Recenze: Raid 2: Berandal (2014) – Tak trochu jiný zátah

Přečtěte si

Autor

Do světových kin dorazilo očekávané pokračování nadupané řežby Raid: Redemption, které na chvíli vrátilo zašlý lesk akčním filmům. Našim kinům se podobně jako jednička nejspíše opět vyhne, ale i tak nás zajímá, jak bude osud mladičkého policisty Ramy pokračovat po ne úplně zdařilé akci v jednom jakartském paneláku.

Iko Uwais jako Rama, hlavní hrdina filmu
Iko Uwais jako Rama, hlavní hrdina filmu

Již delší dobou není velkým hollywoodským tajemstvím, že čisté testosteronové akčňáky nejsou zrovna žhavým zbožím na stolech předních producentů. Smutným důkazem jsou slabé tržby sólových řežeb osmdesátkových legend Sylvestera Stalloneho i Arnolda Schwarzeneggera, které marně útočí na kina po úspěchu The Expandables. To byla ale spíše nostalgická resuscitace, nad kterou se diváci sešli zavzpomínat na své oblíbence pohromadě. A nezachraňují to ani současné hvězdy Jason Statham, Dwayne Johnson nebo Vin Diesel.

Před třemi lety se však mezi akčními fandy začaly šířit nadšené zvěsti o jakémsi malém filmu z Indonésie. Následující obrovský úspěch snímku Raid: Redemption (česky Zátah) kombinující poctivou oldschoolovou akci s prvky martial arts se sympatickým hrdinou v hlavní roli nastavil zrcadla zájmu směrem k Asii, jako se to předtím povedlo Hongkongu. Levná zběsilá akce režisérského nováčka Garetha Evanse dokázala, že Indonésie není jen džungle posetá lovci lebek, ale dost možná i kolébka budoucích adrenalinových kultovek.

Z filmu Raid 2: Berandal
Z filmu Raid 2: Berandal

Pokračování s podtitulem Berandal se zaměřuje na podplacené strážce zákona a vrací do hry policejního nováčka Ramu (Iko Uwais). Tomu místní mocechtivý gangster Bejo (Alex Abbad) zabije bratra a tak souhlasí, že se infiltruje do klanu mafiánské rodiny pod vedením Banguna (Tio Pakusadewo), aby usvědčil zkorumpovaného policejního komisaře Rezu (Roy Marten). Dostane se do vězení, kde si musí získat přízeň Bangunova syna Uca (Arifin Putra). Ramovi se to podaří a pod jménem Yuda dohlíží na Ucovy aktivity. Ucova rostoucí chuť po moci a intrikánské zapojení Beja může způsobit válku s japonskou rodinou Goto o ulice Jakarty.

Dvojka navazuje přímo na konec jedničky, ale už jen samotná synopse dává tušit, že se oproti předchozí části vydáme trochu jiným směrem. Berandal je totiž tak trochu jiný film, než Redemption. Evans ubral na tempu vypravování a rozšiřuje svět do hloubky novými liniemi a pracuje s více postavami. Vytváří tak komplexnější příběh, který ctí staré dobré gangsterky. Máme tu klasický boj o moc, ve kterém nestojí pouze dvě rodiny, ale plno dalších charakterů, které se snaží naklonit ručičku vah tam, kam potřebují.

V čele dění stojí mlátička s hereckým talentem Iko Uwais, jehož postava se po zpackaném zátahu v Redemption musí rychle oklepat, neboť se díky svému policejnímu šéfovi dostává do nebezpečné hry. Nechat se uvěznit, ochránit rodinu, splnit pracovní povinnost a pomstít svého bratra mu dává jednoznačnou motivaci, Evans mu podobně jako předtím staví jednu překážku za druhou, což nejsou jenom efektní bitky, ale náhlé zrady či vedlejší úmysly přátel i nepřátel. Ostatní herci zvládají své party s přehledem, škoda jen nevyužitosti japonských superhvězd Kennichiho Enda a Ryuheie Matsudy v rolích japonských bossů.

Z filmu Raid 2: Berandal
Z filmu Raid 2: Berandal

Zápletka je možná barvitější, stává se chvílemi ale dost nepřehlednou, kdo je kdo, o co komu jde nebo se často mluví o postavě, která se objeví až o dost později a divák tápe, jaká je její motivace. Mizí i kouzlo předchozího filmu, kdy jsme se zatajeným dechem čekali, kdo to koupí a kdo tu šílenou jízdu přežije. Tady je to o dost jasnější, neb se pohybujeme v obdobných pravidlech běžných gangsterek. Suma sumárum, jde o sympatický posun, jež ale nenabídne nic předtím neviděného a přiznejme si, že síla Raidu je trochu někde jinde.

Akce, to je to, oč tu běží. A Evans znovu potvrzuje, jak talentovaný režisér vlastně je. Všechny bojové scény jsou totiž opět přesně tím, proč tuhle značku vlastně milujeme. Skvělá choreografie a především dokonalá kamera vděčně přerušuje plynoucí děj a taková vzpoura ve věznici nebo závěrečný souboj v kuchyni patří k žánrové špičce, která se dá dnes v podobných filmech vidět. Dočkáme se i lehce nadstřelených lahůdek, jako je dvojice dívky s kladivem a mladíka s basebalkou, litrů umělé krve i automobilové honičky.

Berandal tak sice nedostál šuškandě o jednom z nejlepších akčňáků všech dob, ale pořád jde o technicky výtečnou podívanou na úkor rozvitějšího děje. Ten především nechává prostoupit geniální přímočarou jednoduchost jedničky.

  • Raid 2: Berandal / Serbuan maut 2
  • Trailer
  • Akční / Thriller / Krimi
  • Stopáž: 150 minut
  • Režie: Gareth Evans
  • Scénář: Gareth Evans
  • Hrají: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Arifin Putra, Tio Pakusodewo, Ryuhei Matsuda,Kennichi Endo, Very Tri Yulisman, Alex Abbad a další.
  • The Raid 2 jsme také probrali v Podcastu Mini

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také