10 nejlepších neamerických filmů roku 2013

Přečtěte si

Autor

Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Film, to není pouze Hollywood. A naopak mnozí dávají přednost spíše evropským snímkům, protože Evropa není tak konzervativní a upjatá, jako Spojené státy americké, co se stylu natáčení týče. Totéž platí i o Asii. Nelze říct, že by jedna nebo druhá kinematografie byla objektivně lepší nebo horší, ale mnozí jsou toho názoru, že v Hollywoodu je dnes film spíše o penězích a v Evropě či Asii stále ještě o umění. Posouzení nechám na vás, každopádně v tom oceánu hollywoodských blockbusterů je dobré si připomenout také několik mimo amerických děl, která stojí za to.

Evropa za Hollywoodem rozhodně nezaostává
Evropa za Hollywoodem rozhodně nezaostává

Vraťme se tedy ještě jednou zpět do loňského roku a pojďme si připomenout ty nejlepší filmy, které Evropa či Asie v roce 2013 vyprodukovala. Některé jsou romantické, některé dramatické, některé velmi kontroverzní. Některé jsou italské, některé japonské a objeví se mezi nimi také jeden český zástupce, který objektivně patří k té absolutní evropské špičce minulého roku. Pokud jste některé z těchto filmů ještě neviděli, doporučujeme vám udělat si večer s Evropou a Asií a neviděné filmy si pustit, protože se můžu zaručit, že rozhodně nebudete zklamaní!

Život Adele
Původ: Francie / Belgie / Španělsko
Režie: Abdellatif Kechiche

Západoevropský film o milostném vztahu mezi dvěma dívkami od tunisko-francouzského režiséra, kde se v hlavních rolích představily Adele Exarchopoulos a Léa Seydoux. Jedná se o eroticky laděný snímek, který však rozhodně má co říct. Je to vlastně příběh o dívce, která prochází přeměnou v ženu a kromě neobvyklému způsobu vyprávění příběhu může šokovat i svou délkou, protože dosahuje přesně tří hodin. Přesto však stojí za to jej vidět, a to pochopitelně nejen kvůli erotickým scénám.

Ať žije svoboda!
Původ: Itálie
Režie: Roberto Andó

Ať žije svoboda!
Ať žije svoboda!

První italský zástupce, politicky laděný snímek o předsedovi politické strany Enricu Olivierim, který krátce před volbami zmizí. Řešením může být naprosto šílený plán – dosadit na jeho místo jeho dvojče. Tento muž, trpící bipolární poruchou, je však pravým opakem svého bratra. Výborná komedie, která stojí na zajímavém námětu a především skvělém hereckém výkonu hlavního představitele, Toniho Servilla. Máte-li rádi politická témata a komedie, určitě by vám tento snímek neměl uniknout.

Jaký otec, takový syn
Původ: Japonsko
Režie: Hirokazi Koreeda

Úspěšný architekt Ryota si zakládá na své dokonale naplánované budoucnosti a způsobu života, kterému se přizpůsobují i jeho žena a syn. Jenže všechny Ryotovy jistoty se zhroutí ve chvíli, kdy vyjde najevo, že synovým biologickým otcem je někdo jiný, protože děti dvou žen byly před 6 lety v porodnici vyměněny. Místy humorně laděný, ale přece dramatický snímek o jedné zoufalé situaci, která prakticky nemá řešení, skvěle podaná po scenáristické stránce i po stránce hereckých výkonů.

Sinsegye
Původ: Hong Kong
Režie: Hoon-jung Park

Korejská kriminálka s parádní atmosférou od nepříliš známého, ale hodně talentovaného režiséra. Největší korejská kriminální organizace Goldmoon získává na moci. Šéf policie Kang pošle policistu v utajení Ja-Seounga, aby se zapojil do operace, která má za cíl Goldmoon zničit. Během plnění úkolu se Ja-Seoung musí rozhodnout, jestli se bude řídit rozkazy svého šéfa, nebo jestli pro něj nebude výhodnější přeběhnout na druhou stranu, k Jeongu Cheongu, šéfovi Goldmoonu.

