Recenze: Hercules (2014) – Průměrné klišé se svalnatým hrdinou

Přečtěte si

Autor

Souboj se silným nemejským lvem, s několikahlavou hydrou, s krásnými amazonkami… Dvanáct těžkých úkolů, které Hercules podle báje musel splnit. Tento poutavý příběh má pro celovečerní trhák opravdu potenciál. Jen škoda, že přesně o něm to nebylo.

Ano, čtete správně. To, co nám slibuje trailer, a na co se pravděpodobně všichni těší, tvůrci úplně s klidem vecpali do několika málo minut, ještě k tomu v podobě jakýchsi převyprávěných mýtů, které můžeme zahlédnout pouze v nejasných záblescích. Skutečný příběh filmu začíná až ve chvíli, kdy Hercules dané úkoly splnil. A teď se poflakuje po světě a společně se svojí družinou zabíjí pro peníze, které pak propije v nejbližší krčmě. Změní se to až ve chvíli, kdy si jeho pomoc vyžádá sám král země, ve které řádí válka.

A nyní nastává hlavní část filmu: Bitva, trénink vojáků, bitva, bitva. Bojové scény nejsou příliš promyšlené (alespoň ne tak, jak bych od filmu takové povahy očekávala), maličké armády působí ubohým dojmem, a to po všech stránkách. Hercules v rámci všeobecného pozdvižení občas heroicky sejme pár nepřátel naráz, jeho kumpáni se také vyznamenávají. Všichni jsou slušně sehraní a dobře se na ně kouká. Škoda, že taktika boje nemá hlavu ani patu – tedy kromě několika drobných nápadů, které se nápadně podobají tomu, co jsme všichni jako malí vymýšleli s dětmi na hřišti.

hercules-dwayne-johnson-tv-spot

Ovšemže ani zde nechybí onen velký zvrat, který příběh posune na novou úroveň (ta samozřejmě obsahuje dalších pár hektolitrů krve). Tento zvrat je však naprosto předvídatelný a zřejmý. Stejně tak, jako celé vyústění filmu. Klišé a zase jenom klišé.

Postava samotného Hercula také příliš nepřekvapila. Namakaný hrdina, který podle vyznění filmu může i nemusí být polobůh, se sice neztratí v boji, ale rozumu podle mého názoru zrovna příliš nepobral. Je hodný, je sympatický, a v některých sentimentálních momentech se dokonce poodhalí i skrytá a milující část jeho houževnaté duše. Ale že by diváky uchvátil svou povahou, svými činy nebo prostě jen nadlidskými schopnostmi, to opravdu nehrozí.

dwayne-johnson-hercules-680x347

I přes to všechno však nelze říct, že by byl film úplným propadákem. Několik málo věcí se tvůrcům povedlo. Za zmínku stojí hlavně dobře vybrané obsazení – Dwayne Johnson se do role Hercula bezpochyby skvěle hodí, a i ostatní herci odvedli skvělou práci.

Přestože příběh není úplně poutavý a promyšlený, nemohu tvrdit, že by se divák u filmu nudil. Nechybí zde akce, pár vtipných momentů, celé je to plynulé a koukatelné. Nejsou zde ani žádné zdlouhavé momenty, při kterých si člověk přeje, ať už to hlavně skončí. Film má prostě ten správný náboj, který nás nemůže nechat chladnými.

HERCULES

Ke konci může být divák, který měl nějaká svá očekávání, trochu zklamaný. Neobjeví se žádná hlubší myšlenka dávající smysl celku. Není zde jediná milostná scéna, jenž by tomu zajistila trochu šmrnc (protože mám-li být upřímná, spoléhat se pouze na Herculovy obří svaly je trochu naivní). Ve výsledku je divák zmatený stejně tak, jako hlavní postavy filmu: Nikdo vlastně neví, jak to s tím Herculem doopravdy je. V nepřeberných mýtech si nenajdou svou verzi pravdy ani ony, ani my.

V námětu se skrývá potenciál, který bohužel tvůrci nevyužili. Kdyby přidali více vtipných momentů a hlášek, mohli jsme se dobře pobavit. A kdyby na druhou stranu více propracovali akční scény a domysleli taktickou stránku bojů, stal by se z toho napínavý a dechberoucí trhák. Protože však zvolili „zlatou střední cestu“, nevytvořili nic jiného než průměrný akční film, který neurazí, ale ani nenadchne.

  • Hercules / Hercules (2014), USA
  • Trailer 
  • Akční / Dobrodružný
  • Režie: Brett Ratner
  • Hrají: Dwayne Johnson, Aksel Hennie, Rebecca Ferguson, John Hurt, Ian McShane, Rufus Sewell
  • Hodnocení: 45%

3 KOMENTÁŘŮ

  1. "Není zde jediná milostná scéna" ….zrovna tohle bych bral jako plus, pokud chcete romantiku tak běžte na pompeje…Ve výsledku je divák zmatený stejně tak, jako hlavní postavy filmu: Nikdo vlastně neví, jak to s tím Herculem doopravdy je. V nepřeberných mýtech si nenajdou svou verzi pravdy ani ony, ani my- a tohel se mi taky docela líbilo, že to pojali spíše jakože jsou to všechno fámy a Herkules je prostě jenom silný chlapík, který měl štěstí že v jeho době nebyly novináři takže si mohl vymýšlet a přibarvovat příběhy….jinak souhlasím že film neurazí ale supertrhák to taky neni

  2. To jste mě teda s tou recenzí nepotěšili. Docela jsem se na to těšil. Na 45% se mi kino ani nevyplatí. U takového filmu bych očekával alespoň propracovanou choreografii (jestli to tak mohu nazvat) a strategii soubojů. Poslední důvod film zhlédnout pro mě zůstává The Rock. Jinak hodně pěkná recenze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také