Recenze: Frankensteinova armáda (2013)

Přečtěte si

Recenze: Panství Downton – Velkolepé zakončení a povedená sonda do života britské aristokracie

Za cca pět let svého vysílání sbíral seriál Panství Downton samou chválu. Kritici byli nadšení, diváci se nemohli dočkat...

Recenze: Takové krásné šaty – Zvrácený horor o oživlých šatech nebo absurdní kritika konzumu?

Ani jedno, a přitom obojí zároveň. A k tomu ještě střelená komedie se závany mysteriózna. To bych řekl o...

Recenze: To Kapitola 2 – Pokračování téměř bez Pennywise

Dočkali jsme se. Napjatě vyhlížené pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, To, vstupuje do kin. Jak se nám pokračování hororu...

Autor

Profilový obrázek
Tekat00
Brakomil.

It’s alive! Frankensteinova armáda se nakonec dostala na plátna kin a ve Varech kralovala půlnočním projekcím (dokonce se speciálním uvedením). Po zdařilém traileru jsem konečně měl možnost vidět film o skupince sovětských vojáků, z nichž jeden natáčí propagandistický film a vše se zvrtne. Do cesty se jim totiž připletou „poslepovaná“ monstra a jeden šílený doktor.

Armáda je další z řady found footage filmů. Celé to divadýlko s ruční kamerou je úplně zbytečné a doplácí na klasický problém žánru, působí nepřirozeně a místo toho, aby divákům zážitek přiblížila, funguje přesně obráceně. Stejný problém jsem měl s herci, kteří jako by se od svých postav distancovali. Samozřejmě kromě Rodena, který je ve své roli uvolněný a očividně si ji užívá. Jediným pořádným kladem je námět a design monster. Raaphorst očividně nahrál hodně hodin Wolfensteina a Bioshocku a vytáhl z nich to „nejlepší“, aby vytvořil zábavně ujeté kreatury. A o to více bolí, jak zoufale je tento potenciál nevyužitý. Látka, která přímo řve o brutální, brakové a zábavné zpracování je divákům servírována jako tuctový found footage bez chuti a zápachu. Samotný námět je vlastně to jediné, co film obsahuje. Nic dalšího tu není. Raaphorst dostal nápad a u toho to zůstalo, protože po formální stránce zamrzl na úrovni těch nejzoufaleji natočených hororů ruční kamerou.

Richard Raaphorst je známé jméno i když je Armáda jeho celovečerním debutem. Má za sebou několik krátkometrážních filmů (smolný Worst Case Scenario) a také výtvarnou práci na několika hororech (Faust: Smlouva s ďáblem, Návrat Re-Animátora nebo Černá kniha od Paula Verhoevena). Na jeho webu si můžete prohlédnout naprosto úžasné art worky (nejen) ze spousty filmů, na kterých pracoval. Škoda, že Armáda zůstala jen u unylého prezentování jeho příšer.

FrankensteinsArmyStill4
Frankenstein’s Army (2013)

Armáda ovšem obsahuje daleko více otravných věcí. Monstra jsou neskutečně hloupá a nemotorná, nejsou schopna zabít člověka, ani když mají místo rukou obrovské pily. Místo toho dojdou až před kameru, chvilku se zmítají jako šílená a potom hrdina uteče o pár metrů dál, kde se kamera vypne a zapne se, když už je na jiném místě. Díky jejich pomalému pohybu a neschopnosti vraždit se vytrácí jakékoliv tempo, tím pádem se snaha o přežití a útěk mění na sled záběrů na podlahu a občas se kamera otočí za hrdinu, aby bylo vidět, jak za ním příšery kulhají. Atmosféra také nefunguje, vinu nese právě odfláknutá kamera, odtažití herci a zbytečně dlouhý úvod.

Je to hrozná škoda, protože asi největším konkurentem Armády byl na festivalu také found footage film V/H/S/2, který vyhrál na celé čáře. Ten se alespoň pokusil nějakým způsobem žánr ozvláštnit a přidat nějaký nový prvek. To se povedlo. Armáda dává na odiv svůj „úžasný“ design monster a bizarní námět a čeká, že to bude jediné, čemu bude divák věnovat pozornost. Gore fanoušky film také nevytrhne, protože sledovat osmdesát minut kvůli nějakým střevům a operaci mozku se nevyplatí.

Frankenstein's Army (2013)
Frankenstein’s Army (2013)

Kdybych ale nadával na celý film, byla by to chyba. Jak už jsem napsal, monstra (Zombots) vypadají perfektně a je zábava je sledovat, jenže to by bylo pohodlnější na Youtube v nějakých krátkých spotech a ne v celovečerním filmu. A posledních dvacet minut také není úplně k zahození. Jakmile se prokoušete dlouhým rozjezdem a začne poslední čtvrtina, tak přijde prozkoumávání továrny na příšery a to už má něco do sebe. Navíc, když vás provádí samotný doktor. Zpět k příšerám. Opakuji to po několikáté, ale jsou boží. Na oficiálním webu si je dokonce můžete prohlédnout i s popisky (boží Mosquito Man a Big Daddy s vrtulí Propellerhead), na Facebooku se dají najít i skvělé wallpapery.

Frankensteinova armáda je opravdu promarněnou příležitostí. Učebnicový příklad filmu, jehož tvůrce dostal skvělý nápad a nebyl schopen to rozvést tak, aby ho doopravdy využil. Těžké zklamání. Alespoň že tu je ten Roden. Celý film působí spíše jako koncept než jako celiství zážitek.

httpv://youtu.be/dOF8GiIXtGY

  • Frankenstein’s Army/Frankensteinova armáda
  • Akční / Horor
  • 84 minut
  • Režie: Richard Raaphorst
  • Hrají: Karel Roden, Joshua Sasse, Luke Newberry, Ivana Hrubá-Lokajová, Zdeněk Bařinka, Hon Ping Tang

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také