Recenze: Kmen (2014) – Když jsou slova nepotřebná

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Jednou za čas vznikne snímek, který svým pojetím vyjede ze zajetých kolejí a divákovi připraví nevšední zážitek, na který jistě nezapomene. To je případ ukrajinského filmu Kmen.

Příběh sleduje osud hlavního hrdiny, hluchoněmého Sergeje. Ten nastoupí do specializované internátní školy pro hluchoněmé. V ní vládne mezi žáky skupina divokých mladých mužů, kteří bez skrupulí jednají v rozporu se společenskými kodexy a jejich akce často spadají do kolonky trestných činů. Aby v tomto drsném prostředí Sergej přežil, musí se stát členem této nevypočitatelné skupiny. Vedle toho žijí ve škole také dvě dívky, které si přivydělávají prostitucí. Sergej naváže s jednou z prostitutek milostný vztah a odchyluje se kvůli tomu od svých vrstevníků. Těm se jeho chování nelíbí a dochází ke konfliktu, který se neustále přiostřuje.

the-tribe-cannes-2014-7

Film zrežíroval Miroslav Slaboshiptsky, jehož dosavadním nejúspěšnějším dílem byl krátkometrážní snímek Jaderný odpad, který byl mimo jiné oceněný Stříbrným Leopardem v Locarnu. V Kmenu vsadil především na originalitu. V celém filmu se vůbec nemluví, komunikace probíhá mezi protagonisty jen pomocí znakové řeči. Titulky jsou záměrně vynechané, a tak se divák musí plně soustředit, aby porozuměl tomu, co se právě na plátně odehrává. Scénář je však napsán srozumitelně, takže se až na pár výjimek v ději neztratíte. Při plné soustředěnosti si za chvílí ani nepostesknete po absenci slov a nevysloveným dialogům budete i tak rozumět. Neverbální komunikace tu ukazuje, jakou dokáže mít sílu. Postavy mají až neobvyklou hloubku, když vezmeme v potaz, že člověk neznalý znakové řeči plně nikdy neporozumí jejich myšlenkovým pochodům. Nechybí tu slizký vůdce gangu a jeho poskoci, femme fatale či nesmělý a stále se rozkoukávající hlavní hrdina.

the-tribe-sfw

Pokud bych měl Kmen popsat jedním slovem, tak by to byl naturalismus. Slaboshiptsky jednotlivé scény nějak nepřikrášluje a zachycuje je tak syrovým a realistickým způsobem, že si často připadáte, jako kdybyste ve škole sami byli a hrdiny sledovali z nějakého úkrytu. Brutalita, která jde s filmem ruku v ruce, často překvapí i ty největší fanoušky akčních snímků. Navíc při záběrech řešících nějaké násilí či jiné kontroverzní téma neuvidíme hektolitry krve, ale pouze drobné náznaky, vše probíhá jakousi minimalistickou formou. A to rozhodně není na škodu. Právě tato komornost při vizuálním vyprávění umocňuje divácký zážitek, který je jistě způsobený i představivostí, která bude během filmu pracovat na plné obrátky.

the-tribe-movie-600x324

Snímku chybí jakýkoliv hudební doprovod, což je v tomto případě obrovské plus. Jediné, co uslyšíte, jsou zvuky okolního prostředí a při pár scénách dojde i na lidský křik, který trefně dokresluje ponurou atmosféru snímku. Tato položka útočící na váš sluchový smysl, která se zpočátku může stát nedostačující, skvěle doplňuje celkové vyznění filmu.

Režisér vsadil na neokoukané nové tváře, jejichž nositeli jsou skuteční hluchoněmí. Všichni protagonisté zvládli své úkoly skvěle. Snad jen představitel hlavní postavy, Sergeje, působil dojmem, že jeho výrazová škála zas tak moc velká není.

Ale abych jen nechválil, určitě najdeme na Kmenu i pár much. První z nich je přestřelená stopáž. Film trvá sto třicet minut, což je zkrátka zbytečně moc. Některé scény jsou zdlouhavé a pomalé tempo celého snímku nemusí sedět každému. Navíc mi také připadá, že Slaboshiptsky některé záběry vytvořil prvoplánově jen za účelem šokovat, děj by se bez nich klidně obešel. Přece jen když máte ve svém snímku pár velmi kontroverzních scén, které jsou veřejností velmi probírány, můžete si být téměř jisti, že si vás všimnou důležití lidé z filmového světa. A to je i případ Kmenu. Ten tyto důležité lidi z filmového světa určitě zaujal- šušká se, že je žhavým kandidátem na vítězství Oscara v kategorii nejlepšího zahraničního snímku.

Verdikt:

Kmen není film pro každého. Někoho může odradit jeho neortodoxní styl vyprávění, jiného zase brutalita a syrovost. Každopádně se vám však dostane nevšedního diváckého zážitku, na který nezapomenete ani za několik desítek let.

httpv://youtu.be/bpLj9WYBK_c

  • Kmen / Plemja
  • Stopáž: 130 minut
  • Režie: Miroslav Slaboshpitsky
  • Scénář: Miroslav Slaboshpitsky
  • Hrají: Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich a další
  • Hodnocení: 85%

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také