavené atmosféry zazněla notoricky známá skladba Davida Arnolda z filmu Hvězdná brána. K té orchestr získal noty teprve v úterý před koncertem, toho si však nikdo nevšiml, protože interpretace byla opět bezchybná. Potlesk a nadšení nabírali na síle, když se v sále objevil Darth Vader s dalšími stoupenci impéria. Zaznělo totiž Battle of the Heroes z třetí epizody Hvězdných válek. Officiální část programu zakončila hudba ze závěřečných titulků Dne nezávislosti, jejímž autorem je opět David Arnold.

Následoval bouřlivý potlesk a ovace ve stoje, které po pár děkovačkách Jíři Korynta utnul a orchestr přidal ještě úvodní znělku ze sci-fi seriálu Battlestar Galactica a večer plný filmové hudby ukončil, fanoušky tak oblíbenou skladbou Imperial March z Hvězdných Válek.

Za sebe nemám co dodat. Byl to opět úžasný zážitek. Co mohu doporučit? Zajděte si někdy na koncert, kde bude i sbor, protože zpěv těch několika desítek můžu a žen umocňuje celý zážitek a skladby se sborem mají mnohem výraznější atmosféru. Pražský filmový orchestr je u nás jediný svého druhu a dělá vše proto, aby to, co hraje znělo na chlup přesně, jako to známe z filmů. Musí se nechat, že se jim to daří na jedničku. Klobouk dolů před uměním mladých muzikantů, které sem tam doplňují jejich starší kolegové. Před Jiřím Koryntou, který dokáže vše tak výborně připravit a nacvičit a vůbec před všemi, kteří se podílejí na přípravě a realizaci všeho co PFO dělá.

Další koncert se koná už 7. prosince v Rudolfinu, půjde o tradiční vystoupení s vánoční tématikou. V novém roce zavítá PFO mimo Prahu i do Teplic. Vše se v čas dozvíte na našem webu a facebooku nebo na stránkách orchestru.

Více na www.praguefilmorchestra.com