Zemřel herec a režisér Richard Attenborough

Přečtěte si

Autor

Adam Škaloud
MMMMMM....Filmy

Jméno Richard Attenborough dnešním fanouškům příliš neřekne, ale jedná se o velmi významnou osobnost filmového průmyslu. Herec a režisér byl u nás známý hlavně díky roli Dr. Johna Hammonda z Jurského parku. Attenborough zemřel ve věku devadesáti let.

1999-laa-attenborough-kingsley-cropped-2-1680
Lord Richard Attenborough a Sir Ben Kinglsey

Filmová kariéra tohoto Angličana trvala přes 60 let. Z toho prvních dvacet sedm let se věnoval pouze herectví, poté se rozhodl zkusit i režii. Po svém debutu Jaká to rozkošná válka z roku 1969 následovaly Mladý Winston, Příliš vzdálený most a Kouzlo. Jeho pátý film – Gándhí – mu přinesl zasloužený obdiv a úspěch. Tento snímek, s Benem Kingsleym v hlavní roli, získal celkem osm Oscarů, z nichž ten za režii získal právě Attenborough. V roce 1992 byl u první nominace Roberta Downeyho Jr., jehož vedl ve filmu Chaplin.

Jako herec ztvárnil během své kariéry obrovské množství postav. Zlatý glóbus si odnesl za ztvárnění rolí ve filmech Strážní loď Sand Pebbles (1966) a Pan doktor a jeho zvířátka (1967). Druhý zmiňovaný snímek má originální název Dr. Dolittle a je předlohou stejnojmenného filmu s Eddie Murphym. Attenborough se objevil také v klasikách jako Liga gentlemanů nebo Jurském parku.

Právě režisér Jurského parku Steven Spielberg vydal následující prohlášení:

„Dickie Attenborough se vášnivě věnoval všemu ve svém životě – rodině, přátelům, vlasti i kariéře. Světu věnoval dar v podobě emotivního Gándího a byl tím pravým, kdo přivedl dinosaury zpět k životu jako John Hammond v Jurském parku. Byl to drahý přítel a já stojím dlouhém zástupu těch, kteří ho zbožňovali.“

Za svůj přínos kinematografii byl Richard Attenborough odměněn britskou královnou titulem Lord.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také