Film, to není pouze Hollywood. A naopak mnozí dávají přednost spíše evropským snímkům, protože Evropa není tak konzervativní a upjatá, jako Spojené státy americké, co se stylu natáčení týče. Totéž platí i o Asii. Nelze říct, že by jedna nebo druhá kinematografie byla objektivně lepší nebo horší, ale mnozí jsou toho názoru, že v Hollywoodu je dnes film spíše o penězích a v Evropě či Asii stále ještě o umění. Posouzení nechám na vás, každopádně v tom oceánu hollywoodských blockbusterů je dobré si připomenout také několik mimo amerických děl, která stojí za to.
Vraťme se tedy ještě jednou zpět do loňského roku a pojďme si připomenout ty nejlepší filmy, které Evropa či Asie v roce 2013 vyprodukovala. Některé jsou romantické, některé dramatické, některé velmi kontroverzní. Některé jsou italské, některé japonské a objeví se mezi nimi také jeden český zástupce, který objektivně patří k té absolutní evropské špičce minulého roku. Pokud jste některé z těchto filmů ještě neviděli, doporučujeme vám udělat si večer s Evropou a Asií a neviděné filmy si pustit, protože se můžu zaručit, že rozhodně nebudete zklamaní!
Život Adele
Původ: Francie / Belgie / Španělsko
Režie: Abdellatif Kechiche
Západoevropský film o milostném vztahu mezi dvěma dívkami od tunisko-francouzského režiséra, kde se v hlavních rolích představily Adele Exarchopoulos a Léa Seydoux. Jedná se o eroticky laděný snímek, který však rozhodně má co říct. Je to vlastně příběh o dívce, která prochází přeměnou v ženu a kromě neobvyklému způsobu vyprávění příběhu může šokovat i svou délkou, protože dosahuje přesně tří hodin. Přesto však stojí za to jej vidět, a to pochopitelně nejen kvůli erotickým scénám.
Ať žije svoboda!
Původ: Itálie
Režie: Roberto Andó
První italský zástupce, politicky laděný snímek o předsedovi politické strany Enricu Olivierim, který krátce před volbami zmizí. Řešením může být naprosto šílený plán – dosadit na jeho místo jeho dvojče. Tento muž, trpící bipolární poruchou, je však pravým opakem svého bratra. Výborná komedie, která stojí na zajímavém námětu a především skvělém hereckém výkonu hlavního představitele, Toniho Servilla. Máte-li rádi politická témata a komedie, určitě by vám tento snímek neměl uniknout.
Jaký otec, takový syn
Původ: Japonsko
Režie: Hirokazi Koreeda
Úspěšný architekt Ryota si zakládá na své dokonale naplánované budoucnosti a způsobu života, kterému se přizpůsobují i jeho žena a syn. Jenže všechny Ryotovy jistoty se zhroutí ve chvíli, kdy vyjde najevo, že synovým biologickým otcem je někdo jiný, protože děti dvou žen byly před 6 lety v porodnici vyměněny. Místy humorně laděný, ale přece dramatický snímek o jedné zoufalé situaci, která prakticky nemá řešení, skvěle podaná po scenáristické stránce i po stránce hereckých výkonů.
Sinsegye
Původ: Hong Kong
Režie: Hoon-jung Park
Korejská kriminálka s parádní atmosférou od nepříliš známého, ale hodně talentovaného režiséra. Největší korejská kriminální organizace Goldmoon získává na moci. Šéf policie Kang pošle policistu v utajení Ja-Seounga, aby se zapojil do operace, která má za cíl Goldmoon zničit. Během plnění úkolu se Ja-Seoung musí rozhodnout, jestli se bude řídit rozkazy svého šéfa, nebo jestli pro něj nebude výhodnější přeběhnout na druhou stranu, k Jeongu Cheongu, šéfovi Goldmoonu.
