NaFilmu.cz – Nejhorší filmy roku 2012

Přečtěte si

12 novinek, které Netflix přidá v týdnu

Čeká nás spíše slabší týden, co se týče novinek na Netflixu, o zajímavé tituly ale nouze nebude. Seriáloví nadšenci...

7 aktualit týdne: Captain America se vrátí a fantasy ve stylu Pottera

S čím se vytasil svět filmu v uplynulém týdnu? Chris Evans se vrátí jako Captain America! Ačkoli ve filmu Avengers: Endgame...

13 nejsledovanějších titulů na Netflixu tohoto týdne

Otravný animák nejsledovanějším filmem týdne na Netflixu. Seriálovou tvorbu ovládl francouzský zloděj gentleman. Tohle jsou nejsledovanější tituly na Netflixu...

Autor

Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Redakce NaFilmu.cz pokračuje ve skládání žebříčků a hodnocení minulého roku. Dnes se seznámíme s filmy, které patřily k tomu nejhoršímu, čím nás rok 2012 obdaroval. Vesměs jde o „trháky“, které všichni známe. 

Sestavování tohoto žebříčku je někdy docela ošemetné, zvlášť když absolutně ty nejhorší filmy diváci za celý rok ignorují. Proč si taky kazit náladu u těchto majstštyků, že?

barva

Útěk z MS-1: Asi to bude tím, že jsem se těšil na něco trošku chytřejšího. Nakonec tvůrci všechno vsadili na tupost a zábavu a já se snad jen dvakrát během hodinky a půl pousmál. Poslední třicetiminutovka se už strašně táhla a já věděl, že žádný zlom nebo překvapení se zde nedostaví. Jelikož se těm nejhorším filmům vyhýbám každý rok, musí to odskákat něco za ně. Někdo, koho jsem měl možnost vidět.

Temné stíny: U Temných stínů Tima Burtona se člověk náramně baví asi prvních dvacet minut. Pak jakoby scénáristům došly nápady a celý příběh se neskutečně vleče. Nezachrání to ani povedený soundtrack, krásná Eva Green ani několik režijních tahů Burtona. Jelikož jsem ani od filmu moc nečekal, nezařazuji ho mezi žebříček Zklamání, nýbrž mezi ty Nejhorší.

Total Recall: Nejzbytečnější film roku a zároveň můj třetí nejhorší filmový zážitek. Len Wiseman zasadil stejnou story z původní klasiky z roku 1990, jen do trošku jiného, více digitálního světa. Film se opět neskutečně vleče, nebaví (přiznávám, že Collin Farrell nebyl nikdy můj šálek kávy) a opět jsem měl co dělat, abych se dodíval.

Project X: Nejstahovanější film roku 2012 se zároveň řadí mezi dva nejhorší, co jsem letos viděl. Další Found Footage s otřesnou kamerou a rozmazlenýma frackama, kterým se člověk ničím nezavděčí. Více o tomto díle nemá cenu psát, přejdu rovnou na letošního vítěze.

Hněv Titánů: Natočit něco takového, to potřebovalo pořádnou kuráž. Film, který se prakticky odehrává bez příběhu a sází jen na digitální efekty, se musí po deseti minutách omrzet. A taky, že ano. Je to stejné, jako byste pařili akční videohru a mačkali neustále levé tlačítko myši, aniž byste tušili, proč a na koho vlastně střílíte. Letos opravdu nebylo horšího filmu, než pokračování Titánů. Trojka mě už absolutně nezajímá a nezachrání to ani bombastický trailer.

Dexter

Temné tiene: Tim Burton začal akosi ťahať veľmi slabú filmovú šnúru. Plejáda hercov na čele s Johnny Deppom sa ocitla v nevtipnej a bez atmosférovej adaptácií kultového seriálu. Temné tiene nemajú ani štipku z typického Burtonovského štýlu na akí sme navyknutí. Taktiež ani pokusy o využitie vtipných kontrastov sa nevydarili a tým pádom ste odsúdení na na dvojhodinové utrpenie. Ale treba uznať, že aspoň soundtrack bol počúvateľný.

Amazing Spider-Man: Reboot Spider-Mana je podľa mňa jedným z najzbytočnejších filmov nielen minulého roku. Zo Spider-Mana sa stal nie až tak neobľúbený týpek, ktorý si bez problémov dokáže nabaliť pomerne peknú babu. Potom sa to celé nesie v takom tom pubertálnom Twilight kŕči, kde sa miesto zrodu hrdinu, ktorý sa musí postaviť nepriateľovi, musíme pozerať na nájdenie prvej lásky skombinovanej s problémami dospievania. Je mi veľmi ľúto, že Raimi nedostal šancu pokračovať vo svojej trilógií.

