Recenze: Lásky čas (2013)

Přečtěte si

Autor

Obrazor.cz
Obrazor.cz
Obrazor.cz je partnerským webem našeho filmového serveru NaFilmu.cz. Proto si nejnovější recenze z Obrazoru můžete přečíst i u nás ;-).

Richard Curtis se během deseti let (1994-2003) scénáristicky a / nebo režisérsky podílel (mimo jiné) hned na čtyřech skvělých britských romantických filmech. Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill, Deník Bridget Jonesové i Láska nebeská jsou svěží, zábavné, dojemné a divácky velmi oblíbené tituly. Poslední jmenovaný film je přitom jeho režijní debut a rozhodně největší hit.

Rachel McAdams a Domhnall Gleeson
Rachel McAdams a Domhnall Gleeson

Na vysoko nastavenou laťku se navazuje těžko. Láska nebeská zářila hvězdami britské kinematografie a skvěle propracovaným scénářem, který umně propojoval jednotlivé příběhy. Vzniklý propletenec neodhaluje jen okamžiky plné lásky a štěstí, ale i odvrácenou stránku mezilidských vztahů – nevěru, zklamání, bolest, strach, nenaplněná očekávání… Lásky čas tuto formu mnohovrstevnatosti nenabízí: je pohádkovější, naivnější a idealističtější. Curtisův snímek zdaleka není jen o lásce partnerské, ale zdůrazňuje význam tohoto citu obecně. Šíření této ideologie funguje bezchybně a naplňuje se tím poselství celého snímku. Postavy zažívají své smutky či bolesti, ale celkově se jednotlivé vztahy vyvíjejí velmi idylicky. Zatímco Láska nebeská odhaluje vztahové peripetie, Lásky čas pracuje s jednou postavou, s níž spojuje různé možné formy lásky. Síť vztahů tak vzniká i zde, ale směřují k jedinému člověku.

Hlavní hrdina Tim (Domhnall Gleeson) má harmonickou rodinu a v jednadvaceti potká tu pravou (Rachel McAdams). Idylce dopomáhá důležitá nadpřirozená schopnost, díky které mohou muži z Timova rodu cestovat v čase. Vrací se však pouze k momentům, u kterých byli sami přítomni. To se Timovi vážně hodí, protože je to sice milý a hodný chlapec, ale v kontaktu se ženami tak prostě lůzr. K tomu, aby sbalil svou vyvolenou, potřebuje hned několik pokusů. Naštěstí svůj dar nezneužívá a slouží mu v podstatě k jedinému účelu: být s lidmi, které má rád a pomáhat jim. Jeho motivace jsou tedy vesměs ušlechtilé a roztomilé. Cestování v čase tak nepřerůstá do žádných překombinovaných sci-fi rozměrů. Ve filmu plní dvě role, jejichž spojení je pro fungování filmu jako celku klíčové: upravuje Timovy vztahy a má komediální funkci. Znovu prožívané scény však při četném zopakování ztrácí na zábavnosti a jsou poněkud předvídatelné.

Domhnall Gleeson a Bill Nighy
Domhnall Gleeson a Bill Nighy

Lásky čas tedy rozhodně není primárně sci-fi o cestování v čase, ale příběhem o lásce, který zapojuje jeden konkrétní sci-fi prvek. Snímky o podobách vztahů fungují, pokud se ztotožníme s hlavními protagonisty, soucítíme s nimi a fandíme jim. Timova rodina je příliš sympatická na to, abychom nad tím pochybovali. Tim je sice trochu bobánek, ale při správném romantickém naladění mu prostě přejeme úspěch, protože touží po lásce a žije jen pro své milované. Potěšující je, jak ve své roli hodně vyroste: z tápajícího mladíka se stane zodpovědný otec rodiny. Celý film pracuje právě s jednotlivými rolemi a mezilidskými vztahy, které se Tim učí chápat a oceňovat. Cestování v čase mu ukazuje možné konsekvence vlastního chování a hrdina si díky němu i uvědomuje, co je skutečně důležité a jak křehké může být štěstí. Tim se silně profiluje na všech pozicích: jako syn, bratr, přítel, manžel i otec a jeho nadpřirozená schopnost mu umožňuje, aby ve všech těchto rolích plně obstál a uspěl.

Přirozenost a samozřejmost sympatického Tima kontrastuje s plochou a jednotvárnou postavou Mary. Timově nastávající stěží přisoudíme jiné charakteristiky než vytrvalý úsměv a krásné oblečení. Pokud se nad tím trochu zamyslíme, dojde nám, že netušíme, proč se do ní Tim tolik zamiloval. Rachel McAdams plní spíš funkci ženy-ozdoby.  Herečku znají všichni fanoušci a fanynky žánru, protože v ničem jiném skoro ani nehraje a je to pořád dokola ta stejná hezká tvářička. Její neměnný rejstřík založený na věčném culení se, vykulených očích a troše afektu je pro mě osobně za hranicí snesitelnosti. Ve filmu Lásky čas je aspoň civilnější, ale na jejím výkonu není nic zajímavého. Nejzábavnější postavou je jednoznačně Timův otec, což je pochopitelné, když ho představuje vždycky skvělý Bill Nighy. Charizmatický padesátník hrající celým tělem ovládá své scény a stejně jako v Lásce nebeské je nepřekvapivě právě on tou zapamatovatelnou a výjimečnou postavou. Vtipný je ale snímek nejen díky němu. Všechny postavy mají zásluhu na příjemném situačním humoru, dělají si legraci sami ze sebe i jeden z druhého, ukazují lidské slabosti i radosti.

Po zhlédnutí snímku Lásky čas si uvědomíme, co pro nás znamenají naši blízcí a kolik lásky kolem sebe máme. Ačkoli je to tak trochu agitka, její smysl je záslužný. Takové popostrčení občas potřebujeme. Filmové příběhy nás totiž někdy nasměrují k něčemu, co snadno v našem uspěchaném světě přehlédneme. Lásky čas je sice naivně idealistický snímek, ale emoce a náladu, jaké dávkuje, jsou čisté a působivé. Curtis je výmluvný i dojemný, ale nepatetický a hlavně to celé zvládá s nadhledem a humorem. Jeho nejnovější scénář je zábavný jako všechny předchozí a opět dobře pracuje se soundtrackem. V něm se mísí podkreslující instrumentální smyčcová hudba s rockovou klasikou i současnou (britskou) nezávislou scénou. Dobře zvolené písně skvěle korespondují s příslušnými scénami a podtrhují jejich vyznění. Pár dní je z hlavy nedostanete. Co byste chtěli vytýkat milému filmu, který je něžný, nevtíravý, vtipný a s jasným poselstvím? Hřejivý pocit, který vás po odchodu nutí volat všem blízkým, abyste jim řekli, jak moc je máte rádi, často nezažijete.

  • Lásky čas / About Time
  • Trailer
  • Komedie / Drama / Romantický / Sci-Fi
  • Stopáž: 123 minut
  • Režie: Richard Curtis
  • Scénář: Richard Curtis
  • Hrají: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie, Lindsay Duncan, Catherine Steadman, Amanda Renberg, Lee Asquith-Coe a další
  • FanMovie.cz – Nářez ze světa filmu
  • Autor recenze: Marie Barešová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také