Filmové osobnosti #3: Leonardo DiCaprio

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Týden se s týdnem sešel a na řadě je další díl redakčního speciálu „Filmové osobnosti“. Po významném režisérovi Davidu Fincherovi a kultovní herečce Audrey Hepburnové přišla řada opět na mužskou kategorii. Dnes se podíváme na osobní život a filmovou kariéru jednoho z nejvýznamnějších herců naší generace – na Leonarda DiCapria. Odložte poutavé knihy, vypněte večerní seriály a začtěte se do našeho tradičního středečního speciálu o slavných tvářích filmového průmyslu.

Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio

Leonardo Wilhelm DiCaprio se narodil v Los Angeles v Kalifornii 11. listopadu 1974. Jeho matka Irmelina pochází původem ze Severního Porýní v Německu a se svojí rodinou se přestěhovala do Spojených států v průběhu padesátých let. Leonardův otec, George DiCaprio, se proslavil jako autor undergroundových komiksových knih a kořeny jeho rodu sahají jak do italské Neapole, tak do německého Bavorska. Jeho rodiče se poprvé setkali během společného studia na vysoké škole v USA a téměř okamžitě se jako pár přestěhovali do Los Angeles. Mezi různými drby o původu jména Leonardo, kterým obdařili svého prvorozeného syna, vyniká především ta, při které Irmelina během návštěvy muzea Leonarda DaVinciho u jednoho z jeho obrazů poprvé ucítila v břiše kopnutí svého nenarozeného dítěte. Manželství se však zhroutilo když byl malému Leonardovi pouhý jeden rok a od té doby vyrůstala budoucí hvězda Titanicu nebo Letce jen se svoji maminkou. Otce vídal příležitostně jednou za čas a někdy také vyrazil s matkou za jejími příbuznými do Německa, kde se naučil plynule Německy.

Po studiích v Los Angeles se Leonardo DiCaprio rozhodl pro kariéru filmového herce. Zkoušel štěstí v různých reklamních spotech a z jedné z jeho prvních rolí (v televizním sitcomu Growing Pains) byl vyhozen kvůli problémovému chování. Dal se však do kupy, sehnal si svého prvního agenta a začal hledat další angažmá. Jak sám tvrdí, tak zpočátku s nějakým výrazným hereckým úspěchem vůbec nepočítal: „Když jsem začínal, vůbec nic jsem od toho nečekal. Říkal jsem si, že když natočím jednu dvě reklamy a objevím se v nějakém lepším seriálu, tak mi to pomůže zaplatit studium na vysoké škole. Takový byl prostě ze začátku můj přístup, ale hraní jsem si postupně nesmírně zamiloval. Proto jsem to pořád zkoušel a nakonec se na mě usmálo štěstí.“

Na počátku devadesátých let byl sice naprosto neznámou personou, ale na konci dekády už platil za celosvětově obdivovanou a respektovanou osobnost. Zlomovým se pro něj stal rok 1993. To se objevil ve dvou významných filmech devadesátých let – po boku Roberta De Nira v Dospívání po americku a s Johnny Deppem v Co žere Gilberta Grapea. De Niro byl právě ten, kdo později mladého Lea doporučil slavnému režisérovi Martinu Scorsesemu a za druhý jmenovaný film, kde fantasticky ztvárnil mentálně postiženého chlapce, obdržel i svoji první oscarovou nominaci. Talentovaný DiCpario se dostával do hlubšího podvědomí hollywoodských tvůrců a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1995 si s takovými hvězdami jako Gene Hackman, Sharon Stone a Russell Crowe zahrál ve westernu Rychlejší než smrt (režíroval Sam Raimi) a hned v následujícím roce zazářil v moderním přepisu slavného shakespearovského dramatu Romeo a Julie pod režijní taktovou Baze Luhrmanna.

Julie (Claire Danes) a Romeo (Leonardo DiCaprio) ve filmu Baze Luhrmanna
Julie (Claire Danes) a Romeo (Leonardo DiCaprio) ve filmu Baze Luhrmanna

Když se DiCaprio v začátcích své herecké kariéry ztvárňoval často duševně nevyrovnané jedince (feťák, násilník, bisexuální básník, retardovaný chlapec), začaly se také objevovat fámy, že on sám je tak trochu „jiný“. Sám herec bere tyto názory jako pomluvu a osobně vidí svoji rebelii maximálně v tom, že se snaží jít svojí vlastní cestou. Záměrně si vybírá těžké role, které ho motivují k výkonu a díky jeho následným hereckým výkonům ho obdivují filmaři celého Hollywoodu dodnes.

Nadešel rok 1997 a James Cameron představil světu svůj megalomanský Titanic. Jedenáct nominací na Oscary, nejvýdělečnější film všech dob a z mladého Leonarda se stala hvězda první kategorie. Samotný snímek asi není třeba blíže představovat. Popularita hlavního hrdiny příběhu o lásce, velké lodi a ještě větším ledovci však místy hraničila s (především dívčí) hysterií a reálně hrozilo, že se Leo stane tváří jediného filmového hitu a postupně ho jeho vlastní sláva pohltí. Během jednoho z rozhovorů v rámci mediální kampaně Titanicu DiCaprio pronesl: „Pochopitelně je občas velmi obtížné udržet věci kolem sebe a nedovolit jim, aby vás změnily. A zároveň se musíte přizpůsobovat nové situaci. Je to skoro jako kdybyste měli více osobností. Teprve si na to zvykám a vše je pro mě zcela nové. V první řadě se snažím herecky růst a vybírat si kvalitní filmové projekty, to je pro mě ta úplně nejdůležitější věc.“

Kate Winslet, Leonardo DiCaprio a James Cameron při natáčení Titanicu
Kate Winslet, Leonardo DiCaprio a James Cameron při natáčení Titanicu