Vlkolak: Beštia medzi nami: Štúdio Universal prišlo s nápadom, že by sa pokúsili vzkriesiť svoje monštrá, ktoré im kedysi prinášali obrovské zisky. Ako prvé siahli na Vlkolaka. Ide síce o produkciu direct-to-DVD, ale dalo sa predpokladať, že to bude nádejný kúsok. Bohužiaľ sa tak nestalo. Film v ktorom sa v podstate nič nedeje možno dakoho pobaví svojimi zlými efektmi, no omnoho väčšiu skupinu donúti nedopozerať to. Pevne verím, že Universal nebude pokračovať v tomto duchu.

Immortalitas: Musím priznať, že som sa vskutku tešil na slovenský sci-fi film. Toby však nemohol byť celý film postavaný na nie príliš sofistikovanom nápade, celý film sa ťahá, gradácia filmu je nulová a akčných scén je ako šafranu. Efekty a grafika filmu sú na podpriemernej úrovni a herecké výkony pôsobia vtipným dojmom. Na druhej strane musím uznať, že som veľmi rád za vznik takéhoto filmu v našich končinách a dúfam, že nie je posledný.

Útok dvojhlavého žraloka: Filmy od štúdia Asylum treba brať s istou dávkou porozumenia a nadhľadu. To však nič nemení na fakte, že Útok dvojhlavého žraloka je jedným z najhorších filmov vôbec. Scenár je deravý ako ementál, dialógy sú akoby ich písalo malé dieťa a režisérovi sú zrejme absolútne cudzie pojmy ako strihová skladba, či gradácia deja.  Vo svojej podstate som vďačný, za takéto kúsky, len niekedy sa to naozaj zvládnuť nedá.

Jandula

Kletba z temnot: Nadpřirozené síly, posedlé děti, následné vymítání, nějaká ta lekačka, nulová atmosféra. To vážně ještě někoho baví točit?

Mezi vlky: Naprostý paskvil, kde se mísí asi všechny žánry světa. A tohle fakt neberu!

Diktátor: Cohenovy polodokumenty (Borat, Ali G, ..) mě baví. U Diktátora zabrousil ke klasickému filmu a dopadlo – pro mě – fakt strašně. Film za hranicí jakéhokoliv vkusu a momentů, kdy mi nebylo trapně, bylo skutečně málo. Nehledě na to, že všechny nejpovedenější scény, byly už obsaženy v traileru.

Paranormal Activity 4: Tohle snad radši bez komentáře.

Labyrint: Byla jsem zvědavá, jak se český režisér se žánrem popere a dopadlo to asi podle očekávání – katastrofou.

Satan

Temné stíny: Hrozné zklamání a rozčarování. Burton tímhle kouskem šlápnul zatraceně vedle, když smíchal seriózní fantasy horor s historickým backgroundem a osudovou láskou s bizarní komedií o člověku v nehostinném prostředí. Vzniká tak maximálně pár povedených gagů, u kterých patrně Burton samou radostí ejakuloval, a potěší přítomnost Alice Coopera. Výsledkem je ale kočkopes, který nejen, že nevíte, jak u něho máte reagovat, ale navíc je narativně rozkouskovaný a nesoudržný. Vyloženě debilní finále už to jenom všechno posílá do kytek.

Hněv Titánů: Typicky producentsky vykonstruovaný druhý díl, kde je všechno větší, mohutnější, epičtější…a dle poslední módy temnější. Rodinná dramata tady hrají první housle, milostná linie je až povážlivě zadupána a film funguje snad jen tehdy, když se na plátně objeví Liam Neeson s Ralphem Fiennesem. Oba ví, že tady nemají co dělat a že si za účinkování v téhle sračce koupí nové Lambo a tak si své minuty před kamerou patřičně užívají. Postavy tak či onak tady moc nefungují a nemůžu si vybavit ani jednu scénu, což o něčem vypovídá. Možná první akce v nějakém pouštním městečku? Co já vím?

96 hodin – Odplata: Ne že bych měl snad něco proti Liamu Neesonovi, ale druhý díl Taken jsem odzíval stejně jako hlavní hrdina, jenž prostě jen tak znuděně kráčí od scény ke scéně a dopachtí se tak až do konce. Nejhorší ovšem na tom je, že už ani to kosení nepřátel není zábavné. Proč? Protože Megaton je zhovadilé prase, co neumí natočit přehlednou kontinuální akci, které by nechyběla dynamika nebo nápad. Takže když Bryan Mills na konci řekne, že už je z toho všeho unavený, je na tom divák podobně, ne-li hůř. Navíc ozvláštněný koncept z jedničky na výhře taky moc nepřidal – Maggie Grace jsem totiž vážně házet granáty po střechách Istanbulu vidět nechtěl…

Bitevní loď: Jak může dopadnout přes dvě hodiny trvající film podle stolní hry, který stál 200 mega a hraje v ní Rihanna? Špatně. ¾ filmu jde totiž buď o teenage komedii nebo o tupou vojenskou propagandu a v tom zbylém čase se odstřelují mimozemšťani s námořníky. Takže? Takže ten film je prázdný a nudný až běda! Pokud si Berg z toho námětu udělal p*del, má teda vážně velké koule a já to nepostřehnul…

Resident Evil – Odveta: Čiré zlo. Po úvodních titulcích můžete tuhle kravinu s klidným svědomím vypnout, protože co se děje potom, to je opravdu velké sousto pro všechny fajnšmakery. Levelovitý děj, který má snad připomínat strukturu počítačové hry, se rozpadá už v základech a nepomáhají mu ani jalové herecké výkony všech zúčastněných ani navrátivší se známé tváře z předchozích dílů. Při sledování je vám tak nějak všechno úplně jedno, předigitalizovaná monstra jsou k pláči a poctivě nasnímanou akci s přehledem zabijí všudypřítomné zpomalovačky s nuceným 3D efektem. Utrpení a po zjištění, kolik tahle sranda vydělala, i totální znechucení nad celým hollywoodským systémem.