Nymfomanka
Původ: Dánsko / Německo / Francie / Belgie / Velká Británie
Režie: Lars von Trier

Nymfomanka
Nymfomanka

Pravděpodobně nejkontroverznější snímek tady, který už z názvu a po přečtení jména režiséra musíte odvodit, o čem asi bude. Lars von Trier je jeden z nejšílenějších režisérů současnosti a erotické drama Nymfomanka tomu odpovídá. Je to otevřená studie sexuality v podání Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeoufa, Willema Dafoeho a dalších. Zajímavá, kontroverzní podívaná, možná trochu zbytečně dlouhá, ale rozhodně důležitá nejen pro fanoušky tohoto dánského režiséra.

Lásky čas
Původ: Velká Británie
Režie: Richard Curtis

Britská romantická komedie typu Láska nebeská, která přináší řadu vtipných momentů, zajímavých tváří, klasickou curtisovskou atmosféru a zároveň také malé poselství. Vtipná, pohodová a pozitivní komedie, která rozhodně stojí za shlédnutí, zvlášť, potřebujete-li se uvolnit a na chvíli zabřednout do iluzorního světa a utéct od reality. Richard Curtis je skvělý scenárista a zde se prokázal i jako vynikající režisér, který svá díla umí převést na plátno. Jeden z nejpozitivnějších filmů roku 2013.

Nejvyšší nabídka
Původ: Itálie
Režie: Giuseppe Tornatore

Italských filmů je všude nejvíc, protože Itálie je v rámci evropské kinematografie pravděpodobně spolu s Francií a Británií nejproslulejší. Minimálně v tom, že Italové dostávají své pověsti přirozených umělců a jejich filmy jsou tak trochu jiné, umělečtější. Nejvyšší nabídka není výjimkou. Geoffrey Rush hraje světově uznávaného znalce výtvarného umění, který je však ve svém osobním životě spíše uzavřený. Není schopen s nikým dlouze hovořit, nikdy nebyl zamilovaný. Pak ale přijde tajemná žena, která si s ním začne hrát. Krásné, citlivé drama s vynikajícím Rushem v hlavní roli.

Hořící keř
Původ: Česko / Polsko
Režie: Agnieszka Holland

Hořící keř
Hořící keř

Hořící keř je geniální studie událostí, které následovaly po upálení Jana Palacha v roce 1969 po sovětské okupaci v České republice. Skvěle zrežírované drama polskou režisérkou, která má k tématu velmi blízko, s parádním noir nádechem a kvalitními hereckými výkony. Film, který by neměl uniknout žádnému Čechovi, protože poukazuje na historické události a možná trochu ospravedlňuje hrdinský čin Jana Palacha a zároveň motivuje k tomu, abychom zůstávali pozorní. Krásná ukázka toho, co všechno dokázal komunistický režim a proč je dobré se mu i dnes vyhýbat.

Hon
Původ: Dánsko
Režie: Thomas Vinterberg

Hon je velmi dusivý snímek, který vám nedá spát. Je o muži, který je obviněn malou holčičkou ze zneužívání, a poté o obrovském spiknutí, které se v malém městečku proti němu rozpoutá. Film o zoufalosti, o beznaději, o bezmoci, film, který rozhodně stojí za to vidět, už jen díky skvělým hereckým výkonům, nezvyklé režii, neskutečně dusivé atmosféře a tématu, které není radno podceňovat. Vyjádřím se přesně, když řeknu, že Hon je pouze pro silné povahy.

Velká nádhera
Původ: Itálie / Francie
Režie: Paolo Sorrentino

Velká nádhera
Velká nádhera

Úspěšný italský režisér přišel s téměř dokonalou dramatickou komedií, která si právem vysloužila Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Skvělý Toni Servillo v roli stárnoucího spisovatele a novináře v prostředí snobského Říma v jednom z nejuznávanějších evropských filmů posledních let. Velká nádhera kritizuje současnou společnost, její priority, povrchnost a přetvářku. Krásné scenérie Říma doplňují zvláštní atmosféru, kterou Sorrentino vytvořil, a pokud jste ještě tento oscarový snímek neviděli, je vaší filmovou povinností se do něj pustit.

(Některé synopse byly převzaty z ČSFD.cz a mírně pozměněny.)

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také