Recenze: Želvy Ninja (2014) – Zvířátka ze stok zachraňují svět

Přečtěte si

Disney+ odhalil svou budoucí nabídku. Je obrovská

S nárůstem popularity streamovacích služeb začínají kromě Netflixu či HBO do tohoto relativně nového oboru fušovat i další společnosti....

Recenze: Stehlík se ztrácí v pavučině retrospektiv, zato zaujme vizuálem

Filmové drama Stehlík na motivy veleúspěšné stejnojmenné knihy autorky Donny Tartt, oceněné Pulitzerovou cenou, vypráví ve dvou časových rovinách...

Jungle Cruise: Dwayne Johnson zažívá dobrodružství podle atrakce v Disneylandu

Jelikož byla nová Jumanji (ale i Cesta na tajuplný ostrov 2) až překvapivě úspěšným remakem, není divu že Dwayne...

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Hollywood se v posledních letech vyžívá v předělávkách a restartech úspěšných sérií a tak bylo jen otázkou času, kdy dojde i na oblíbené pubertální želvy.

Pokémon, Rychlá rota, Chip a Dale, My z Kačerova a další seriály byly v devadesátých letech fenomény, které dokázaly dostat děti z postele v brzkých ranních hodinách i o víkendech. Ve výčtu těchto klenotů (naši rodiče by určitě použili jiná, méně lichotivá označení), při kterých nejeden z nás zamáčkne nostalgickou slzu, nemůžou chybět ani populární Želvy Ninja. Dobrodružství této nevšední čtveřice bojovníků byla velmi sledovaná a snad v každé školce a třídě nižšího stupně škol se vedly ankety týkající se toho, který z ústředních aktérů je ten nejpopulárnější. Oblíbenost zelených zmutovaných obojživelníků přiživilo několik různých seriálů a filmů. Dalo se tak čekat, že vznikne nová verze, která si dá za úkol oslovit další generaci dětí, které byly zatím tímto fenoménem nepolíbeny. A tak se zrodil snímek Želvy Ninja, jehož kmotrem se stal režisér akčních trháků Michael Bay.

April O’Neilová je novinářkou nevýrazného televizního kanálu, která má na starosti různé reportáže z oblasti životního stylu. Pochopitelně ji tato práce moc nenaplňuje, a proto se na vlastní pěst snaží přijít na kloub zlotřilému Food klanu (vedenému bojovníkem asijského původu Trhačem), který terorizuje město. April doufá, že případné úspěšné vyřešení této kauzy by jí otevřelo dveře do vyšších pater žurnalistiky. Jak už to tak bývá, reportérka se při sledování tohoto nevyzpytatelného klanu dostane do nesnází, z kterých jí vymaní čtveřice maskovaných hrdinů se zelenou pokožkou. Ano, tušíte správě, těmito hrdiny jsou Želvy Ninja. Leonardo, Raffael, Michelangelo a Donatello jsou výsledky jednoho nezákonného experimentu, při kterém se z prostých zvířat staly bytosti ne zcela odlišné od lidí. Tito hrdinové nesoucí jména po slavných renesančních umělcích, byli vycvičeni v bojovém umění svým podobně zmutovaným krysoidním mistrem Třískou. Aby unikli lidským očím plným nepochopení, vytvořili si domov ve stokách, z kterého vychází jen v případě nouze. April s nimi spojí síly a s pomocí se obrátí i na milionáře a filantropa Erica Saxe, který pracoval s jejím otcem.

TMNT 5

Příběh svou originalitou asi úplně vaši pozornost nezíská, ale na druhou stranu je zvládnutý vcelku obstojně. Pokud pomineme průhledné zápletky a předpokládané změny v dějové linii, jedná se o kvalitně odvedenou práci. Scénáristé se se zadáním úkolu uzpůsobit zelené potvůrky novým trendům vypořádali dobře. Želvy jsou pubertálního věku (což ostatně napovídá originální název, který obsahuje slovo teenage) a podle toho se občas chovají. Zvláště je to vidět na Michelangelovi, který z celé čtveřice působí nejméně vyzrále, avšak jeho průpovídky ve většině případů vykouzlí alespoň malý a někdy i větší úsměv na vaší tváři. Nejvíce se mi líbila změna charakterů oproti původním seriálům a filmům u Donatella. Ten je tady vykreslen jako inteligentní vědátor, ověšený různými technickými přístroji. Leonardo je vůdce bandy a svým chováním nemá příliš daleko k našemu Mirkovi Dušínovi. Raffael je věčně naštvaný a nespokojený rejpal, který se navíc odmítá podvolit Leonardově autoritě a proto je mezi těmito dvěma bratry největší napětí. Ale pod drsnou skořápkou se skrývá citlivá duše, která se jednou za čas projeví. Sourozencům nechybí ani notná dávka humoru. Scénáristé odvedli kvalitní práci při jejich představení, ovšem co se týče jiných postav, tak je to horší. Kupříkladu hlavní záporná postava Trhač má v originále nezanedbatelnou úlohu a je pro naše majitele krunýřů podobnou Nemesis jako Joker pro Batmana nebo Green Goblin pro Spider-Mana. Ale v tomto snímku bylo jeho padoušství značně omezeno a stal se z něj jen jakýsi béčkový málomluvný bouchač se stylovým brněním. Mistr Tříska by si určitě zasloužil na plátně taky více času.

