Recenze: Transcendence (2014)

Přečtěte si

Autor

Martin Pevný
Martin Pevný
šédredaktor

Očekávaná sci-fi z dílny debutujícího Wallyho Pfistera dorazila do kin. Již po našich prvních ohlasech jste ale mohli zaregistrovat, že snímek Transcendence rozhodně nepatří mezi nejlepší novinky v kinech, nýbrž jedna z největších zklamání roku.

Transcendence (Johnny Depp), Zdroj: Bontonfilm
Transcendence (Johnny Depp), Zdroj: Bontonfilm

Transcendence nabízí pohled na dnešní vyspělou technologii a přílišnou závislost na ni. Odráží přesně boj mezi člověkem a strojem v současné době i v reálném životě. Wally Pfister a Jack Paglen vytvořili dílo, které předběhlo svou dobu ze současného technologického pokroku a jeho dosavadní moci.

V úvodních minutách je internet a celá moderní technika pryč, čímž se zkušený kameraman Pfister snaží vytvořit originální začátek, což se mu bohužel nedaří a naopak to vyzradí finále celého příběhu. Pfister sice získal oprávněně Oscara za sci-fi Počátek od Christophera Nolana, jako debutující režisér si však naservíroval příliš velké sousto.

Dr. Will Caster (Johny Depp) je geniální vědec, který pracuje se svou manželkou Evelyn (Rebecca Hall) a svým kolegou Maxem (Paul Bettany) na pokrocích umělé inteligence. Tým výzkumníků doufá, že tento posun dokáže vyléčit nemoci a zachránit celou planetu. Umírající vědec uploaduje svůj mozek do počítače a tím se odstartuje řada nelogických a občas nesmyslných věcí, které nejsou absolutně domyšlené a dopad to má na celkový děj.

Jednou věcí však snímek opravdu zaujme a to po vizuální stránce, která je opravdu silná a zvládnutá na jedničku. Mimo to se Johny Depp drží při zemi a působí téměř věrohodně za všech okolností, avšak ostatní nejsou také k zahození. Rebecce Hall není téměř co vytknout, možná až přílišné měnění názorů a stran může herecké výkony srážet. Morgan Freeman mohl být o něco více zakomponován do děje, akorát Paul Bettany mi moc neseděl, nebyl takřka přesvědčivý.

Závěr: Transcendence je chaotický, absolutně nedodělaný a především veliké zklamání. Místo solidní podívané z možné budoucnosti, jsme dostali jakýsi koncept moderního světa, který se neliší od ostatních filmů ničím novým a zcela pohřbívá další naděje v těchto projektech. Ani hvězdné obsazení nezachránilo tak příšerný scénář. Wally Pfister by se měl raději vrátit za kameru, kam patří, než aby natáčel tyhle nesmysly!

Verdikt Romana Toupala – 4/10profile01
Dvorní kameraman Christophera Nolana a jeho debut, který je minimálně svým námětem dost zajímavý, ale výsledek je bohužel o dost horší. Nešťastnou volbou hned na začátek je využití flashforwardu, kdy nám voiceover jednoho z hlavních postav v podstatě vyzradí hodně důležitou informaci, která v podstatě neguje nějaké výraznější očekávání diváka hlavně ke konci filmu. Určitým plusem je, že režisér se snažil vytvořit něco neotřelého a chytrého, ale bohužel vinou špatného scénáře se mu to moc nedaří. Snímek se snaží o výraznější přesah na téma všudypřítomného internetu, sociálních sítí a technologie, která se neustále vyvíjí. Dalším pozitivem je i příjemný vizuál a solidní CGI. Ale tím výčet plusů končí. Hlavní věc, která celému filmu podráží nohy, je nesoudržnost a opravdu velká rezignovanost na logiku, hlavně co se týče jednání jednotlivých postav. Nelogických momentů je celá řada a je to vážně škoda, protože potenciál byl slušný, stejně jako herci, kteří toho bohužel taky moc nezmůžou, když je chyba někde jinde. Tohle očekávané Sci-fi se zkrátka snaží být zajímavé a chytré, ale opak je pravdou a jediné čím výrazně vybočuje z řady je nezvládnutá forma.

Verdikt Jany Trnkové – 4/10550404_3265560216622_1836186853_n
Trailery slibovaly zajímavý thriller o umělé inteligenci a o tom, co by se mohlo stát, kdyby nad ní člověk ztratil kontrolu. Ačkoli to téma není nijak originální, je velmi oblíbené a většinou nabízí zajímavé teorie, nebo přinejmenším zaujme cool vychytávkami a nápady, co by se všechno mohlo stát. Bohužel Transcendence nepřichází s ničím novým a jen dokola opakuje to, že příliš vyspělá technologie může být nebezpečná. Navíc v tak hloupém příběhu plném logických nedostatků tak očividných, že Vám to stejně bude jedno, jak to dopadne. Je to velká škoda, protože herecké obsazení je v Transcendenci skvělé, ale kvůli špatnému materiálu až po hříchu nevyužité (například civilní Johnny Depp udělá velkou radost!). Film je režisérským debutem, a tak by se ani nečekal žádný dechberoucí zázrak. Ale jelikož tím debutujícím režisérem je Wally Pfister, který několik let strávil po boku Christophera Nolana jako jeho dvorní kameraman, očekávání byla vyšší, a bohužel tedy zklamání o to větší.

  • Transcendence
  • Trailer
  • Sci-Fi / Akční / Drama / Thriller
  • USA
  • stopáž: 120 min.
  • režie: Wally Pfister
  • scénář: Jack Paglen
  • hrají: Johnny Depp, Morgan Freeman, Kate Mara, Rebecca Hall, Cillian Murphy, Paul Bettany,Cole Hauser, Cory Hardrict, Olivia Dudley, Clifton Collins Jr., Luce Rains, Wallace Langham,Chad Brummett, Josh Stewart a další
  • dostupnost: 2D s českými titulky

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Tady nejde o obsah recenze, ale o pisatelskou neschopnost a amatérismus autora – proboha, když chci něco veřejně publikovat, postarám se alespoň o základní korekturu (v redakci zpravidla bývá korektor), ačkoliv tu slohovou hrůzu a diletantství stejně nezachrání nic. Jako člověka s dlouholetým zájmem o literaturu všeho druhu a několikaletou publicistickou praxí mě podobný škvár, vydávající se za seriózní článek, vyloženě uráží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také