J. R. R. Tolkien ožije na stříbrném plátně

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Hobita a Pána prstenů zná snad každý. O člověku, jenž tato slavná díla napsal, toho dnes už moc nevíme. To se však může brzy změnit. Anglický spisovatel John Ronald Reuel Tolkien totiž zažil velmi zajímavý život, který se ve Fox Searchlight pokusí převést na stříbrné plátno.

John Ronald Reuel Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien

Film bude zobrazovat nejdůležitější momenty Tolkienova života. Uvidíme, co ho vedlo k napsání dětské fantasy Hobit v roce 1937 i následnému Pánu prstenů, do kterého se pustil v roce 1954. Životopisný snímek má již hotový scénář z ruk Davida Gleesona (Kovbojové a andělé, Front Line), o kterém rozhodně nelze tvrdit, že by byl špatný scénárista. Prozatím nebylo ohlášeno žádné další jméno, které by v projektu figurovalo.

Christopher Tolkien a Peter Jackson
Christopher Tolkien a Peter Jackson

John Ronald Reuel Tolkien, CBE (3. ledna 1892 – 2. září 1973) byl anglický spisovatel, filolog a univerzitní profesor, nejvíce známý jako autor Hobita a Pána prstenů. Na Univerzitě v Oxfordu působil v letech 1925–1945 jako profesor staré angličtiny, v letech 1945–1959 pak jako profesor anglického jazyka a literatury. Byl význačným jazykovědcem a znalcem staré angličtiny a staré severštiny. Spolu s nejbližším přítelem C. S. Lewisem byl členem literárního diskusního klubu Inklings („Tušitelé“ nebo „Inkousťata“).

28. března 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria. Kromě Hobita, Pána prstenů, vědeckých pojednání a překladů zahrnuje Tolkienovo dílo množství textů z pozůstalosti o historii fiktivního světa Středozemě, v níž se Hobit a Pán prstenů odehrávají. Část z nich pod názvem Silmarillion uspořádal a vydal autorův syn Christopher. Tolkien pro všechny tyto příběhy používal slovo legendárium. Zbylá Tolkienova díla jsou pohádky a příběhy původně vyprávěné jeho dětem a nevztahují se přímo ke Středozemi. Pro neutuchající popularitu a vliv je Tolkien často považován za nejdůležitějšího z otců žánru moderní hrdinské fantasy. (zdroj: Wikipedia).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také