Pražský filmový orchestr dobyl Ostravu

Přečtěte si

Autor

Po více než osmi letech své existence zavítal Pražský filmový orchestr poprvé do moravskoslezské metropole, aby vystoupil před vyprodaným hledištěm sálu Domu kultury města Ostravy. Divákům připravil nezapomenutelný zážitek a hned slíbil, že se za půl roku vrátí.

Pražský filmový orchestr v Ostravě
Pražský filmový orchestr v Ostravě

Manažerka orchestru, paní Zdenka Koryntová, zpočátku váhala, zda vůbec koncert v Ostravě uspořádat. Rozhodnutí padlo a navzdory obavám šly na začátku dubna lístky do prodeje. Asi týden před koncertem jich zbývala ještě dobrá třetina, avšak poslední dny prodeje rozprášily všechny pochybnosti o zájmu Ostravanů o filmovou hudbu. Nejen že zmizela zbývající volná místa a paní Koryntová musela poslat do online prodeje lístky, které měla pro telefonické objednávky. Když během jednoho dne i tyto zmizely, nezbylo než otevřít i balkón, jenž se vyprodal stejnou rychlostí. Výsledkem byl vyprodaný sál lačný po hudebním zážitku. Při pohledu do řad diváků bych odhadoval věkový průměr mezi 25 a 30 lety. Jak je známo, na symfonické koncerty dnes moc mladých lidí nechodí, ale pokud jde o filmové melodie, je vše jinak.

Jiří Korynta připravil první půli programu tak, aby seznámení diváků a orchestru mělo co nejhladší a nejpříjemnější průběh pro obě strany. Vše tedy začalo Hvězdnými válkami, které uzavřel Imperial march. Následovala cesta přes Středozem a na konci první půle nemohla chybět, divácky velmi oblíbená, plavba Karibikem na palubě Černé perly.

Amaterský záznam z ostravského koncertu

httpv://youtu.be/3rwXBjefZ0w

Po několika koncertech už vím, že v první půlce programu se diváci otrkávají a teprve v té druhé se uvolní a začnou si užívat vystoupení. Zajímalo mě, jak se projeví publikum v Ostravě. Orchestr spustil nejznámější skladbu z filmu Indiana Jones, navázal dalším notoricky známým motivem od Johna Williamse z kultovních Čelistí. Potlesk byl po každé odehrané skladbě o poznání intenzivnější a program pokračoval. Melodie z Fantoma opery, byla velice příjemnou částí celého koncertu a její provedení si zaslouží to nejvyšší hodnocení, čemuž nasvědčovala i reakce obecenstva. Předposlední skladbou oficiálního programu byla hudba ze snímku Gladiátor od Hanse Zimmera a závěr patřil již klasické skladbě, kterou PFO zařazuje na většině svých posledních koncertů a vždy se setká s bouřlivou odezvou.

Koncert filmové hudby - Ostrava
Koncert filmové hudby – Ostrava

Hudba napsaná pro vystoupení irských tanečníků, kteří si říkají Lord of the Dance, dokáže strhnout nejen diváky, ale i samotný orchestr. Ten od minulých vystoupení okořenil tuto skladbu o pohybové prvky. Sekce violistů sice měla plné ruce práce, ale to jim nebránilo zapojit své nohy a tančit do rytmu. Aby housle nezůstaly pozadu, asi na minutu se uprostřed skladby hráči společně postavili a hráli ve stoje. K vidění byl i žonglující trumpetista a výskající basista. Jednoduše na závěr přišla opět velká šou, kterou diváci ocenili bouřlivým aplausem ve stoje a nehodlali odejít bez přídavků.

Krátký záznam diváckých ovací

httpv://youtu.be/ZNLUyRviSMk

Ty byly jako vždy tři. Nejprve potěšila hudba z francouzské komedie Zelňačka, ovšem následující Mission Impossible vyvolala spontánní výbuch nadšení už po pár prvních tónech a ještě bouřlivější potlesk na konci. Svým famózním sólem ji ozdobil trumpetista Václav Kalenda za což byl diváky výrazně odměněn. Třetí bonusová skladba byla z Rockyho.

V neposlední řadě chci vyzdvihnout i výkon konferenciérky Michaely Štrausové, která celý večer vtipně doprovodila slovem. Mimo jiné nás seznámila s významným hostem koncertu, droidem R2-D2, který rád poskytl krátký rozhovor. Neskrýval svou radost a zvažuje update svého softwaru o hru na hudební nástroj, aby se mohl stát výkonnou součástí orchestru.

Zkrátka Pražský filmový orchestr se svou premiérou na severní Moravě uspěl, a tak snad diváky potěšila informace, že těsně před zahájením koncertu se orchestr dohodl na dalším vystoupení v Ostravě – na stejném místě se můžete s tímto pražským tělesem znovu setkat 2. listopadu 2013.

Více na www.praguefilmorchestra.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také