Oscar: Historie a zajímavosti

Přečtěte si

Autor

Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Protože nás za několik málo dnů čeká velkolepá noc, patrně nejdůležitější filmová akce v roce, je nasnadě si připomenout, jak vlastně začalo předávání filmových cen, jak se z malé pozlacené sošky stal symbol úspěchu a co lze v rámci téměř devadesátileté historie Oscarů považovat za vysoce zajímavé. To nejdůležitější, co byste o Oscarech a jejich historii měli vědět a dost možná to nevíte, nebo jste to zapomněli, najdete teď v tomto článku.

Oscar 2014
Oscar 2014

Emilio Fernandez. Znáte to jméno? S největší pravděpodobností nikoliv, a přesto byste měli – byl to totiž právě mexický herec, který na počátku stál jako model při kresbě obrazu výtvarníka Cedrica Gibbonse, jež pak byl předlohou sochaři Georgovi Stanleymu, který má památnou sošku na svědomí. A kdo vymyslel jméno „Oscar“, které se ujalo jako lidovější oproti oficiálnímu názvu „Annual Academy Awards“? To se vlastně dodnes příliš jistě neví, ale nejpravděpodobnější a nejoblíbenější variantou je, že když knihovnice Akademie Margaret Herrick poprvé uviděla finální verzi sošky, zvolala: „Panebože, vypadá úplně jako strýček Oscar!“

Výroba sošky není vůbec jednoduchý proces. Oscar měří 34,5 centimetrů, váží téměř 4 kilogramy. Původně se Oscar vyráběl primárně z bronzu a pozlacoval 24karátovým zlatem, dnes se však dělá ze slitiny cínu, mědi a antimonu a jeho zlatý povrch simuluje kombinace niklu, stříbra a zlata. Sošky vyrábí firma ze Chicaga, která každý rok vyrobí 50 kusů, výroba trvá až měsíc a odlití jednoho kusu zaměstná až 12 lidí na 5 hodin. Výrobní cena této sošky dosahuje přibližně 150 dolarů, což je v přepočtu na české koruny dnes asi 3000,-. Přesto je však pochopitelné, že symbolická cena sošky je nevyčíslitelná a její hodnota dosahuje nadpřirozených rozměrů. Kdo by však vůbec pomyslel na to, že by Oscara prodal, když se jedná o ten nejvyšší vrchol ve filmové branži?

Oscary začala americká filmová akademie rozdávat poprvé v roce 1929, tedy dva roky poté, co ředitel MGM Louis Mayer založil spolu s několika kolegy Akademii filmového umění a věd. První cena byla udělena 16. května zmiňovaného roku v hotelu Roosevelt v Los Angeles a slavnostního ceremoniálu se účastnilo asi jen 250 osob. Zpočátku se výsledky věděly předem, protože novináři je dostávali dříve a vydávali v ranních novinách, takže tenkrát Oscary postrádaly ten dnes už proslulý moment překvapení, který následoval po slavné větě „…and the Oscar goes to…“


Historicky první předávání Oscarů (1929)
Historicky první předávání Oscarů (1929)

Jen pro srovnání, v roce 1953 se Oscary poprvé vysílaly v televizi pro USA a Kanadu a sledovalo jej pár stovek tisíc lidí, dnes se vysílají ve více než 200 zemích světa a celková sledovanost nezřídka dosahuje téměř 50 milionů diváků. První ročník, v roce 1929, udílel Oscary za dva předcházející roky, a tak se vítězi staly filmy Wings a Východ slunce. Tehdy se ještě udílely Oscary pouze v kategoriích film, režie, ženský herecký výkon, mužský herecký výkon, kamera, scénář, výprava a také několik kategorií, které se dnes již neudělují (např. titulky, námět nebo umělecká kvalita produkce). Dnes je kategorií celkem 24, přičemž kategorie nepravidelně přibývaly (i ubývaly) dle potřeby v průběhu let.

