Pražský filmový orchestr opět v Rudolfinu

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Pražský filmový orchestr (PFO) Vám již několika články představil Torp, který absolvoval i několik koncertů. Tuto sobotu 20. 4. se ale orchestr znovu představí v Praze (konkrétně v Rudolfinu) a tentokrát si půjdu filmovou hudbu vychutnat já.

Stejně jako většina diváků jsem nejdříve kontaktovala paní Koryntovou, abych si zamluvila lístek. V dnešní době online rezervací a internetových platebních karet může leckoho překvapit, že většina lístků na koncerty PFO se prodává tímto způsobem. Až na pár výjimek (např. Ostrava) se lístky objednávají přes telefon, načež je paní Koryntová pošle doporučeným dopisem k Vám domů. Nebo pokud jste z Prahy, tak nejlepší možností je pravděpodobně osobní setkání. Paní Koryntová se snaží každému individuálně vyjít vstříc – poradí jaké lístky vybrat (tak abyste byli spokojení Vy i Vaše peněženka) a zodpoví veškeré dotazy ohledně lístků, orchestru nebo skladeb. „Chtěla bych, aby lidé u nás našli prostředí, kam se budou rádi vracet, a vážím si každého diváka. Každý, ať už člen orchestru nebo divák, je totiž členem mozaiky. Naši diváci vytváří jakousi rodinu, máme diváky, kteří navštěvují každý náš koncert; máme diváky všech věkových kategorií – od 3 do 90 let. Diváci se mezi sebou znají, rádi se vrací a nakonec na koncerty chodí se stejnou vášní jako naši hudebníci. A to nejen v Praze, ale teď už i v Brně a Litomyšli.“, rozpovídala se paní Koryntová. Dále vzpomenula, že jí těší zájem nejen tuzemských diváků – lístky na koncerty PFO jsou žádány i v sousedním Slovensku a Polsku. Pokud jste s paní Koryntovou ještě nemluvili, je přítomna na každém koncertě, kde si ji můžete vyhledat a zeptat se na cokoli, co Vás zajímá.

Koncert se koná již za pár dní a program si můžete prohlídnout zde. Hlavními body programu jsou jednoznačně Vetřelci, Indiana Jones a Titanic. Zazní ale i Star Trek a bezpochyby se dočkáme více než jednoho přídavku, jak už bývá zvykem (nedávno se prý na koncertě diváci dočkali až 4 přídavků!!). „Jeden divák si nemohl představit, jak náš koncert vypadá. Byl zmatený a zeptal se mě na to. Bál se, jestli tam jen nepustíme soundtrack z CDčka“, vzpomíná s úsměvem paní Koryntová. Pokud jste na koncertě nebyli a zajímá Vás, jak to může vypadat, doporučuji najet si na youtube kanál PFO a zkouknout několik videí (osobně doporučuji Pána Prstenů). Ale věřte, že ani video záznam se nemůže srovnávat s živým provedením například takového Duel of fates ze Star Wars I, když se k orchestru přidá i sbor pěvců a vy cítíte energii, která z hudebníků sálá, a běhá Vám mráz po zádech.

Pražský filmový orchestr / Rudolfinum
Pražský filmový orchestr / Plakát ke koncertu v Rudolfině

Častým dotazem, se kterým se mi paní Koryntová svěřila, byla otázka, co si má divák vzít na sebe. „Hlavní je, aby se divák cítil pohodlně a nepřemýšlel celou dobu koncertu na to, že ho škrtí kravata nebo tlačí bota“, zní diplomatická odpověď paní Koryntové. Zároveň ale poukazuje na to, že orchestr je oblečen formálně, jak se očekává od jakéhokoli orchestru a koncert PFO se od koncertu například České filharmonie liší pouze v repertoáru (který si mimochodem můžete prohlédnout zde na stránkách orchestru). Ale zdůraznila, a to určitě potěší každého fanouška, že si každý může pořídit fotografii či video záznam z koncertu (pod podmínkou, že záznam bude určený pro soukromé užití).

Na závěr zmíním, že na sobotní koncert jsou k dispozici stále vstupenky všech cenových kategorií a paní Koryntovou zastihnete na telefonním čísle 731 172 038. Bude se určitě (opět) jednat o nezapomenutelný zážitek. Já už vyšlapuju nové lodičky, aby mě v sobotu nic netlačilo, a nabíjím foťák 🙂

Oficiální trailer ke koncertu v Rudolfině

httpv://youtu.be/O-6RYgWBSuU

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také