Rozhovor: Spisovatelka Marcela Remeňová – nejen o své knize Osm světů

Přečtěte si

Autor

Martin Pevný
šédredaktor

Připravili jsme pro čtenáře NaFilmu.cz rozhovor se začínající mladou spisovatelkou Marcelou Remeňovou. Co už napsala a co ještě chystá? To a více se dozvíte uvnitř článku.

Jak jste se vůbec dostala ke psaní? A jak dlouho již píšete?

Psaní mě baví od té doby, co psát umím. Začínala jsem krátkými povídkami už někdy ve druhé třídě na základní škole. Tyto první pokusy jsem také doplňovala vlastními obrázky. Postupně jsem rozvíjela příběhy do delších útvarů, až jsem se dopracovala k mé první knize akční série “Osm světů“, která vyšla pod názvem “Seznámení“ v den mých 14. narozenin.

Jaký příběh byste ještě lidem ráda vyprávěla?

V hlavě mám už delší dobu načrtnutý příběh z předválečného období, který bude asi veskrze hodně romantický, ale také mám v plánu napsat další vícedílnou sérii pro mladého čtenáře s prvky fantasy a scifi. Určitě však chci nejdříve dokončit vyprávění “Osm světů“, u kterého mě po „Seznámení“ a aktuálně dokončeném „Včelím lidu“ čeká ještě třetí kniha, která má prozatímní pracovní název „Rodina“.

A jak je to s příběhem? Napadl Vás hned, nebo po částech, které jste pak postupně musela skládat dohromady?

Příběh mé první knihy jsem si rozpracovávala již dlouho předtím, než jsem se pustila do psaní. Nápady jsem si probírala v myšlenkách a plánovala děj co nejvíc dopředu. Rozhodně ale nebyl celý a tak postupně s tím, jak jsem psala „Seznámení“, přicházely další nápady, jak bude pokračovat druhý díl a stejně tak je to i s třetí knihou. Takže vše mám vymyšleno hodně předem a když píšu, skládám věci dohromady a samozřejmě zakomponovávám i další nové myšlenky.

Co pro Vás bylo nejtěžší během psaní?

Nejtěžší pro mě je najít na psaní vůbec čas. S tím jsem se potýkala hlavně v době, kdy vznikal „Včelí lid“, protože jsem začala studovat na Gymnáziu Jan Nerudy v Praze. Přes den jsem byla zcela zahlcena studiem, a tak jsem se psaní věnovala pozdě večer. Na druhou stranu to ale pro mě po náročném dni byl příjemný relax.

Co podle Vás čtenáře nejvíce překvapí?

Nedokážu asi posoudit, co pro čtenáře bude nejzajímavější, ale snažila jsem se, aby obě moje knihy byly plné překvapivých, někdy možná až šokujících situací, a abych nikoho nepřipravila o moment překvapení, neuvedu radši žádný konkrétní příklad.

Jak se na psaní koncentrujete, co Vám pomáhá rozvíjet fantazii?

Když píšu, většinou jsem zavřená ve svém pokoji a musím mít klid od ostatních lidí kolem. Nevadí mi však různé ruchy jako například hudba, která mi naopak vytvoří příjemnou kulisu. Nesmí být ale moc nahlas a výběr žánru podřizuji atmosféře scény, na které právě pracuji, protože právě hudba mě hodně inspiruje a pomáhá mi si v hlavě dotvořit ten správný pocit pro situaci, kterou právě popisuji.

Co chcete, aby si lidé odnesli po přečtení Vaší knihy?

Určitě bych byla ráda, kdyby si čtenář u mé knihy odpočinul od práce nebo školy a odreagoval se také od různých stresových událostí, které se v našich životech každodenně odehrávají a měl chuť přečíst si i další díl.

Na kterou nepoloženou otázku byste nejraději odpovídala?

Nikdy jsem nad tím moc nepřemýšlela, ale bavilo by mě odpovědět na otázku, kterého z hrdinů mého osmisvěťanského příběhu mám nejraději a v případě, že by mi ji někdo položil, bych asi řekla, že mám ráda úplně všechny mé postavy, protože jinak bych je do své knihy nikdy nedávala. A je jedno jestli jsou to hlavní hrdinové Lea a Harry, správný a pohodový „klaďas“ Thomas“ nebo záhadný James, který se objevuje až ve „Včelím lidu“, a doufám, že si ho čtenář užije při čtení stejně jako já při psaní. Rozhodně mezi moje srdcové záležitosti patří také ne zcela kladný hrdina pan Connor, což je postava s neobyčejně zajímavým charakterem a složitým myšlením.

Jak byste svoji knihu popsala jednou větou?

Má kniha je příběhem obyčejné dívky Ley, které řetězec nečekaných události změní život na neskutečný akční film a ona v něm zažívá mnoho nebezpečných situací, navštěvuje tajemné vzdálené světy, potkává zajímavé lidi a hledá odpověď na otázku, kým vlastně je.

Kdy se dočkáme další knihy?

V říjnu se v knihkupectvích objeví druhá kniha mé akční fantasy série “Osm světů“ s podtitulem „Včelí lid“. Její křest je naplánován na úterý 14. října 2014 od 17.00 hod v paláci knih Luxor na Václavském náměstí Praze a všechny čtenáře Vašeho magazínu NaFilmu tímto srdečně zvu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také