April ztvárnila oblíbenkyně především mužské části publika Megan Fox. Ta kromě svých křivek zaujala především mizerným hereckým výkonem. Při scénách, kdy má být její postava vyděšená, vypadá Megan spíše na to, že přemýšlí o nesmrtelnosti chrousta. U záběru znázorňujících hrdinčinu odhodlanost a statečnost je na jejím obličeji spíše zachycena znuděnost. Zkrátka její výkon nepřesvědčil, ale jako marketingový tah se její angažování zřejmě osvědčilo. Želvy i Tříska jsou kompletně vytvořené v CGI, takže o hraná v tomto případě moc mluvit nejde. Ovšem jejich namluvení bylo zvládnuto na jedničku. Will Arnett (který namluvil Batmana v úspěšném Lego příběhu) se zde zhostil úlohy obětavého kameramana zamilovaného do April. Role nešťastníka pohybujícího se ve friendzone mu seděla, jeho výkon byl kvalitní. Tohoru Masamune se jako Trhač ukázal bez masky všehovšudy dvakrát, ale i tak bylo poznat, že mu osobitost potřebná ke ztvárnění kvalitní záporné postavy trochu chybí. William Fichtner se v tomto filmu stal milionářem Ericem Saxem. Herec nepostrádá charisma a podle mě z celého ansámblu podal nejlepší výkon. Fanoušky komediální série Sestra v akci jistě potěší Whoopi Goldberg hrající šéfovou April. Ale jak se zdá, Whoopi na další pořádnou roli, s kterou by o sobě dala znovu vědět, stále čeká. Zde má spíše jen takový štěk, takže její výskyt ani moc hodnotit nejde.

NINJA TURTLES

Jelikož byl Michael Bay poslední dobou docela vytížený, tak režii přenechal Jonathanu Liebesmanovi a sám se na snímku podílel jen produkčně. Režisér tohoto snímku na sebe upozornil především opulentními díly Hněv Titánů a Světová invaze, které nepostrádaly kvalitní akční scény, ale větší dějovou hloubku ano. Bojové scény v Želvách Ninja byly zajímavé a nepostrádaly napětí. Triky byly provedeny tak, jak měly být provedeny. Oceňuji to, že se režisér nesnažil z filmu udělat vážnou akční podívanou (což s takovými postavami zkrátka moc nejde) plnou heroických činů ústřední čtveřice. Scény, při kterých vypadá, že budou hrát na tu serióznější strunu, jsou často proložené nějakými vtípky a jejich výsledné vyznění je spíše sebeparodující nežli patos navozující. Celkově bych řekl, že režisér svůj úkol zvládl.

Hudbu stvořil Bryan Tyler. Toho bych označil za jakéhosi moderního Salieriho. Jeho melodie rozhodně špatné nejsou, ale na absolutní špičku nemají. Stejně tomu bylo i v případě vytvoření soundtracku k Želvám Ninja. Hudba trefně dokresluje atmosféru jednotlivých scén, ale nic víc. Tylerovi zkrátka chybí takový tah na bránu, který mají například Ennio Morricone, John Williams nebo Hans Zimmer.

Verdikt: Celkově se mi Želvy Ninja docela líbily. Na projekci jsem šel spíše s despektem a obavami, jak moc tvůrci oblíbené postavičky z dětství zprzní. Nejedná se sice o žádný převrat v kinematografii, ale pokud přistoupíte k filmu jako k nenáročné letní popcornovce (kterou je), tak se budete bavit. Akční scény fungují, humor pobaví, chemie mezi postavami nechybí. Očekával jsem zklamání a dostalo se mi spíše příjemného překvapení.

  • Želvy Ninja / Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Trailer
  • Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie / Sci-Fi
  • Režie: Jonathan Liebesman
  • Hrají: Megan Fox, Jeremy Howard, Will Arnett, Jesse McCartney, Whoopi Goldberg, Jason Marsden, Greg Cipes, Alan Ritchson, Noel Fisher, William Fichtner, Johnny Knoxville a další
  • Hodnocení: 70%

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také