Recenze: Zmizelá (2014) – Fincherova sonda do manželského svazku

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Sedm, Hra, Klub rváčů či House of Cards. Jen málokterý režisér si drží stále takovou kvalitativní úroveň jako David Fincher. Jeho nejnovější snímek sbírá ve světě nadšené reakce a ti smělejší dokonce mluví o Oscarovi. Jsou tyto nadšené reakce oprávněné nebo jsme svědky jen jednoho z mnoha přeceňovaných filmů?

Děj se zaměřuje na manželský pár Amy a Nicka. Ti jsou v manželském svazku již pět let, ale jak se zdá, další společný rok si možná nepřidají. Amy se totiž v den pátého výročí svatby s Nickem ztratila. Vše naznačuje, že její zmizení dobrovolné nebylo. Zoufalý manžel organizuje rozsáhlé pátrací akce a snaží se dělat vše možné proto, aby svou lepší polovičku našel. Ovšem jak vyšetřování postupuje, vyvstávající důkazy naznačují, že by Nick nemusel být jen zoufalý manžel toužící po tom znovu se shledat se svou ženou a že by dokonce mohl být za její zmizení odpovědný. Veřejnost se dělí na dva tábory. Jeden si myslí, že je Nick nevinný, ten druhý v něm vidí cynickou zrůdu zodpovědnou za utrpení na první pohled přátelské a nevinné ženy. Na Nickovi je, aby dokázal, že jeho verze příběhu je pravdivá, v opačném případě mu hrozí strávení zbytku života v malé cele.

df-04280-04333-comp-gallery-image

Zmizelá je adaptace kriminálního psychologického románu (jak jinak než bestselleru roku 2012), který vytvořila Gillian Flynn. Ta se navíc zhostila úlohy scénáristky filmového zpracování. Knihu jsem sice nečetl a tak nemůžu porovnat filmovou a původní verzi, ale co se filmového scénáře týče, tak byl zvládnutý na jedničku. Flynn zvládla ze zdánlivě banální zápletky plné klišé udělat napínavou podívanou překvapivých zvratů, zajímavých postav a chytrých dialogů. Určitě potěší i výskyt černého humoru, který vám i ve zdánlivě vážné scéně vykouzlí na tváři úsměv.

Co se režie týče, tak Fincher dokazuje, proč je považován za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců v současném Hollywoodu. Snímek je sice označován jako kriminální thriller, ale moc akčních scén tu nenajdete. Ale to není rozhodně na škodu. Máme tu plno na první pohled komorních záběrů, které však svým celkovým vyzněním a dynamikou zúčastněných postav vytváří takovou silnou atmosféru, že by se dala krájet. Zmizelá má sice pomalý rozjezd, ale nenechá vás vydechnout již zhruba po první čtvrthodině. Fincher zde použil zkušenosti a postupy ze svých minulých děl. Jak jsem již naznačil, je tu určitá komornost a dalo by se říct i minimalismus, které jdou však ruku v ruce s husí kůží při pointách jednotlivých filmových úseků. Tato filmová skromnost pracující s náznaky a chytrými dialogy je určitě typická pro seriálový hit House of Cards. Stejně jako ve Hře, i zde jste vrženi do dějového kolotoče plného paranoie a nedůvěry. Ze začátku je Nick vyobrazen jako oběť, ale za chvíli si tak jistí jeho nevinností nebudete. A do třetice, Zmizelá si vzala pár prvků z legendární detektivky Sedm, když si od ní vypůjčila ponurou a potemnělou atmosféru a snad neprozradím moc, když naznačím, že bychom našli určitou podobnost v depresivních koncích obou zmíněných snímků.

Role Amy se zhostila Rosamund Pyke, do té doby známá z Pýchy a předsudku nebo Jacka Preachera. Její výkon byl strhující. Už dlouho jsem neprožíval tak silné emoce jako v případě Amy. O jakou emoci jde, radši kvůli potenciálnímu prozrazení děje naznačovat nebudu.  Co ovšem naznačit mohu je to, že by se Pyke mohla (po právu) dočkat Oscara. Nicka si střihnul Ben Affleck, který se snad i touto rolí snaží obrousit hrany nenávisti vůči své osobě poté, co dostal roli Batmana. Bohémský a flákačský, ovšem také starostlivý a obětavý Nick mu seděl. Affleck je neprávem označován za špatného herce. I když nepatří na pomyslný herecký vrchol, hrát umí více než obstojně. To ostatně dokázal i ve Zmizelé. Nickovu sestru ztvárnila Carrie Coon, která zatím moc známá není. Ovšem angažování téměř neznámé tváře byl tah, který se vyplatil. Díky divácké neokoukanosti přistoupíte k její postavě naprosto objektivně a bez předsudků. Když tomu navíc sekunduje kvalitní odvedený výkon, roli nejsympatičtější postavy ve filmu už moc řešit nemusíte. Tyler Perry v roli nekompromisního Nickova právníka také boduje, dodává své postavě šmrnc a styl. Po Afflekově krku šla herečka Kim Dickens (Zrození šampiona, Ztraceni) v roli vyšetřovatelky. Jižanský přízvuk dodával její postavě zvláštní kouzlo, ale celkově nic úžasného nepředvedla. Ostatní postavy herci hráli spíše druhé a třetí housle. Za zmínku snad stojí to, že fanoušky sitcomu Jak jsem poznal vaší matku jistě potěší Neil Patrick Harris, který tentokrát dokazuje, že friendzone opravdu nemusí skončit vždycky happyendem.

detail.22774506

Hudbu měl na starosti Jeff Cronenweth. Stejně jako celý styl snímku, ani jeho hudba nepůsobí nijak epicky a monumentálně. Ale i tak skvěle dokresluje atmosféru jednotlivých scén. Cronenweth dokazuje, že se nemusíte při vytváření filmové hudby snažit stvořit symfonii, aby to fungovalo.

Verdikt:

Zmizelá je atmosférický thriller, při jehož sledování budete po celou dobu zařezaní do svých sedaček. Fincher opět boduje a dokazuje, že ani zdánlivě banální zápletka v jeho podání není nuda. S klidným svědomím se můžu přidat do tábora očekávajícího pár zlatých plešounů pro tento snímek.

  • Zmizelá / Gone Girl
  • Český trailer
  • Stopáž: 145 minut
  • Režie: David Fincher
  • Scénář: Gillian Flynn
  • Předloha: Gillian Flynn
  • Hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Missi Pyle, Neil Patrick Harris, Patrick Fugit, Tyler Perry, Casey Wilson, Kathleen Rose Perkins a další
  • Hodnocení: 90%

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také