Po více než osmi letech své existence zavítal Pražský filmový orchestr poprvé do moravskoslezské metropole, aby vystoupil před vyprodaným hledištěm sálu Domu kultury města Ostravy. Divákům připravil nezapomenutelný zážitek a hned slíbil, že se za půl roku vrátí.

Manažerka orchestru, paní Zdenka Koryntová, zpočátku váhala, zda vůbec koncert v Ostravě uspořádat. Rozhodnutí padlo a navzdory obavám šly na začátku dubna lístky do prodeje. Asi týden před koncertem jich zbývala ještě dobrá třetina, avšak poslední dny prodeje rozprášily všechny pochybnosti o zájmu Ostravanů o filmovou hudbu. Nejen že zmizela zbývající volná místa a paní Koryntová musela poslat do online prodeje lístky, které měla pro telefonické objednávky. Když během jednoho dne i tyto zmizely, nezbylo než otevřít i balkón, jenž se vyprodal stejnou rychlostí. Výsledkem byl vyprodaný sál lačný po hudebním zážitku. Při pohledu do řad diváků bych odhadoval věkový průměr mezi 25 a 30 lety. Jak je známo, na symfonické koncerty dnes moc mladých lidí nechodí, ale pokud jde o filmové melodie, je vše jinak.
Jiří Korynta připravil první půli programu tak, aby seznámení diváků a orchestru mělo co nejhladší a nejpříjemnější průběh pro obě strany. Vše tedy začalo Hvězdnými válkami, které uzavřel Imperial march. Následovala cesta přes Středozem a na konci první půle nemohla chybět, divácky velmi oblíbená, plavba Karibikem na palubě Černé perly.
Amaterský záznam z ostravského koncertu
httpv://youtu.be/3rwXBjefZ0w
Po několika koncertech už vím, že v první půlce programu se diváci otrkávají a teprve v té druhé se uvolní a začnou si užívat vystoupení. Zajímalo mě, jak se projeví publikum v Ostravě. Orchestr spustil nejznámější skladbu z filmu Indiana Jones, navázal dalším notoricky známým motivem od Johna Williamse z kultovních Čelistí. Potlesk byl po každé odehrané skladbě o poznání intenzivnější a program pokračoval. Melodie z Fantoma opery, byla velice příjemnou částí celého koncertu a její provedení si zaslouží to nejvyšší hodnocení, čemuž nasvědčovala i reakce obecenstva. Předposlední skladbou oficiálního programu byla hudba ze snímku Gladiátor od Hanse Zimmera a závěr patřil již klasické skladbě, kterou PFO zařazuje na většině svých posledních koncertů a vždy se setká s bouřlivou odezvou.

Hudba napsaná pro vystoupení irských tanečníků, kteří si říkají Lord of the Dance, dokáže strhnout nejen diváky, ale i samotný orchestr. Ten od minulých vystoupení okořenil tuto skladbu o pohybové prvky. Sekce violistů sice měla plné ruce práce, ale to jim nebránilo zapojit své nohy a tančit do rytmu. Aby housle nezůstaly pozadu, asi na minutu se uprostřed skladby hráči společně postavili a hráli ve stoje. K vidění byl i žonglující trumpetista a výskající basista. Jednoduše na závěr přišla opět velká šou, kterou diváci ocenili bouřlivým aplausem ve stoje a nehodlali odejít bez přídavků.
Krátký záznam diváckých ovací
httpv://youtu.be/ZNLUyRviSMk
Ty byly jako vždy tři. Nejprve potěšila hudba z francouzské komedie Zelňačka, ovšem následující Mission Impossible vyvolala spontánní výbuch nadšení už po pár prvních tónech a ještě bouřlivější potlesk na konci. Svým famózním sólem ji ozdobil trumpetista Václav Kalenda za což byl diváky výrazně odměněn. Třetí bonusová skladba byla z Rockyho.
V neposlední řadě chci vyzdvihnout i výkon konferenciérky Michaely Štrausové, která celý večer vtipně doprovodila slovem. Mimo jiné nás seznámila s významným hostem koncertu, droidem R2-D2, který rád poskytl krátký rozhovor. Neskrýval svou radost a zvažuje update svého softwaru o hru na hudební nástroj, aby se mohl stát výkonnou součástí orchestru.
Zkrátka Pražský filmový orchestr se svou premiérou na severní Moravě uspěl, a tak snad diváky potěšila informace, že těsně před zahájením koncertu se orchestr dohodl na dalším vystoupení v Ostravě – na stejném místě se můžete s tímto pražským tělesem znovu setkat 2. listopadu 2013.
Více na www.praguefilmorchestra.com