Proč David Fincher odmítl točit Star Wars?

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Tento týden vstupuje do kin očekávaná novinka Davida Finchera – Zmizelá. Jeden z nejuznávanějších tvůrců současného Hollywoodu zatím sbírá samé pozitivní reakce a nikdo (včetně mě) snad nepochybuje o tom, že nás opět ohromí. Nechybělo však mnoho a režisér Klubu rváčů nebo Sedm mohl natáčet sedmou epizodu Hvězdných válek. Co se pokazilo?

David Fincher
David Fincher

V roce 2012, tedy v době, kdy studio Disney koupilo filmová práva na novou trilogii od George Lucase, se sešla klíčová producentka Kathleen Kennedy právě s Davidem Fincherem, aby prodiskutovali možnou spolupráci. Fanoušci Star Wars byli vznikem nových filmových dobrodružství převážně nadšeni, ale chybělo spolehlivé tvůrčí jméno, které by další díl z předaleké galaxie kvalitně zpracovalo. Ke konečné dohodě jak víme nedošlo a sedmou epizodu v současné době natáčí J. J. Abrams. Fincher měl o post režiséra Star Wars zájem, ale se studiem se ideově úplně rozešli. Chtěl totiž natočit takový film, který by se svojí atmosférou blížil k legendárnímu Impérium vrací úder. Dává to smysl, filmografie Davida Finchera je plna velmi depresivních a sugestivních snímků, ale o tom nechtěli v Disney ani slyšet.

„Mluvil jsem s Kathleen o natáčení Hvězdných válek, ale myslím, že moje vize byla úplně jiná než ta, kterou se chtěli v Disney vydat. Je to složité popsat. Mým nejoblíbenějším dílem ságy je Impérium vrací úder a chtěl jsem natočit něco podobného. Jsem si jistý, že by to spoustu lidí ocenilo, ale bylo mi řečeno, že takhle to prostě nepůjde.“ Takto okomentoval své rokování s Disney David Ficnher a dodal, že měl v plánu natočit své Hvězdné války z pohledu droidů C-3PO a R2-D2, kteří by sloužili jako otroci. Vcelku zajímavá myšlenka, ale úplně chápu, proč na to producenti nakonec nekývli. Začínat zbrusu novou trilogii nějakou temnou sci-fi depkou by bylo prostě příliš. Hazard s diváckým očekáváním byl vyšší, než vidina spolupráce s prvotřídním režisérem.

Když k tomu všemu připočteme negativní zkušenost Davida Finchera s nedůtklivými producenty během natáčení třetího Vetřelce, těžko mu lze vyčítat, že od projektu nakonec odešel. Uvidíme, jak se s výzvou popasuje J. J. Abrams, který je podle mého naprostou trefou do černého – vzpomeňme jak parádně vzkřísil upadající sérii Mission: Impossible nebo jeho „restart“ Star Treku. Sám za sebe musím říct, že Davida Finchera uvidím mnohem raději u filmů jako Zmizelá, než ve velkolepé sci-fi. Je zde ještě možnost, že se obě strany opět sejdou a nabídnou Fincherovi zrežírovat nějaký z plánovaných spin-offů Star Wars, ale neberu to za moc pravděpodobné.

Sedmou epizodu ságy Hvězdných válek uvidíme v kinech od 18. prosince 2015. Režíruje již zmíněný J. J. Abrams a v hlavních rolích se objeví mj. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis a Domhnall Gleeson. Zmizelá Davida Finchera vezme česká kina útokem od 2. října letošního roku.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také