Nymfomanka
Původ: Dánsko / Německo / Francie / Belgie / Velká Británie
Režie: Lars von Trier
Pravděpodobně nejkontroverznější snímek tady, který už z názvu a po přečtení jména režiséra musíte odvodit, o čem asi bude. Lars von Trier je jeden z nejšílenějších režisérů současnosti a erotické drama Nymfomanka tomu odpovídá. Je to otevřená studie sexuality v podání Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeoufa, Willema Dafoeho a dalších. Zajímavá, kontroverzní podívaná, možná trochu zbytečně dlouhá, ale rozhodně důležitá nejen pro fanoušky tohoto dánského režiséra.
Lásky čas
Původ: Velká Británie
Režie: Richard Curtis
Britská romantická komedie typu Láska nebeská, která přináší řadu vtipných momentů, zajímavých tváří, klasickou curtisovskou atmosféru a zároveň také malé poselství. Vtipná, pohodová a pozitivní komedie, která rozhodně stojí za shlédnutí, zvlášť, potřebujete-li se uvolnit a na chvíli zabřednout do iluzorního světa a utéct od reality. Richard Curtis je skvělý scenárista a zde se prokázal i jako vynikající režisér, který svá díla umí převést na plátno. Jeden z nejpozitivnějších filmů roku 2013.
Nejvyšší nabídka
Původ: Itálie
Režie: Giuseppe Tornatore
Italských filmů je všude nejvíc, protože Itálie je v rámci evropské kinematografie pravděpodobně spolu s Francií a Británií nejproslulejší. Minimálně v tom, že Italové dostávají své pověsti přirozených umělců a jejich filmy jsou tak trochu jiné, umělečtější. Nejvyšší nabídka není výjimkou. Geoffrey Rush hraje světově uznávaného znalce výtvarného umění, který je však ve svém osobním životě spíše uzavřený. Není schopen s nikým dlouze hovořit, nikdy nebyl zamilovaný. Pak ale přijde tajemná žena, která si s ním začne hrát. Krásné, citlivé drama s vynikajícím Rushem v hlavní roli.
Hořící keř
Původ: Česko / Polsko
Režie: Agnieszka Holland
Hořící keř je geniální studie událostí, které následovaly po upálení Jana Palacha v roce 1969 po sovětské okupaci v České republice. Skvěle zrežírované drama polskou režisérkou, která má k tématu velmi blízko, s parádním noir nádechem a kvalitními hereckými výkony. Film, který by neměl uniknout žádnému Čechovi, protože poukazuje na historické události a možná trochu ospravedlňuje hrdinský čin Jana Palacha a zároveň motivuje k tomu, abychom zůstávali pozorní. Krásná ukázka toho, co všechno dokázal komunistický režim a proč je dobré se mu i dnes vyhýbat.
Hon
Původ: Dánsko
Režie: Thomas Vinterberg
Hon je velmi dusivý snímek, který vám nedá spát. Je o muži, který je obviněn malou holčičkou ze zneužívání, a poté o obrovském spiknutí, které se v malém městečku proti němu rozpoutá. Film o zoufalosti, o beznaději, o bezmoci, film, který rozhodně stojí za to vidět, už jen díky skvělým hereckým výkonům, nezvyklé režii, neskutečně dusivé atmosféře a tématu, které není radno podceňovat. Vyjádřím se přesně, když řeknu, že Hon je pouze pro silné povahy.
Velká nádhera
Původ: Itálie / Francie
Režie: Paolo Sorrentino
Úspěšný italský režisér přišel s téměř dokonalou dramatickou komedií, která si právem vysloužila Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Skvělý Toni Servillo v roli stárnoucího spisovatele a novináře v prostředí snobského Říma v jednom z nejuznávanějších evropských filmů posledních let. Velká nádhera kritizuje současnou společnost, její priority, povrchnost a přetvářku. Krásné scenérie Říma doplňují zvláštní atmosféru, kterou Sorrentino vytvořil, a pokud jste ještě tento oscarový snímek neviděli, je vaší filmovou povinností se do něj pustit.
(Některé synopse byly převzaty z ČSFD.cz a mírně pozměněny.)
Nymfomanka.. obrovské zklamání..
Hon není pouze pro silné povahy. Mě to přišlo jako celkem obyčejné drama 🙂
Filth – Sviňák? 🙂