Pověstné nadšení pro práci však Leonarda provázelo i v pozdějších letech. Otřepal ze sebe pověst „toho kluka z Titanicu“ a po několika více či méně úspěšných filmech (Celebrity, Muž se železnou maskou, Don’s Plum Bar) přišel další zlomový rok – 2002. V této době totiž vtrhla do kin povedená životopisná komedie Stevena Spielberga Chyť mě, když to dokážeš, kde DiCpario jako mazaný podvodník uniká před strážcem zákona Tomem Hanksem. Ohlasy i tržby byly vynikající. V průběhu téhož roku došlo také na první spolupráci tehdy osmadvacetiletého herce s žijící režisérskou legendou – s Martinem Scorsesem. Jejich Gangy v New Yorku byly vynikající historickou výpovědí irských přistěhovalců na americkém území a každý, kdo tento klenot neviděl, tak by měl okamžitě svoji neznalost napravit.

Samotný Scorsese vzpomíná na natáčení následovně: „Leo je herec, kterého jsem sledoval řadu let. Řekl mi o něm Robert De Niro po dospívání po americku. Tehdy bylo Leovi 15 let a De Niro mi pověděl, abych se na něj zaměřil, že z něj bude jednou famózní herec. Pak jsem ho pochopitelně viděl v Co žere Gilberta Grapea a řadě dalších snímků. Uvědomil jsem si jeho neuvěřitelný talent a chtěl s ním jednou pracovat. Ukázalo se, že má rád i moje filmy a začali jsme spolu točit.“ Oba umělci spolu pracovali i na dalších filmech. Na životopisném Letci (další nominace na Oscara), gangsterce Skrytá identita, mysteriózním Prokletém ostrově a loňském fantastickém, provokativním, geniálním Vlku z Wall Street (a další nominace na Oscara). Oboustranný počáteční respekt se ještě prohloubil a dnes společně hovoří o svém vztahu jako o velmi dobrém přátelství.

Režisér Martin Scorsese společně s Leonardem DiCapriem během natáčení Skryté identity
Režisér Martin Scorsese společně s Leonardem DiCapriem během natáčení Skryté identity

Leonardo DiCaprio patřil vždy mezi ty nejžádanější herce Hollywoodu, ale velmi pečlivě si vybíral jednotlivé projekty. Spolupracoval s těmi opravdu největšími režisérskými jmény své generace. Od roku 2002 natočil například s Danny Boylem Pláž, poté se objevil v hlavní roli Nouzového východu Sama Mendese, v Labyrintu lží Ridleyho Scotta (zde se při natáčení několikrát dost ostře pohádal s kolegou Russellem Crowem, ale na výsledné kvalitě filmu to nemělo vůbec žádný vliv) nebo v Počátku Christophera Nolana. Dále pak stojí za zmínku jeho životopisná role o zakladateli FBI J. Edgarovi (režie Clint Eastwood) a účast ve westernu Quentina Tarantina Nespoutaný Django. Zde se podle mého názoru nechal DiCaprio místy až příliš unášet rolí krutého otrokáře a poněkud přehrával svoji úlohu. V loňském roce si ještě stihl zopakovat spolupráci s Bazem Luhrmannem – jejich opulentní Velký Gatsby byl ohromnou audiovizuální podívanou. Ve filmu se objevil i dlouhodobý Leonardův kamarád Tobey Maguire.

Zajímavý život vedl Leonardo DiCaprio nejen, co se týče filmového průmyslu, ale také ve svém vztahu k ženám. Losangeleský rodák si zřejmě potrpí na krásné modelky světové úrovně, protože od roku 1996 chodil a čas od času žil s Kristen Zangovou, Gisele Bündchenovou, Bar Refaeliovou, Blake Livelyovou nebo Erin Heathertonovou. Médiemi byl také často propírán jeho blízký vztah k o rok mladší herečce Kate Winsletové (zahráli si spolu v Titanicu a Nouzovém východu).  V roce 2005 to pořádně schytal od jedné z dalších modelek  – Arethy Wilson – během jedné párty v Hollywoodu. Ta na slavného herce zaútočila rozbitou lahví a DiCapria ošklivě poranila v obličeji. Vysloužila si dva roky za mřížemi.

DiCaprio s bývalou přítelkyní - izraelskou modelkou
DiCaprio s bývalou přítelkyní – izraelskou modelkou Bar Refaeliovou – na basketbalovém utkání Los Angeles Lakers v roce 2010

DiCaprio je také velmi známý pro svoji charitativní a humanitární činnost. Velmi se zajímá o životní prostředí – v roce 2007 napsal scénář k dokumentárnímu filmu 11. hodina, který upozorňuje na špatné zacházení s matičkou Zemí. Pomáhá mj. chudým dětem v Africe, zachraňuje tygry v Rusku, podporuje práva homosexuálů a v roce 2010 společně s Georgem Clooneym daroval 1 milion dolarů na podporu Haiti zasažené zemětřesením. Vzhledem však k tomu, že za role v Počátku a Prokletém ostrově inkasoval herec dohromady 77 milionů dolarů, tak šlo v podstatě jen o symbolické gesto.

Závěrem lze říci, že nadmíru talentovaný Leonardo DiCaprio patří bezpochyby mezi ty nejzářivější hvězdy současného filmového nebe. Spolupracoval a stále spolupracuje s těmi největšími filmařskými esy a svoji pověst neustále vylepšuje bezchybnými hereckými výkony. I když mu stále chybí plešatá oscarová soška za nejlepší herecký výkon, tak platí za respektovanou filmovou osobnost moderní doby a každý jeho další projekt je vyhlížen s velkým očekáváním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také