5 důvodů, proč vidět V nitru Llewyna Davise

Přečtěte si

16 novinek, které v týdnu uvede Netflix

Poslední týden tohoto měsíce bude na Netflixu ve znamení originální hororové tvorby, zajímavých dokumentů, ale také jedné velké premiéry...

16 filmů na Halloween pro celou rodinu za posledních 10 let

Doporučujeme patnáct filmů, které se mohou skvěle hodit, pokud hledáte to pravé filmové dobrodružství pro celou rodinu na blížící...

12 dokumentů o pandemii Covidu-19

Pokud vám všudypřítomný koronavirus ještě neleze krkem, můžete se o něm dozvědět i něco víc. Třeba to, co se...

Autor

Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Duo Ethan a Joel Coenovi – Sourozenci Ethan a Joel spolu napsali už pěknou řádku filmů, které si následovně i sami režírovali. Mezi jejich nejznámější kousky patří takové kulty jako je například Fargo, Big Lebowski nebo Tahle země není pro starý. Jejich filmy, také kromě úspěchů u diváků, sbírají kdejaké ceny. I tento projekt získal pozornost Zlatých Glóbů, kde ukořistil 3 nominace – nejlepší film (komedie/muzikál), nejlepší herec (komedie/muzikál) a nejlepší písnička.

Oscar Isaac
Oscar Isaac

Oscar Isaac v hlavní roli – Oscar hrál už v poměrně hodně filmech, ale mám pocit, že tahle role pro něj může znamenat velký zlom. Pokud koukáte na jeho fotku a přemýšlíte, odkud že ho znáte, tak to například může být z úspěšného Drive, Sucker Punch, Robina Hooda nebo Agory. Ale až V nitru LLewyna Davise získal Oscar hlavní roli v high-profile filmu a zhostil se jí tak dobře, že nejen získal nominaci na Zlatý Glóbus, ale určitě se může těšit na více zajímavých nabídek na podobné role. A to zaslouženě.

Skvělé obsazení – Coeni patří do té kategorie reřisérů, kteří když zavolají, tak jim ten telefon zvednete. To očividně platilo i u tohohle filmu, kde se můžete těšit na neobvykle ostrou Carey Mulligan, civilního Justina Timberlakea a především na výborného Johna Goodmana. Ten už hrál v pěti předchozích filmech těchto režisérů, ale John Goodman nás asi nikdy neomrzí!

Oscar Isaac, Justin Timberlake a Adam Driver
Oscar Isaac, Justin Timberlake a Adam Driver

Soundtrack –Pochopitelně takovýhle film musí mít skvělou hudbu, když je především o ní. Llewyn Davis je smolařský folkový zpěvák, kterému se sice vůbec nic nedaří, ale nezpívá ani trochu špatně. Hudba je v tomhle filmu jako další postava, nefunguje jen jako pouhá vata, ale určuje tempo a náladu celého filmu a je všudypřítomná – ať v přímé formě, když Llewyn hraje na podiu či pro kamarády, nebo je předmětem rozhovoru, nebo jen ve formě kytary, kterou Llewyn nedá z ruky. Llewyn Davis je smyšlenou postavou, a i jeho hudba je originálně napsaná pro tento film. Rozhodně se nejedná o mainstream ani o žádné vypalovačky (až tedy s výjimkou písničky Please Mr. Kennedy), ale i tak pár známých (folkových) melodií zazní a zbytek krásně zapadne.

httpv://youtu.be/h9dBOi4nTm8

Příběh a vizuální stránka filmu – Llewyn Davis je takový protiklad Forresta Gumpa – na co sáhne, to se pokazí, vůbec nic mu nevyjde v profesionálním ani osobním životě. Celý film je melancholicky laděný, absence slunce, tmavé interiéry a nehostinné exteriéry ještě umocňují beznaděj Llewynova putování a snažení. Překvapivě to ale neznamená, že film je vyložená depka. Je v něm několik vtipných i absurdních scén a výstupů, které dokážou pobavit i přes svou tragičnost. Film v sobě navíc skrývá i hudební a literární odkazy, které určitě potěší, ale nejsou tak důležité, aby byly klíčové pro sledování filmu. Pro to je klíčové vcítit se do atmosféry filmu a užít si ho.

Bonus – Oscar Isaac byl v rámci propagace filmu i v Show u Jimmyho Fallona, který Oscara během rozhovoru požádal, zda by jim nezahrál nějaký folkový song. Koukněte, jak se s výzvou Oscar porval.

httpv://youtu.be/oK9u5DstOBc

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také