Milníkem byl především rok 1935, kdy přibylo několik kategorií a zároveň poprvé hlasovací lístky začala počítat firma Price Waterhouse, která tuto funkci drží dodnes. V posledních letech se slavnostní ceremoniál koná vždy poslední neděli v únoru, až na výjimky, kterou je třeba právě letošní rok, kdy byl galavečer posunut o jeden týden ve prospěch zimních olympijských her. Také v roce 1938 se muselo předávání cen o týden posunout (kvůli povodním), v roce 1968 se přesunul o dva dny kvůli pohřbu Martina Luthera Kinga, v roce 1981 pak Akademie přesunula program o den z důvodu atentátu na tehdejšího prezidenta USA Ronalda Reagana.

Proces, jakým akademici volí své favority, není vůbec jednoduchý. Členů Akademie je přibližně 6 tisíc a většina z nich jsou odborníci z různých kategorií – herectví, režie apod. – kteří pak nominují v rámci své kategorie. V prosinci dostane každý člen hlasovací lístek, který vyplní a pošle do společnosti, kde se sčítají hlasy. V rámci kategorie nejlepší film hlasují všichni členové Akademie. Tím končí první kolo. Ve druhém kole porotci obdrží další hlasovací lístek, tentokrát se jmény nominovaných, a vyplněné lístky odesílají zase zpět. Před udílením obvykle pouze dva lidé znají výsledky, předtím, než se je dozví celý filmový svět. Výsledky jsou zapečetěny do obálek a ta je otevřena právě až ve slavnostní večer. Akademici nominují vždy pět kandidátů.


Ptáte se, jak se můžete stát členem Akademie? Je to jednoduché. Stačí, když jste byli alespoň jednou nominováni na Oscara. Pak se automaticky stáváte členem, stejně, jako se jím stali třeba Miloš Forman, Jiří Menzel, Miroslav Ondříček nebo Jan Svěrák.

Slavná soška
Slavná soška

Slavnostní ceremoniál se konal už na celé řadě míst. Zpočátku to byly především hotely jako Roosevelt, Ambassador a další. Od roku 1943 se ceremoniály konají v divadlech. Dějištěm večera se tak stalo Graumanovo čínské divadlo, Divadlo RKO Pantages, Shrine Auditorium nebo – jako v posledních třinácti letech – Dolby Theatre (dříve Kodak Theatre) v Hollywoodu, kde se bude konat i ročník letošní, jež bude už 86. ročníkem jedné z nejsledovanějších a nejprestižnějších událostí, které se během roku konají.

Pojďme se vrhnout na rekordy. Absolutní (a zřejmě nepřekonatelný) rekord v počtu obdržených sošek drží Walt Disney, který si jich odnesl celkem neuvěřitelných 26! Jednotlivé ceny tak nemá smysl vyjmenovávat, protože by to vydalo na další článek. Další zajímavostí je, že v „Big Five“, tzn. ve všech pěti hlavních kategoriích – film, režie, scénář, hlavní herec a hlavní herečka – se podařilo získat Oscary pouze třem filmům v historii. Tipnete si správně alespoň jeden z nich? Byly to filmy Stalo se jedné noci (1934), Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a naposledy Mlčení jehňátek (1991). Stejný počet filmů – tři – proměnily v zisk sošky největší počet nominací, a sice 11 – byl to Ben Hur (1960), Titanic (1997) a naposledy Pán prstenu: Návrat krále (2004).

Největším smutným rekordmanem je skladatel Kevin O’Connell, který byl na Oscara nominován celkem 20x a přesto se mu nepodařilo ani jednu nominaci proměnit v zisk sošky. Dvanáctkrát byl nominován třeba režisér a scenárista Federico Fellini, také bez jediné sošky. Zajímavými lidmi v rámci Oscarů jsou také skladatel John Williams, který má na kontě celkem 41 nominací (Walt Disney jich měl 59), a pět z nich nakonec vyhrál. Hodně se mluvilo také o Martinu Scorsesem, který byl nominován celkem devětkrát a říkalo se, že se snad sošky nedočká, i přesto, že by si ji rozhodně zasloužil. Nakonec se jí dočkal, a to v roce 2007 za film Skrytá identita.


