Recenze: Plán útěku (2013)

Přečtěte si

Autor

Obrazor.cz
Obrazor.cz
Obrazor.cz je partnerským webem našeho filmového serveru NaFilmu.cz. Proto si nejnovější recenze z Obrazoru můžete přečíst i u nás ;-).

Sylvester Stallone vymyslel za svou kariéru pár chytrých věcí. V roce 2010 to byl projekt Expendables: Postradatelní, kde v jediném titulu spojil desítku mužských akčních hvězd. Před třiceti lety bylo nemyslitelné, aby se dvě nejprominentnější hard bodies spojila v jediném snímku, natož jako parťáci. Ale doba se mění a pětašedesátiletí veteráni hledají nové cesty jak zůstat ve hře. V Postradatelných se Stallone a Schwarzenegger ještě oťukávali, ale i tak to byl pro fanoušky bývalých rivalů šok. V Plánu útěku se stal největší sen skutečností: dvě největší akční hvězdy společně v hlavních rolích.

Stallone a Schwarzenegger
Stallone a Schwarzenegger

Ray Breslin (Stallone) tráví roky života ve vězení, kam se nechává zavřít jako špičkový expert hledající slabiny ve vězeňských zařízeních s nejvyšší ostrahou. Je to svalnatý tvrďák a kliďas se skvělou vizuální představivostí a vynalézavostí inženýra a ajťáka v jednom. Úvodní scéna představí průběh jeho rutinní práce, kdy obhlíží prostor a jeho slabiny, dostává se do potyčky a následně do samovazby a díky soustředěnému a promyšlenému plánu brzy také na svobodu. Výstavba snímku, styl i vyprávění výrazně připomínají současné televizní kriminální seriály. Ten pocit umocňuje obzvlášť příběhová podobnost s Útěkem z vězení a pohled na Rayova šéfa Lestera, představovaného Vincentem D´Onofrio, v současnosti hercem ze seriálu Zákon a pořádek: Zločinné úmysly. On a jeho firma dostane dosud nejvyšší finanční nabídku za další misi. Tentokrát však pro Raye představuje velké riziko. Dostane se totiž do futuristického zařízení navrženého podle instrukcí, které sepsal ve své vlastní knize. Jako náhodou by odsud rád utekl německý postrach Stan Rottmayer (Schwarzenegger).

James Caviezel
James Caviezel

Jsem velká fanynka akčňáků, proto jsem měla od filmu velká očekávání, která se však mísila s obavou, jak to budou ti dva staříci zvládat, aniž bychom je přestali brát vážně a aniž by se výsledek tvářil příliš sebevědomě na skvělý áčkový film. Výsledné zpracování už jsem částečně komentovala. Plán útěku naštěstí neusiluje o status špičkově zvládnutého snímku. Tomu ostatně neodpovídá ani rozpočet, jehož výše je v rámci žánru směšná. Supermoderní věznice se blýskne několika vychytávkami (skleněné cely na pylonech nebo samovazby, kam prudce svítí spalující světlo), ale architektura jako celek působí dost lacině. Ambiciózní blockbuster by si s podobným typem lokace určitě pohrál sofistikovanějším způsobem. Ale je to solidní práce, stejně jako v případě scénáře, který umně dávkuje informace, obsahuje několik překvapivých zvratů a rozhodně pobaví.

Dva klasikové akčního žánru spojili své síly a setkávají se na plátně v jediném záběru. Už jen samo vědomí jejich společné přítomnosti zvyšuje napětí. Skvělé je, že si vzájemně nekonkurují. Na začátku se musí oťukat, pak už se jen trochu škádlí (všeříkající vtipy typu: Nevypadáš tak chytře. – Ty taky ne.) a jejich vzájemné potyčky jsou čistě účelové. Každý z herců si udržuje svůj prostor a typický rejstřík, ale rozhodně to nepůsobí rušivě. Dělají si legraci sami ze sebe i z toho druhého a zároveň jsou stále natolik drsní a nabušení, že s přehledem zruší mnohem mladší chlapíky. Fyzických soubojů si ve vězení užijeme dost, ale na zbraně se taky dostane. Ostatně John Matrix se s nimi cítí jistěji než John Rambo. Sly ani Arnie se určitě ještě neloučí, ale velká hitparáda z toho už asi nebude.

  • Plán útěku / Escape Plan
  • Trailer
  • Akční / Thriller
  • Stopáž: 115 minut
  • Režie: Mikael Håfström
  • Hrají: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, James Caviezel, Vinnie Jones, Vincent D’Onofrio, Curtis „50 Cent“ Jackson, Amy Ryan a další
  • FanMovie.cz – Nářez ze světa filmu
  • Autor recenze: Marie Barešová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také