Téma: Jak zničit New York na deset způsobů

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Neštěstí nechodí po horách, ale po New Yorku. Toto jednoduché ponaučení vyplývá z filmových trháků, které nám Hollywood servíruje v pravidelných intervalech už od vzniku samotného katastrofického žánru. Někdy se podaří jednomu z největších měst na světě ubránit své místo na slunci, někdy je několikamilionová metropole srovnána se zemí. Ačkoliv tomu název článku možná nenapovídá, tak není mým cílem připravit několik jednoduchých návodů pro někoho z vás, aby si na obyvatele New Yorku někdy pořádně vyšlápl. Pokusil jsem se vybrat deset nejznámějších hitů, které (alespoň na stříbrném plátně) pořádně zahýbaly základy slavného a filmově hojně využívaného města.

King Kong
King Kong

Způsob první – Obrovská a naštvaná opice – King Kong (1933, 2005) – Legendární přerostlá gorila se dočkala svého prvního filmového zpracování už v roce 1993, kdy dobrodruh a vizionářský režisér Carl Denham natáčí na tajuplném ostrově dobrodružný snímek s krásnou herečkou Ann Darrowovou. Hlavní hrdinové se z ostrova i přes drobné potíže (únos Ann, souboje prehistorických tvorů) dostanou a samotný King Kong je převezen do New Yorku a následně představen místnímu publiku jako osmý div světa. Jak už to tak ale bývá, výjimečný tvor se dostane na svobodu a zanechá za sebou celkem slušnou spoušť. Po legendárním souboji s dvojplošníky na vrcholu Empire State Building je však obrovské zvíře poraženo a film ve svém romantickém/tragickém závěru chytne za srdce nejednoho cynika. V roce 2005 se snímek dočkal remakeu pod režijní taktovkou Petera Jacksona.

Drtivý dopad
Drtivý dopad

Způsob druhý – Kometa – Drtivý dopad (1998) – K Zemi se blíží obrovská kometa, kterou se nešikovností jaderných útoků podaří pouze rozdělit na dvě části, které pak společně dopadnou na zemský povrch. Jedna z nich si to zamíří do Atlantického oceánu, přičemž následná přílivová vlna smete celé východní pobřeží i s naším oblíbeným městem. Film z roku 1998 bývá pravidelně zařazován do televizních programů už několik let za sebou, a pokud chcete vidět velmi efektní zničení New Yorku, nebo třeba Morgana Freemana jako prezidenta USA, tak rozhodně neváhejte a Drtivý dopad neprodleně vyhledejte.

Den nezávislosti
Den nezávislosti

Způsob třetí – Mimozemšťané – Den nezávislosti (1996) – Dnes už tak trochu klasika katastrofického/sci-fi žánru. Poněkud za vlasy přitažená pohádka Rolanda Emmericha (v tomto článku se o něm ještě několikrát zmíním) o frajerském stíhači, nebojácném prezidentovi a neohrožených vědcích, kteří se postaví zničující mimozemské invazi. Zde emzáci z předaleké galaxie přicházejí na zem s výhradně nepřátelskými úmysly a navzdory jejich dokonalé technice, jsou poraženi díky běžnému počítačovému viru, se kterým se prostě nedokážou vypořádat. No, když už nic, tak se na to alespoň hezky kouká, protože Emmerich je již tradičně technicky zcela bezchybný. Vyhlížíme pokračování, které by mělo dorazit do kin už v roce 2016.


Avengers
Avengers

Způsob čtvrtý – Mimozemšťané podruhé – Avengers (2012) – Když se egocentrický padouch s božským komplexem z cizí galaxie rozhodne napadnout matičku zemi, jaké lepší místo si mohl vybrat, než New York za denního světla? Lokiho invaze Chitauriů však neskončila zotročením lidské rasy a to především díky hrdinství nezničitelných hrdinů z Avengers. New York ale při této bitvě dostal pořádně za uši. Hulk, Iron Man, Thor nebo Kapitán Amerika si s nepříjemnostmi poradili, a i když to z filmu vypadá, že kromě padouchů nepřišel nikdo jiný z mnohamilionového města k úrazu, tak šlo o jeden nejefektnějších útoků na zem ve filmové historii.

Krotitelé duchů
Krotitelé duchů

Způsob pátý – Chodící žužu – Krotitelé duchů (1984) – Geniální, originální a nezapomenutelná komedie Ivana Reitmana v hlavní roli s Billem Murrayem. Partička parapsychologů bojuje v New Yorku s duchy, strašidly a jinými nepřirozenými bytostmi. V oné perfektní scéně se z myšlenky jednoho krotitele zhmotní obří, gigantické a želatinové monstrum, které i přes svůj nevinný vzhled ničí New York a na hlavních hrdinech nyní závisí osud milionů lidí. Brilantní komedie se dočkala ještě jednoho povedeného dobrodružství v roce 1989 a o případné trojce se ve filmových kruzích hovoří už hodně dlouho. Bohužel neúspěšně.

