Retro: Bílé peklo (2001) – Silný příběh z německé produkce

Přečtěte si

Autor

Zima, hlad a odloučení. To je Bílé peklo.

Dokáže téměř barvoslepý člověk se zaklíněnou kulkou v lebce přežít pěší pouť z nejvýchodnějšího cípu Sibiře až do Německa?

Oficiální plakát ke snímku Bílé peklo
Oficiální plakát ke snímku Bílé peklo

Od německého snímku většina z nás neočekává mnoho, ale dovolím si tvrdit, že tento příběh je natolik silný, že překvapí každého diváka.

Film Bílé peklo (v originálním překladu „Kam až mě nohy donesou“) je natočen podle skutečného příběhu německého nadporučíka Clemese Forella, který se roku 1944 stane válečným zajatcem Sovětského Svazu. Clemens je odsouzen na 25 let nucených prací v gulagu na Sibiři. Touží se vrátit ke své rodině do Německa za každou cenu, a proto velmi riskuje při pokusech o útěk.

První část příběhu nám přiblíží život v pracovním táboře, následuje napínavé plánování útěků. Skutečné dobrodružství ale začíná prvním úspěšným útěkem. Clemens musí překonávat nástrahy přírody, zatímco je sledován zástupcem velitele gulagu. Při jeho útěku přes Sibiř uvažujeme nad tím, kde se nachází lidské hranice, když přijde na touhu vrátit se domů. Právě tato touha a lidskost nás nutí opomenout, za kterou stranu Clemens ve válce bojoval a držet mu palce, aby se opět setkal se svou ženou a dětmi.

Ve filmu je nastíněna hrůza válečné doby a utrpení zúčastněných, není to však snímek vhodný pro milovníky zvuku burácejících děl, či svištění kulek. Doporučila bych jej divákům, kteří chtějí prožít dobrodružství, posuzovat různorodé charaktery lidí, ocení vynalézavost a chtějí se zamyslet nad svou vlastní vůlí. Každému koho uchvacuje lidská schopnost přežít i v nejhorších podmínkách, síla lidského odhodlání a schopnost potlačení základních potřeb.

2086561,WQZy+_3zKEKqOXl5vO6kkN3__LI8A6RGT2pvaepNS+wukgr0i6X53wH4ohwA3gAOZmSGjIltu8m8+putdBgbSg==

Vězeň: „Žádný ostnatý drát, žádné strážní věže…“
Clemens Forrel: „Myslím, že na sever od polárního kruhu to není třeba.“

Kvůli potenciálním problémům s KGB si v době vydání knihy Cornelius Rost vybral pseudonym Clemens Forell. Rost za svého života neodhalil své jméno a uvádí se, že zemřel jako vyděšený muž. Knihu sepsal něměcký spisovatel Josef Martin Bauer. Dílo bylo přeloženo nejméně do 15 jazyků.

Za vynikající považuji především výborný herecký výkon Bernharda Bettermanna, autentickou kameru a poutavé zpracování neuvěřitelně dlouhého putování. Pokud něco pokulhává, pak je to podle mého názoru hudba, která nás provází celým filmem, a její výběr nepovažuji za šťastný. Samotné provedení útěku je poměrně urychlené a působí pak méně důvěryhodně.

Kuriózní na snímku je fakt, že má dva pomyslné konce. „První“, který je vyvrcholením a důstojným zakončením celého putování. „Druhý“ konec v nás naopak probudí rozpaky, vhodný by byl spíš do telenovely a celý snímek shodí. Je na každém, aby si vybral konec, který je pro něj ten pravý.

  • Bílé peklo / So weit die Füße tragen
  • Trailer
  • Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný
  • Režie: Hardy Martins
  • Hrají: Bernhard Bettermann, Michael Mendl, Irina Pantaeva, Iris Böhm, Hans Peter Hallwachs a další

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také