Nejlepší horory za posledních 10 let (2004 – 2014)

Přečtěte si

Autor

Redakce Nafilmu.cz vybrala top desítku nejlepších hororů současnosti. Mezi nominovanými nechyběly ani novinky z minulého roku – Insidious 2 a V zajetí démonů, obě od režiséra Jamese Wana. Umístily se však mezi vítěznými tituly? Každý redaktor mohl hlasovat pro pět snímků v bodovém poměru: 3, 2, 1, 0.5, 0.5.

1. Saw (15 bodů)

httpv://youtu.be/PvQuFVeSERc

Jeden z nejoblíbenějších a nejznámějších hororů posledních let, který režiséra Jamese Wana vystřelil na výslunní. Jste připraveni se vystavit zkoušce a bojovat o svůj holý život nebo raději zůstanete nohama pevně při zemi? Tak či tak, Saw je legendární ve svém žánru. Ať už svojí originalitou, prostředím, plnokrevnou akcí či famózní nervy drásající hudbou v pozadí. A v neposlední řadě vrahem skládačkou, který své oběti podrobuje zkoušce – přežít nebo zemřít. Jiná volba neexistuje. (napsal Martin Pevný)

2. Úsvit mrtvých (14,5 bodů)

httpv://youtu.be/GsiDUuzmTLI

Celovečerní debut Zacka Snydera a jednoznačně prozatím jeden z mála výborných možná i nejlepších zombie hororu 21. století. Tenhle Remake původní verze režiséra George A. Romera z roku 1978 se do podvědomí zapsal především tím, že zombie uměly běhat, tím narůstalo napětí a film měl větší říz. Budování skvělé atmosféry v obchodním centru, kde se parta lidí snaží přežít a při tom se vzájemně nezabít, se vyplatilo a poslední čtvrtina je skvělá řež, na kterou nezapomene, hlavně díky konstruktivnímu vylepšení zbraní, vozidel a následnému útěku za svobodou. K úspěchu filmu přispěly také skvělé masky a skvělý výběr písní jako třeba „The Man Comes Around“ od Johnyho Cashe. (napsal Roman Toupal – Toupi)

3. V zajetí démonů (10 bodů)

httpv://youtu.be/ceNKxhDLeJU

Pokud jste hledali pořádný duchařský snímek, který není přetažený za vlasy a nabídne fantastickou podívanou a ještě vás u toho hned několikrát vyleká, tak přesně pro vás je ta správná volba V zajetí démonů. Tentokrát žádný krvák, ale plnohodnotný nervy drásající biják. Přitom jde o klasiku – rodina si koupí starý velký dům, ale nepočítá s nevítaným hostem, který tento dům už řadu let obklopuje. Démon, který jen tak nezmizí a nepustí vás ani z domu, vše ovládá on. Na pomoc jsou přivoláni experti na paranormální aktivity a válka mezi lidskostí a nadpřirozeností podle skutečné události začíná. Hororový mág James Wan prostě jede! (napsal Martin Pevný)

4. Rec (9 bodů)

httpv://youtu.be/XCpR1_Ukd8o

Ještě než Hollywood postihla nákaza jménem Paranormal Activity, v roce 2007 se jednomu španělskému hororu podařilo prorazit na celosvětový trh. REC funkčně využil ruční kamery a příkladně po celou krátkou stopáž stupňoval napětí. Netrvalo ani rok a film se dočkal amerického remaku Karanténa a i dalších dílů, které celý koncept ohledně původu nákazy a postav ještě prohloubily. (napsal Radek Neuman – SATAN)

5. Sinister (8,5 bodů)

httpv://youtu.be/6uzScx39Mks

V dobe, keď sa poriadneho hororu človek pomaly nedočká, je Sinister malým zázrakom. Atmosferický film so slušným scenárom, kvalitným Hawkem a skvelou réžiou, ktorý je potrebné k maximalizovaniu zážitku vidieť v kine. Niekde, kde nemôžete uhnúť pohľadom, keď sa blíži ľakačka. A tých je v celom filme skutočne požehnane a Derricksonovi sa, aspoň vo mne, podarilo vyvolať pocit strachu, ktorý trval až do konca filmu. Scenár síce nie je dokonalý a koniec je príliš predvídateľný, ale celé je to skvele spracované. I keď horory nevyhľadávam, Sinister by som si pozrel znova a v mojom osobnom rebríčku je na vysokej priečke. A zaslúžene. (napsal Johny Krška)

6. Stáhni mě do pekla (5,5 bodů)

httpv://youtu.be/VcnafWt7d60

Nadpřirozenost, smrtelné prokletí a stará cikánská čarodějnice. Snímek režíroval Sam Raimi, který už má na svém kontě první tři díly Spider-Mana či původního Lesního ducha. Stáhni mě do pekla přesně poukazuje na moc kleteb a její neúprosnou nezastavitelnost. A i když uděláte možné i nemožné, myslíte, že nakonec vyhrajete? Nebuďte si tak jistí! (napsal Martin Pevný)

