Recenze: Parádně pokecal (2014) – A všechno nám řekl

Přečtěte si

Autor

Absolventský film Tomáše Pavlíčka nám přináší pohled do soukromí jednoho mladého, obyčejného kluka. Můžeme ho litovat, můžeme se nad ním vztekat, ale k srdci nám rozhodně nepřiroste. A to je dobře.

Plakát filmu Parádně pokecal
Plakát filmu Parádně pokecal

Život Štěpána Procházky (Vít Rohr) je nudný a stereotypní. To se však změní ve chvíli, kdy díky své práci v call centru pozná sympatický hlas Marie (Marie Doležalová). Tato tajemná slečna se rozhodne vzít jeho osud do svých vlastních rukou a za pár dnů ho od základů změnit.

Příběh plný drobných neúspěchů a zklamání Štěpán retrospektivně vypráví Karlovi (Václav Vydra), podivnému muži, kterého potká na chatě svých kamarádů. Děj není příliš jasně strukturovaný, vyznačuje se spíše značnou nesouvislostí až zmatečností, avšak právě to ho činí poutavějším. Nějakou větší akci bychom v něm hledali marně; naprosto si vystačí s klidným, až oddechovým tónem.

Lukáš Pavlásek
Lukáš Pavlásek

Absurdní a neskutečné situace, které se ve filmu objevují, diváka neustále překvapují. Již od prvních okamžiků je poznat, že si Tomáš Pavlíček se svým celovečerním debutem opravdu vyhrál. Scény jsou nápadité stejně tak, jako jednotlivé kamerové záběry, dialogy působí jednoduše a autenticky, atmosféru dokreslují rafinované detaily a zajímavý hudební doprovod. To vše ještě více podtrhuje humorný nádech, kterým je protkán celý příběh.

Film oslovuje především mladou generaci diváků – snad každý student by se mohl poznat v některých aspektech Štěpánova života. Krásně totiž reflektuje proces hledání sebe sama a dilemata spojená s neschopností zodpovědět si ty nejzákladnější otázky typu „Kam dál? Co chci vlastně dělat?“.

Václa Vydra a Vítek Rohr
Václa Vydra a Vítek Rohr

Stejně jako tento složitý proces hledání a nenacházení vlastní identity, je film trochu moc zdlouhavý a zdánlivě nekonečný. Těžko říct, zdali to náhodou nebyl autorův záměr: Když si divák myslí, že už je konec, náhle se objeví nějaká drobnost, maličký zvrat, který posune příběh na zcela jinou rovinu.

Musím uznat, že ačkoliv se hlavní téma nezabývá ničím novým, určitá originalita a charakterističnost zde opravdu nechybí. Je to právě ta poklidná atmosféra, která ho činí jedinečným. Pokud jste již unavení přehršlí nejnovějších amerických trháků plných akčních a fantastických scén, je Parádně Pokecal příjemnou alternativou, jak strávit pohodový sobotní večer.

  • Parádně Pokecal (2014), ČR
  • Trailer
  • Komedie / Drama
  • Režie: Tomáš Pavlíček
  • Hrají: Vít Rohr, Václav Vydra, Marie Doležalová, Lukáš Pavlásek
  • Hodnocení: 75%

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také