Útěk z New Yorku
Útěk z New Yorku

Způsob šestý – Chuligáni – Útěk z New Yorku (1981) – Celý prostor Manhattanu byl přeměněn v jedno velké vězení s maximální ostrahou pro ty největší hříšníky pod sluncem. Ulice města podle toho taky vypadají, a proto v tomto kultovním béčku například spatříte utrženou hlavu Sochy Svobody přímo mezi jednotlivými budovami. Čerstvý odsouzenec Snake Plisken dostane za úkol zachránit samotného prezidenta USA, jehož letadlo se zřítilo právě do té nejhorší oblasti celého New Yorku a hlava státu se tak stala rukojmím zločinců. Pochmurná vize budoucnosti zničeného a rozrabovaného města svým způsobem fascinuje i po více než třiceti letech.


Godzilla
Godzilla

Způsob sedmý – Přerostlá ještěrka – Godzilla (1998) – Roland Emmerich + jaderné pokusy + roztomilý obojživelník = New York na padrť. Původně japonské monstrum si pro své řádění vybralo New York navzdory tomu, že své ozáření pochytilo někde v dalekém tichomoří. Obeplulo tedy celý kontinent a rozhodlo se zničit město a naklást do jeho centra (hala hokejových New York Rangers) vajíčka svých potomků. Naštěstí byla nablízku (trochu neschopná) americká armáda, polekaný vědec Matthew Broderick a charismatický vyšetřovatel Jean Reno. Příšera byla v závěru napínavého filmu zneškodněna na jednom z newyorských mostů a obyvatelé si mohli nakonec oddechnout. V letošním roce nás čeká remake v režii Garetha Edwardse.

Monstrum
Monstrum

Způsob osmý – Přerostlá ještěrka podruhé – Monstrum (2008) – Záhadné monstrum utrhlo hlavu Soše Svobody a překazilo nejednu párty v centru New Yorku. Díky nalezenému záznamu z domácí kamery si mohli diváci v kinech vychutnat opravdu sugestivní a napínavou atmosféru z dílny J.J. Abramse (Monstrum produkoval). Ničivému živlu se hlavní hrdinové podívají do čumáku až v úplném závěru filmu. Absence monstra ve viditelných záběrech však snímku vůbec neškodí a jen posiluje ponurou náladu celého (až skoro) dokumentu. Jeden z těch filmů, které chcete vidět, ale určitě nikdy zažít.

Den poté
Den poté

Způsob devátý – Globální oteplování – Den poté (2004) – Opět slavný ničitel Roland Emmerich. Přírodní živly pustoší polovinu planety a sedmnáctiletý Sam (Jake Gyllenhaal) uvízl v knihovně v New Yorku, ze které ho přichází vysvobodit jeho neohrožení otec s tváří Dennise Quaida. Dokonalé filmové triky (především ničivá vlna je fantastická) zabírají i v tomto případě a především díky nim se tento katastrofický snímek může pyšnit poměrně slušnými výnosy z celosvětově zaplněných kin. Občas je totiž velmi příjemné vypnout u filmu mozek a vychutnávat si katastrofické záběry, kterých se snad nikdy ve skutečnosti nedočkáme.

Já, legenda
Já, legenda

Způsob desátý – Zmutovaný virus – Já, legenda (2007) – Špičkový vědec Robert Neville (Will Smith) nedokáže zabránit rozšíření smrtelného viru napříč Spojenými státy a osamoceně žije v troskách New Yorku. Jediným společníkem je mu věrný pes a kromě občasného pošťuchování se zombíky tráví svůj čas hledáním protiléku, který by zvrátil osud lidstva. Hezky zahrané post-apokalyptické drama sází především na charisma Willa Smithe, který dokáže celou 96 minutovou stopáž utáhnout vlastním hereckým umem. Snímek měl několik alternativních konců, přičemž do kin se dostala jen jedna, trochu nedotažená verze. Bylo by nemístné prozrazovat zápletku a rozuzlení filmu, proto vám jen doporučím – určitě se na Já, legenda podívejte.


Na koho se nedostalo: Planeta opic (1968), Armageddon (1998), A. I. Umělá inteligence (2001), Svět zítřka (2004), When Worlds Collide (1951)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také