Martin Scorsese za Skrytou identitu (2007)
Martin Scorsese za Skrytou identitu (2007)

Dvakrát v řadě získali Oscara čtyři herečtí představitelé – dvě ženy a dva muži. Byli to Spencer Tracey (1937-1938) a Tom Hanks (1993-1994), mezi ženami Luise Rainer (1936-1937) a Kathrine Hepburh (1967-1968). Nejvíce Oscarů mezi ženami si odnesla kostymérka Edit Head, a to celkem 8 ze 35 nominací. K remíze, tzn. stejnému počtu hlasů, došlo v historii zatím pouze jednou, a to, když si v roce 1969 odnesly sošku Kathrine Hepburn a Barbra Streisand. Zajímavostí také je, že jeden z nejslavnějších režisérů, který je dnes považován za jednoho z nejlepších historie – Alfred Hitchcock – si žádného Oscara neodnesl. Tedy vlastně jednoho, ale až za celoživotní dílo. Jeho tehdejší proslov je památný, protože se skládal z pouhých dvou slov – „Thank you“. Naopak nejdelší projev předvedla Halle Berry, když mluvila na pódiu přes pět a půl minuty.

Vedle Oscarů vznikla v roce 1981 také cena zvaná „Zlatá Malina“, kterou vymyslel původně z recese copywriter John Wilson a „oceňuje“ nejhorší výkony daného roku. Vyhlášení cen se koná den před vyhlašováním Oscarů a cena samotná je velká malina usazená na filmovém pásu, postříkaná sprejem zlaté barvy. Většina výherců cenu pochopitelně nepřijme, ale v minulosti se našli i tací, kteří nominaci brali s humorem – namátkou Tom Selleck, Bill Cosby, Ben Affleck, Halle Berry, Sandra Bullock. Známý scenárista Brian Helgeland vyhrál jako první v jeden rok Oscara (za scénář k filmu L.A. – Přísně tajné) i Zlatou Malinu (za scénář k filmu Postman – Posel budoucnosti). James Coco a Amy Irving dokonce získali v jeden rok Oscara i Zlatou Malinu za stejnou roli.

Poslední ročník Oscarů se konal 24. února 2013 a sošky si odnesli následující: Anne Hathaway za vedlejší herečku (Bídníci), Christopher Waltz za vedlejšího herce (Nespoutaný Django), Jennifer Lawrence za hlavní herečku (Terapie láskou), Daniel Day-Lewis za hlavního herce (Lincoln), Ang Lee za režii (Pí a jeho život) a film Argo. Scénáře ovládli taktéž Argo (adaptovaný) a Nespoutaný Django (původní).

Poslední držitelé Oscara - tvůrci filmu Argo
Poslední držitelé Oscara – tvůrci filmu Argo

Tím se dostáváme k zatím poslednímu oscarovému večeru, který nás však teprve čeká, a to v neděli 2. března 2014. Vysílat ho bude tradičně HBO a možná vás překvapíme tím, že uvedeme i vlastní on-line přenos, to však záleží teprve na tom, zda o něj vy, čtenáři, projevíte zájem v naší anketě. Na nadcházející oscarový večer je v kategorii nejlepší film nominováno celkem 9 významných a zajímavých snímků, z nichž nejzajímavějšími jsou Gravitace (originální experimentální sci-fi), Vlk z Wall Street (divácky nejoblíbenější nominovaný snímek), 12 let v řetězech (snímek se sociálně-politickým tématem, které má Akademie obecně ráda) nebo Klub poslední naděje (problematika AIDS s naprosto dokonalým Matthew McConaugheym v hlavní roli). Máme se rozhodně na co těšit!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také