7. Oni (5 bodů)

httpv://youtu.be/VX-X-yRQdYc

Největší výhodou tohoto hororu je zoufalství. Jak postavy, tak diváci netuší, proč je maskovaní lidé týrají, takže ani netuší, jak situaci vyřešit. Po úvodních několika návštěvách tajemné dívky už víme, že nás čeká perfektní hra o přežití. Trojice násilníků řekne za celý film pouze čtyři slova, jinak pouze chodí, stojí, koukají a vraždí. Atmosféru umocňuje téměř nulové využití hudby a zvukových efektů při konečných scénách. (napsal Adam Škaloud)

8. Rec 2 (3,5 bodů)

httpv://youtu.be/o5Q8oF6Wz58

Rec 2 je fantastický zombie horor, protože geniálním způsobem navazuje na jedničku – i když navazuje není to správné slovo, protože časově se odehrává současně s jedničkou, ovšem vidíme události „z druhé strany“, což je samo o sobě interesantní, akčnější a strašidelnější, než jednička, intenzivnější a hlavně , ultimátně rozvíjí finální rozuzlení, načaté v prvním díle. (napsal Michal Tichý – BOURNE)

9. Insidious (3,5 bodů)

httpv://youtu.be/NlXsUmOdb8g

Insidious nabízí chytlavý a hlavně precizní hororový zážitek, co víc, režisér Wan nabízí inteligentní dobrodružství na cestě do neznáma. Opravdu výtečný horor, který nezklame v ničem, ale naopak tvoří ucelený hororový obrázek s výbornými hereckými výkony a chytlavě tvořenou atmosférou, které nechybí geniální gradace. (napsal Michal Tichý – BOURNE)

10. Chata v horách (3 body)

httpv://www.youtube.com/watch?v=dl0bY1INRCA

Tak tomuhle říkám krvák bez hranic. Pokud nehledáte silný příběh a jen čistokrevnou akci, která vás ještě místy pobaví, tak si rozhodně pusťte Chatu v horách. Pro některé to může znamenat blbost, ale když už, tak blbost na úrovni! Vyhrají nakonec zvrácení programátoři, monstra či nevinní lidé? (napsal Martin Pevný)

Co se do výběru nevešlo: Faunův labyrint, Hory mají oči, Mlha, Orphan, Sirotčinec

22 KOMENTÁŘŮ

  1. No podle mě dokonalý horor snad ani neexistuje a to jsem tvrďák…. třeba strašidelné horory, to jsou pohádky pro děti, katastrofické, bych hodnotil jako dokumentární pořad a telenovelu. Točí se samé ptákoviny u kterých je spíš zábava, než strach. Krváky, spíš jako komedie pro zasmání.Shlédnul jsem stovky hororů a u žádného jsem se vůbec nebál. SAWY, žádný děj, trochu krve, spíš jsem se u toho smál, než bál.. atd….

  2. tak to bych se mozna i prel, myslim, ze kdo protrpel celej film / Paranormal Acivity / , tak ten konec ho nemoh' zklamat, ten to totalne rozsvitil…:D Toť muj nazor.

  3. Vybrat nejlepší horory a zúžit výběr na pouhých 10 filmů, to je opravdu nemožné (a to i v případě že se jedná "jen" o výběr za posledních 10 let). A uvést "co se do výběru nevešlo" pouhých dalších 5 filmů, Komentovat vkus filmů se nedá, každý má rád něco jiného.. Kolik autorů se na tomto článků podílelo?

  4. Stáhni mě do pekla bych tady určitě taky neuváděla.. nebo taková MAMA, to jsou vážně s prominutím sra*ky.. Chata v horách taky nic moc, ale alespoň má zajímavý námět. Zařadila bych tady ale ještě tak Orphan a Shelter (Skrýš)

  5. Co v tom žebříčku dělá film Stáhni mě do pekla opravdu nevím…Spíš komedie než horor…

  6. to chata v horách je najväčšia kravina akú som kedy vôbec videl..neviem ako to tu niekto mohol označiť..ani na dvadsiate miesto by som to nedal

  7. Tak tady by se dalo vybrat mnoho filmů a myslím, že na seznam by byly vhodnější i jiné tituly. Doplnil bych např. Insidious 2, Shutter (thaj. 2004), Soumrak mrtvých (což je napůl komedie), Nezvaná, Jezero smrti, Žena v černém… a tak dále. Seznam by ovšem musel být krapet delší.. 😀

  8. Tak tady by se dalo vybrat mnoho filmů a myslím, že na seznam by byly vhodnější i jiné tituly. Doplnil bych např. Insidious 2, Shutter (thaj. 2004), Soumrak mrtvých (což je napůl komedie), Nezvaná, Jezero smrti, Žena v černém… a tak dále. Seznam by ovšem musel být krapet delší.. 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také