Recenze: Chraň nás od zlého (2014) – A taky od klišé a předvídatelnosti

Přečtěte si

Autor

Scott Derrickson patří mezi tu vzácnou elitu, podobně jako James Wan nebo J. A. Bayona, kteří poměrně úspěšně přesvědčují diváky, že horor nepatří jen do druhořadých vod filmového žánru. Jeho novinka s divným jménem Chraň nás od zlého líčí příběh, jež se prý ve skutečnosti opravdu stal.

deliver-us-from-evil-trailer-1
Z filmu Chraň nás od zlého

Spojnicí Derricksonových hororových snímků je motiv detektiva, který pátrá po příčinách titulního zla. Ve filmu V moci ďábla (2005) se snažila soudní obhájkyně Laura Linney zjistit pravdu o posednutí démonem mladé studentky, předloňský mysteriózní Sinister (2012) nechal pátrat spisovatele v podání Ethana Hawka, co se stalo s předchozí rodinou v novém domě. Chraň nás od zlého je taktéž o pátrání, newyorský policista Sarchie (Eric Bana) narazí během několika zásahů na podivné, nadpřirozené události.

V úvodu filmu natočeného stylem found-footage je nám naznačeno, s čím se budeme během vyprávění potýkat. Přestože nám má být podoba zla skryta, zkušený divák již možná tuší. Hlavní postava, řadový policajt NYDP Ralph Sarchie prožívá podobné věci, které zažila většina jeho filmových kolegů. Komického parťáka (Joel McHale), naštvanou ženu (Olivia Munn), zanedbávanou dceru libující si v divných hračkách (které se budou později zlu hodit), moře práce a psychické problémy. Nejsme ale v policejním dramatu, takže se postupně přidávají další stresu neubírající vychytávky jako zjizvení malíři pokojů, sumerské nápisy na zdech nebo zvířata vědící přesně, na jakém místě se nacházet, aby způsobila infarkt.

deliver-us-from-evil04
E. Ramírez a E. Bana ve filmu Chraň nás od zlého

Sarchie se totiž „náhodou“ dostává k několika případům, které spolu zdánlivě nesouvisejí. To jen divák postupně poznává, jakou mají jednotlivé figurky společnou historii. Násilnický bývalý voják, žena, která své dítě odhodila do příkopu se lvy, mrtvola ve sklepě. Atmosféra klape, zápletka je dostatečně zajímavá a postavy sympatické. Pak se ale na scéně objeví nepřesvědčivý kněz (Edgar Ramírez) a slušná detektivka se mění ve směsku hororových klišé.

Nepomáhají ani slušný Eric Bana v hlavní roli doufajíc, že ho slušný horor vrátí mezi esa (zdravím Ethana Hawka), ani seriálové hvězdičky Joel McHale (věčný Jeff Winger z Community) či okouzlující Olivia Munn (Newsroom).

Chraň nás od zlého mohl s klidem navázat na chytrou vyváženost předchozích Derricksonovým filmů. Přehršel lekaček na úkor napětí, náboženská agitka, divně nalíčený antihrdina (zdravím Sinister), déšť v noci, zbytečná úmrtí, posedlá holka, hýbající se hračky a další nakupená klišé pohřbívají slibnou první polovinu a u vymítačského závěru se budete nutit nezívat. Jo a je to podle skutečné události. Zív. To na někoho ještě působí?

  • Chraň nás od zlého / Deliver us from evil
  • Trailer
  • Horor/ Thriller / Krimi
  • Stopáž: 119 minut
  • Režie: Scott Derrickson
  • Scénář: Paul Harris BoardmanScott Derrickson
  • Hrají: Eric Bana, Edgar Ramírez, Joel McHale, Olivia Munn, Sean Harris a další.
  • Hodnocení: 50%

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také