Když herci hrají reálné postavy #3

Přečtěte si

Autor

Je středa a opět je pro Vás připravena další desítka herců, kteří ztvárnili skutečné postavy.

21. Gary Oldman / Sid Vicious

Sid Vicious byl anglický rockový hudebník a basový kytarista jedné z nejznámějších kapel v historii – Sex Pistols. Sid Vicious zemřel na předávkování drogami v pouhých 21 letech.

Režisérem hudebního životopisného dramatu Sid a Nancy je nepříliš známý Alex Cox a do hlavní role byl obsazen Gary Oldman, pro nějž to byla první výraznější role. I přestože film nepatřil mezi trháky, Oldmanův výkon nelze zpochybnit. A krom toho, zde máme možnost vidět tak mimořádnou podobu, že někdo může klidně na chvíli zapochybovat, na které že fotografii je skutečný Sid a na které Gary.


Gary Oldman / Sid Vicious
Gary Oldman / Sid Vicious

22. Tom Cruise / Claus von Stauffenberg

Claus von Stauffenberg byl německý důstojník generálního štábu a především strůjce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera z 20.července 1944. Claus von Stauffenberg byl zatčen a zastřelen popravčí četou.

Snímek Valkýra, vyprávějícího Stauffenbergův příběh a všechny okolnosti kolem atentátu, natočil režisér, kterého není třeba blíže představovat – Bryan Singer. Do role Clause byl obsazen Tom Cruise, který se o roli začal zajímat právě kvůli tomu, že se si všiml, jak je Stauffenbergovi nápadně podobný. Film slavil úspěch, Cruise byl v roli skvělý, diváci byli spokojeni. Singer zkrátka bodoval.


Tom Cruise / Claus von Stauffenberg
Tom Cruise / Claus von Stauffenberg

23. Eric Bana / Mark Brandon Read

Mark Brandon Read patří mezi nejznámější australské zločince. Jeho trestní rejstřík obsahuje nepřeberné množství zločinu a prakticky polovinu života strávil ve věznicích. Read toužil být slavný a ve vězení si díky lhaní vydobyl pověst největšího drsňáka. Krom toho proslul jako spisovatel řady poloautobiografických a smyšlených kriminálních románů.

Poměrně neznámý snímek Drsňák Chopper, který byl natočen na základě Readovy autobiografické knihy, natočil Adrew Dominik a slavil s ním úspěchy spíše v Austrálii. Do hlavní role byl obsazen Eric Bana, pro nějž to byla jedna z prvních rolí a jen podle toho, jakou prošel proměnou, lze říci, že roli dal opravdu hodně. Posuďte sami.

Eric Bana / Mark Brandon Read
Eric Bana / Mark Brandon Read

24. Morgan Freeman / Nelson Mandela


Nelson Mandela je bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Je nositelem Nobelovy ceny míru.

Snímek Invictus: Neporažený natočil Clint Eastwood a do role Nelsona byl obsazen Morgan Freeman. Tuto roli získal díky tomu, že sám Mandela se vyjádřil, že jediný, kdo ho může hrát, je Freeman. Slovo dalo slovo, Morgan roli přijal a byl za ni nominován na Oscara. Už jen při pohledu na jejich vzájemnou podobnost nemůže nikdo tvrdit, že se Mandela ve výběru herce zmýlil.

Morgan Freeman / Nelson Mandela
Morgan Freeman / Nelson Mandela

25. James Franco / Aron Ralston

POZOR! Obsahuje spoiler!

Aron Ralston je americký horolezec, dobrodruh a motivační řečník. Do podvědomí prakticky celého světa vešel v květnu 2003, kdy se mu stala nehoda, při níž byl po dobu pěti dní uvězněn pod balvanem. Aby se osvobodil, musel si tupým nožem amputovat pravou ruku v předloktí. I po této události se Aron nepřestal věnovat všem svým koníčkům, ovšem s tím rozdílem, že pokaždé dá svým blízkým vědět, kam se chystá.

Snímek 127 hodin, příběh o neuvěřitelné osobní odvaze, natočil Danny Boyle a do hlavní role obsadil Jamese Franca. Ačkoliv byl Franco v té době už poměrně známý, právě role Arona Ralstona ho definitivně proslavila a vynesla mu (zatím) jedinou jeho nominaci na Oscara. Kromě Ralstonovy rodiny a blízkých přátel byl Franco a Boyle jediní, kdo měli tu čest shlédnout Aronův „deníček“.

