Febio Fest 2014: Na co se můžete těšit

Přečtěte si

Autor

Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Jednadvacátý ročník proslulého Febio Festu je na spadnutí. Začíná už 20. března, a tak je na čase si říct, na co všechno se fanoušci filmu mohou těšit. S festivalem se pak rozloučíme o 8 dní později, 28. března. A co nám tentokrát k naší radosti Fero Fenič s kolegy připravil?

XXI. ročník pražského Febio Festu proběhne 20. - 28. 3. 2014
XXI. ročník Febio Festu proběhne 20. – 28. 3. 2014

Festival Febio Fest, která založila v roce 1993 nezávislá filmová a televizní společnost Febio, se během let proměnil ve velkou mezinárodní filmovou akci. Stále si však zachovává poměrně komorní charakter a snaží se působit vždy pro diváka. Proto je právě Febio Fest jedním z nejoblíbenějších festivalů ve střední Evropě. V multiplexu Cinestar Anděl se můžete těšit ve 12 kinosálech na výjimečnou filmovou, ale také hudební atmosféru. Je dobré říct, že festivalu se v minulosti účastnila řada filmových hvězd, namátkou Nanni Moretti, Peter Weir, Roman Polanski, István Szabó, Tom Tykwer nebo Claudia Cardinale.

Dost o historii, pojďme si říct, jací významní hosté nás čekají letos. Přijede se podívat Isaah de Bankolé (Čokoláda), Sylvain Chomet (Iluzionista), Theodor Pištěk, Barbora Bobulová a další. Ve třetím podlaží Cinestar Anděl se navíc můžete těšit na zmiňovaný doprovodný hudební program, kde vás uvítají třeba kapela DeFuckTo, DJ Lowa, Airfare, The Soul Science, Agentura 7 nebo DJ Bica. Je tak skutečně na co se těšit. Teď se ale pusťme do toho, co vás pravděpodobně zajímá nejvíc – filmový program. Tedy, aspoň to nejzajímavější z něj. Celý program si pak můžete prohlédnout zde.

Sylvain Chomet, jeden z letošních hostů
Sylvain Chomet, jeden z letošních hostů

V rámci sekce Panorama světového filmu nás čeká například novinka od slavného Romana Polanskiho s názvem Venuše v kožichu, kde se představí Jude Law. Těšit se můžeme i na 3D podívanou, a sice u filmů Pamplona – běh s býky nebo Stalingrad. Dále uvidíme německý western Zlato od Thomase Arslana, polský snímek Ida od Pawla Pawlikowského, Neznámý od jezera od Alaina Guiraudieho nebo Nepřítel s Jakem Gylenhaalem od Kanaďana Denise Villeneuva.

Oproti předchozím ročníkům proběhla jedna malá změna, a sice skutečnost, že se program přizpůsobil více pracujícím a víkendy tak budou napjatější než kdy dřív. Znamená to, že diváci, kteří si přes týden nemohou dovolit festival navštívit, toho nyní mohou stihnout daleko víc. „Vycházíme vstříc diváckým preferencím,“ říká prezident festivalu Fero Fenič. Programový ředitel Štefan Uhrík pak doplňuje: „Posílili jsme víkendový program, kde promítáme intenzivněji už od dopoledních hodin. Ve většině sálů o víkendu proběhne pět projekcí za den. Přesunuli jsme do víkendu některé projekce, na které to ve všední den odpoledne diváci nestíhali z práce nebo ze školy.“ Tento krok se tak zdá velmi logický a pro workoholiky nebo pilné studenty je příjemnou změnou.

Fero Fenič, prezident Febio Festu
Fero Fenič, prezident Febio Festu

Už nyní tak můžeme říct, že Fero Fenič a spol. pro diváky připravili další nevšední filmový zážitek. Ještě jednou připomínáme: Febio Fest bude probíhat od 20. do 28. března 2014 v kině Cinestar na pražském Andělu a čeká vás obrovské množství parádních snímků, jak evropských, tak zaoceánských. Dobrá zpráva je, že i letos se ty nejlepší filmy po skončení festivalu přesunou do dalších měst jako do Liberce, Plzně, Brna, Karlových Varů a dalších, a dokonce i do sousedního Slovenska. Nejste-li z Prahy a nemáte-li možnost dojet, máte tak stejně šanci užít si Febio Fest 2014 na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také