300: Vzestup říše: 7 věcí, co dělat před premiérou

Po několikatýdenní odmlce se k vám opět vracíme s rubrikou 7 věcí, co dělat před premiérou. Tentokrát si na paškál bereme očekávané pokračování antické bojovky.

Obálka původní Třístovky
Obálka původní Třístovky. Zdroj: Warner Bros

Dejte si příběhové opáčko…

Nejlogičtější a nejrozumnější věc, co můžete udělat před premiérou jakéhokoli sequelu. 300 má ale tu výhodu, že nemusíte spoléhat pouze na filmové médium, protože jde o adaptaci komiksové knihy. Původní komiks od Franka Millera si se skvělostí prvního filmu od Zacka Snydera v ničem nezadá, mnoho lidí dokonce pokládá komiks za lepší dílo než filmovou adaptaci. To bychom se ale dostávali do odvěké bitvy, kniha vs. film a na to neexistuje dostatek prostoru na všech stránkách, všech knih světa, natož na našem skromném filmovém webu.

Ti, co chtějí být za každou cenu napřed a zanadávat si v kině na to, jak tvůrci zmršili tuhle a tamtu scénu z původního díla, si můžou přečíst i komiks Xerxes. Moc spoilerů nehrozí. Průběh těhle bitev je totiž poměrně rozsáhle známou ználežitostí a tak se zřejmě moc překvapení nedočkáte.

…a přihoďte opáčko z dějepisu

Obě Třístovky čerpají ze skutečných bitev, jež se odehráli za dob starověkého Řecka. Jasně, autoři si je lehce okořenili a některé věci překroutili (pokud řeknete historikovi, že Xerxes měřil dva a pů metru, asi vás nepochválí). Zatímco se první díl zaměřoval na legendární bitvu u Thermopyl, druhý díl si bere na paškál hned několik bitev mezi Řeky a Peršany, jmenovitě námořní bitvy u Salamíny a Artemisia.

Bitva u Salamíny v uměleckých představách
Bitva u Salamíny v uměleckých představách.

Oba filmy se odehrávají během druhé perské invaze (480 – 479 př.n.l.), kdy se perský král Xerxes pokusil napravit první, neúspěšné tažení svého předchůdce a otce v jedné osobě Dareia I., které skončilo slavnou bitvou u Marathonu v roce 490 př.n.l. Vzestup říše se bude ze začátku zaměřovat hlavně na bitvu u Artemisia (480 př.n.l.). Ta bude sloužit jako přemístění mezi oběma filmy, neboť se odehrávala simultánně s bitvou u Thermopyl. Spojenému loďstvu řeckých městských států se tu nepodařilo ubránit perskému loďstvu a stáhlo se do příhodnější pozice u Salamíny, kde se síly obrátily.

Nechte si narůst cool plnovous

Starověké Řecko charakterizují i starověcí filozofové. Právě v této části antického světa spatřily světlo světa první filozofické školy. Mezi nejznámější zástupce drbání se na hlavě patří jistojistě Sokrates, Aristoteles a Platón. A pokud se podíváte na jejich podobizny, těžko najdete některou, kde by jejich tváře nezdobil pěstěný plnovous.

300_plnovous
Gerard Butler jako král Leonidas.

Plnovous vám dodá moudřejší vzhled a díky němu vás budou lidé považet za světaznalého intelektuála se sílou charakteru, proto se snažte co nejméně mluvit, aby nepoznali, že jste úplně normální člověk. Musíme však upozornit dámskou část čtenářstva, že růst plnovousu má u žen naprosto opačný efekt.

Namasírujte si ušní bubínky – Junkie XL

Poměrně neznámý skladatel Junkie XL nahradil etablovaného Tylera Batese z prvního dílu. Junkie XL se sice do historie filmové hudby zapsal pouze hudbou k několika snímkům, které moc diváckých srdcí nedobyly. Rok 2014 by ale mohl pro talentovaného Nizozemce znamenat velkou změnu v jeho filmově orientované kariéře. Kromě zkomponování soundtracku ke Třístovce si střihne hudbu i k fantasy romanci Divergent. Za rok ho navíc čeká břemeno největší, hudebně oživit Šíleného Maxe. Zatím si můžete vychutnat pár tónů z jeho sólového CD.

httpv://youtu.be/HcYD0HorUtM

Nadávejte na výměnu režiséra

U pokračování milovaných filmů se vždy najde hromada hnidopichů, kteří chtějí, aby vše zůstalo při starém. V tom nejlepším případě, aby jejich oblíbené postavy oživli, jejich oblíbené scény se vrátily v ještě lepší podobě a vůbec, aby pokračování vypadalo spíš jako nablýskanější remake jedničky než nový film. A nejzásadnější změnou u druhé Třístovky je bezpochyby na pozici nejvyšší.

Použijte jako terč pro šipky
Použijte jako terč na šipky.

Na režisérskou židli se totiž namísto Zacka Snydera rozvalil Noam Murro, jehož největším úspěchem je krátkometrážní televizní film HBO: Imagine. Kromě něj má na režisérském kontě už jenom průměrnou komedii Samotář, takže na svůj první velký úspěch teprve čeká. A hodně věcí nasvědčuje tomu, že ho čeká právě u Vzestupu říše. Na populární sérii se půjdou podívat davy diváků a z prvních ohlasů už víme, že film rozhodně nebude propadák.

Udělejte si špíz z lidských hlav

Když se řekne Třístovka, pravděpodobně si nevybavíte různobarevné poníky hrající si v karamelově zabarveném západu Slunce. Pokud teda nejste úchyláci, co si je vybaví, ať se řekne cokoli. Snyder se svým prvním dílem obarvil plátna kin na rudo. Král Leonidas a jeho partička kámošů se nebála špinavé práce a výsledkem byl jeden z nejkrvavějších filmů dekády. Proto by někomu možná bodlo připravit se na druhý díl čistě psychicky.

I Vzestup říše dává najevo svou krvavou stránku
I Vzestup říše dává najevo svou krvavou stránku.

Už na začátku můžeme zavrhnout sledování dojemných animovaných snímků, které by se vám po projekci nové Třístovky mohli začít míchat s druhým dobrodružstvím sparťanských bojovníků. Představu rozmašírovaného Bambiho z hlavy už pak nevyženete. Mnohem způsobilejším snímkem je například modernější pojetí válečných vřav v Zachraňte vojína Ryana či Apokalypse. Ale pokud si chcete opravdu udělat ten špíz a nepřivíráte oči před každou sťatou hlavou, zkuste Battle Royale či Plivu na tvůj hrob, filmy, které přetékají oblíbeným nápojem upírské minority.

Oblečte si tógu a vyběhněte do ulic

Každý správný sportovec se na velkou událost připravuje fyzicky i psychicky. Proč tedy, jako správný filmový fanoušek, neskloubit obojí a za hlasitého řevu a v tóze vyběhnout do ulic a nepodpořit tak film, na který se už několik měsíců nedočkavě třesete. A třeba během svého naprosto normálního počínání najdete stejně počínajícího si vhodného partnera na založení sparťanské rodinky bojovníků. Jeden nikdy neví, kde potká spřízněného čtenáře našeho webu.