James Franco / Aron Ralston
James Franco / Aron Ralston

26. Dustin Hoffman, Robert Redford / Bob Woodward, Carl Bernstein

Woodward a Bernstein jsou američtí novináři a spisovatelé, kteří se po celém světě proslavili tím, že se podíleli na odhalení monstrózního skandálu, známého jako aféra Watergate. Jejich zpráva popisující aféru byla zveřejněna 10.10 1972 a obdrželi za ni Pullitzerovu cenu.

Drama Všichni prezidentovi muži natočil Alan J. Pakula a vynesla mu jeho první nominaci na Oscara. Do hlavní role byli obsazeni Dustin Hoffman a Robert Redford, v tu dobu už ostřílení herci. I když v tomto případě ohledně podobnosti může mít někdo pochybnosti, Hoffmanův a Redfordův výkon byl natolik přesvědčivý, že to vlastně ani nevadí.

Dustin Hoffman, Robert Redford / Bob Woodward, Carl Bernstein
Dustin Hoffman, Robert Redford / Bob Woodward, Carl Bernstein

27. Liam Neeson / Oskar Schindler

Oskar Schindler byl německý obchodník, který je znám tím, že zachránil 1200 Židů před jistou smrtí v koncentračním táboře. Dodnes je Oskar Schindler brán jako velice kontroverzní postava.

Jeden z nejlepších a nejvýznamnějších filmů všech dob – Schindlerův seznam – natočil Steven Spielberg, který za něj získal svého prvního Oscara za režii. Do hlavní role byl obsazen Liam Neeson a hlavní důvod, proč byl obsazen, bylo Spielbergovo přání mít ve filmu nepříliš známého herce. Neeson skutečnému Schindlerovi příliš podobný není, ale kdo snímek viděl, nepochybuje, že byl nakonec správnou volbou. Potvrdit to může Neesonova nominace za Oscara, dodnes jeho jediná.

Liam Neeson / Oskar Schindler
Liam Neeson / Oskar Schindler

28. Ralph Fiennes / Amon Göth

Amon Göth byl německý nacistický důstojník a velitel koncentračního tábora Krakow-Plazsow během 2.sv.války. Göth patřil k nevýrazným představitelům Třetí říše a „proslavil“ ho právě až film Schindlerův seznam.

Schindlerův seznam byl pro Ralpha Fiennese zlomem v kariéře. Zaslouženě mu vynesla, bohužel pouze, nominaci na Oscara a navíc byl jeho zrůdný Amon Göth umístěn na 15. příčku největších záporáků. Fiennes snímku dominoval a aby byl jeho výkon ještě opravdovější, přibral 13kg a to díky popíjení piva.

Ralph Fiennes / Amon Göth
Ralph Fiennes / Amon Göth

29. Marion Cotillard / Edith Piaf

Edith Piaf byla světoznámá a velice oblíbená francouzská šansoniérka. Její způsob interpretace z ní nakonec učinil franciouzskou národní ikonu. Edith zemřela v pouhých 47 letech.

Snímek Edith Piaf natočil Olivier Dahan, do hlavní role byla obsazena půvabná Marion Cotillard. I když už v té době měla za sebou několik filmových zkušeností, role Edith z ní učinila hvězdu světového formátu a vynesla sošku Oscara a krom něho dalších 17 filmových cen. Aby se Marion skutečné Edith co nejvíce podobala, pravidelně si holila obočí a později trávila až 5 hodin v maskérně.

Marion Cotillard / Edith Piaf
Marion Cotillard / Edith Piaf

30. Will Smith / Muhammad Ali

Muhammad Ali je americký boxer, nesoudí přezdívku „Největší“. Je držitelem zlaté olympijské medaile z OH v Římě. V r. 1999 byl časopisem Sportsman Illustrated korunován na Sportovce století. Když Sylvester Stallone viděl Aliho zápas s Chuckem Wepnerem v r. 1975, navrhl postavu Rockyho.

Sportovní drama Ali natočil známý režisér Michael Mann. Do hlavní role byl obsazen Will Smith, který než roli přijal, 8x ji odmítl. Nakonec se roli upsal po telefonátu od samotného Muhammada Aliho. Will nabral 17kg svalové hmoty a byl nominován na Oscara.

Will Smith / Muhammad Ali
Will Smith / Muhammad Ali

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Marion Cotillard bola neprekonateľná, vyzdvihnúť musím aj jej cz a sk dabérky Táňu Vilhelmovú a Szidi Tobias ktoré nahovorili túto postavu rovnako dobre. Teším sa na ďalšie pokračovanie, ešte mi tu chýbajú Judi Dench a Kate Winslet v roli spisovateľky Iris 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také