Recenze: John Wick (2014) – Keanu Reeves se mstí

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Žánr akčních filmů je v Hollywoodu asi vůbec ten nejpočetnější. Během roku vznikne velké množství snímků, v nichž mají hlavní slovo pistole, krev a výbuchy.  Na pomyslný vrchol žánru se dere další vyzyvatel, John Wick.

John Wick čerstvě pohřbil svou milovanou manželku, avšak tím jeho utrpení nekončí. Skupinka mladých rusky mluvících sígrů se mu v noci vloupe do domu, ukradnou mu auto (které miloval skoro stejně jako svou ženu), zabijí mu psa (poslední dárek od jeho milované) a Johnovi uštědří více než pár kopanců, po kterých skončí v krvavé louži a v bezvědomí. Co ovšem tito zlodějíčkové nevědí, je to, že muž, kterému se vloupali do baráku a kterého připravili o poslední radosti v jeho životě, je bývalý ostřílený zabiják, který zabil více lidí než mnohé epidemie. Když se otec jednoho ze zlodějíčků, mimochodem mafiánský boss, dozví, komu právě šlápl na kuří oko, začne se připravovat na válku. Na Johna Wicka vypíše tučnou odměnu, aby si pojistil, že z této války odejde jako vítěz. Avšak jen málokdo dokáže zabránit v cestě muži, který je poháněn pomstou a obrovskými bojovými schopnostmi.

_JW18968.NEF

Zápletka na první pohled nepřináší nic nového. Hrdinů poháněných pomstou jsme tu měli již tolikrát, že by na jejich vypsání nestačily ani Zlaté stránky. Ale to vůbec nevadí, u tohoto žánru o děj zas tak moc nejde. Ale i přesto stojí za pozornost scénář si malinko rozebrat. Stojí za ním zatím neznámý Derek Kolstad. Snímku nechybí jakýsi ucelený koncept, kterého se snaží držet. Postavy se vyskytují ve světě zabijáků, který má však svá pravidla. Například tu máme hotel, ve kterém je přísně zakázáno kohokoliv oddělat, za porušení tohoto pravidla se tvrdě platí. Zabijáci si jdou sice po krku, ale vzájemně se znají, prokazují si respekt a jejich interakce někdy navozuje zdání, že jde o přátele. Oceňuji snahu vytvořit jistý univerzální svět zabijáků a pravidel, který eliminuje výskyt jen čiré a bezduché akce. Postavy sice nemají moc velkou hloubku, ale na to, že jde o akční žánr, zas tak povrchní nejsou. Dialogy jsou napsány slušně, bez zbytečného tlachání a vaty. Když už postava promluví, tak většinou k věci, bez zbytečných slov. Filmu také nechybí vtip, který ocení především cynici a fanoušci černého humoru.

O režii se postaral Chad Stahelski, který se poprvé objevil za kamerou a ne před ní. Vystřihl si již několik menších roliček a s hlavní hvězdou svého režijního debutu, Keanu Reevesem, již měl možnost spolupracovat, dělal mu totiž dubléra v trilogii Matrix. Je vidět, že zkušenosti z placu dokázal využít i na režisérské stoličce. Akční scény jsou natočeny stylově a dynamicky. Pistole je tu využívána i na tu nejkratší vzdálenost, většina obětí dostane smrtelný zásah maximálně z půlmetrové vzdálenosti od hlavně. Nevím, zda Stahelski viděl Equilibrium, ale určitá podobnost v používání pistolí spíše jako nožů tu určitě je. A to rozhodně není na škodu. Takhle dobře natočené akční scény tu dlouho nebyly. Nemalou zásluhu na tom má určitě hlavní kameraman Jonathan Sela. Bojové scény jsou doprovázeny trhavými pohyby kamery a velkým přiblížením na protagonisty. To umocňuje autentičnost a zvláštní divácký požitek, přece jen takový styl se zas tak často nevidí. Ale abych nemluvil jen o akčních scénách, i výplně mezi nimi nepostrádají nutný „drive“. Film má zvláštní potemnělou atmosféru, a jak jsem již zmínil, k cynismu nejde daleko.

2014-John-Wick-Images

Na atmosféře má obrovskou zásluhu také hudba, kterou složilo duo Tyler Bates a Joel J. Richard. První jmenovaný stojí za hudebním doprovodem dvou snímků nesoucích slovo strážci: Strážci – Watchmen a Strážci galaxie. Tyto zkušenosti Bates se svým kolegou maximálně zužitkoval v Johnu Wickovi. Melodie v kombinaci s písněmi tvoří dokonalé hudební podkreslení, které scénám a vlastně i celému snímku dodává stoprocentní stylovost a maximalizuje „cool“ faktor.

Keanu Reeves již několikrát dokázal, že mu role bojujících postav není cizí. Vždyť jeho nejslavnější role, matrixový Neo, vlastně nedělá skoro nic jiného. Tyto zkušenosti z předchozích snímků bezesporu uplatnil i ve svém nejnovějším počinu. Za celé natáčení nevyužil služeb dubléra ani jednou, všechny akční scény si odehrál sám.  To musím smeknout, natáčení bylo určitě více než náročné. Ale nejde jen o kondici, důležitý je také herecký výkon. Ten bych v tomto případě ohodnotil jako průměr. Reeves v některých scénách moc najevo emoce nedává a působí jako leklá ryba. Avšak co postrádá na talentu, to dohání charismatem. Roli prominentního a rozmazleného synáčka velkého mafiánského bosse ztvárnil Alfie Allen. Toho fanouškům Hry o trůny zajisté nemusím moc dlouho představovat, jeho Theona Greyjoye si zajisté pamatujete. V tomto snímku jeho postava slizkého synáčka postrádajícího jakékoliv morální zábrany a svědomí vytvoří ve vašich ústech silnou pachuť. Zkrátka budete Johnovi fandit hlavně kvůli tomu, aby sejmul tohoto (zde si libovolně dosaďte jakékoliv sprosté slovo). Alfiemu Allenovi musím přiznat, že se role zhostil výborně, k jeho výkonu žádné výtky nemám. Ve snímku uvidíme také ostříleného matadora Willema Dafoea. Ten sice moc prostoru nedostal, ale s tím málem co měl, dokázal dobře naložit. Mafiánského bosse zpodobnil Michael Nyqvist. Na roli obávaného vládce podsvětí mi zkrátka neseděl. Nechápejte mě špatně, hrát umí, ale zkrátka mu chybí určitá dávka démoničnosti, kterou musí mít každý herec hrající záporáka.

Verdikt:

John Wick je kvalitním a stylovým akčním snímkem, který bych přirovnal k 96 hodinám. Nad svou konkurencí vyniká chytrým provedením a atmosférou, která vás vtáhne. V posledních letech na moc lepších snímků tohoto žánru nenarazíte.

  • John Wick / John Wick
  • Trailer
  • Stopáž: 96 minut
  • Režie: Chad Stahelski
  • Scénář: Derek Kolstad
  • Hrají: : Keanu Reeves, Adrianne Palicki, Bridget Regan, Bridget Moynahan, Jason Isaacs, Willem Dafoe, Alfie Allen, Dean Winters, David Patrick Kelly, Michael Nyqvist a další
  • Hodnocení: 80%

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také