Toupi

Tim and Eric´s Billion Dollar Movie: Tenhle film by si zasloužil rubriku „nejdivnější film roku“. Střílení lidí, bitky se psem, mlácení důchodců, sexuální pomůcky, Jeff Goldblum a mnoho dalšího. Kdykoli si vzpomenu na to co je Shrim zvedá se mi žaludek. Doufám, že už to nikdy neuvidím!

Tohle je válka!: Toma Hardyho, Chrise Pinea i Reese Witherspoon mám moc rád a i trailer vypadal moc fajn. Jenže celý trailer ukázal to nejlepší. Ve zbytku se dva špičkový agenti hádali o holku jako dvě malé děti o bonbón a Reese Witherspoon měla příšerně napsanou postavu.

Bitevní loď: Hancock byl fajn asi tak prvních čtyřicet pět minut a tady platí to stejné. Návštěvníci z cizí planety si přivezli super mašinky a začali likvidovat nebohé americké lodičky. První efekty jsou fajn, ale překonat dvě hodiny, ve kterých je Rihhana hrozně drsná a mimozemšťani dostanou nakládačku od chlapa s umělýma nohama, bylo utrpení. Navíc jsem si uvědomil, že kdybych se znova podíval na jakýkoliv díl Transformers byl bych mnohem spokojenější.

Project X: Dům rodičů, chlast, prsa a zadky a jeden liliput. Ve zkratce všechno co se v tomhle filmu odehrává. Sice to je perfektní ukázka americké pařby, ale bohužel to kromě pár momentů není ani moc vtipné.

Ukradená: Opět Nicolas Cage a opět špatně. Po pravdě tentokrát nebyl Nick to nejhorší. Oproti pomatenému záporákovi se snažil víceméně nepřehrávat, ale film se prostě nevytáhl ani na průměrnou úroveň. Zápletka byla hodně průhledná a ničím nepřekvapila. Snad někdy příště Nicku.

Yoda

Wanderlust: Hipísacka sonda pre konzum. Peklo na zemi alebo dobrá zábava. Nespočet úbohých, trápnych vtipov ktoré sú veľmi typické pre takýto typ komédie mi vyslovene vadili. Do toho im nahrávali nesympatické postavy od výmyslu sveta. Zbytočnosť.

Alex Cross: Zlý vtip. Veľmi zlý. Snaha (?) naviazať na starých Crossov ktorý boli znesiteľný zmizla s nástupom samotnej postavy Crossa a ja som len pozeral aká zúfalosť sa dá zmiešať z nekonzistentného materiálu plného blbostí. A chudák Matthew v tom je až po uši, Rena dostihla staroba a Perry dokozuje, že keď nemá na sebe obstarožné šaty a nerobí komédie (zlé), nieje to on.

Ghost Rider 2: Neviem ako mám vyjadriť svoje znechutenie. Herecké obsadenie na okrasu, efekty na okrasu, pocity sebazaprenia pri každom nástupe Ghost Ridera (ktorého tentokrát hral sám Cage). Ale je tomu tak a zlá jednotka je teraz oproti dvojke skutočne zábavné B-čko. A najväčšia škoda je, že všetci sme chceli vidieť Crank 3, ale tento film je asi zlom kariéry Neveldine/Taylor dua a pravdepodobne sa uchýlia len na obyčajné B-čka. Teda vlastne taký osud im prajem. A nakoniec – absolútne najhoršia Cageova rola (Rituál neexistuje), jeho predzvesť konca kariéry.

Poslední výkřik / Immortalitas: Snaha našich dvoch národov o „novú vlnu“ filmov dopadla tak ako dopadla- smiešne, trápne a sme zahanbený.

Casa De Mi Padre: O tom, že Will Ferrell dokáže byť niekedy neskutočne trápny, už vieme. Prekvapivo si svoju najhoršiu, najtrápnejšiu a najnezmyselnejšiu rolu zatiaľ strihol tu. Aspoň sa naučil po španielsky.

Nejlepší filmy podle redakce NaFilmu.cz si můžete připomenout zde. A které snímky patří do vaší TOP pětky nejhorších uplynulého roku?

14 KOMENTÁŘE

  1. Jako každý rok, jak váš web mám hrozně rád tak tohle mě vždycky dostane do kolen, už minulý rok jsem se chytal za čelo a teď znovu a znovu.. Na druhou stranu, každý máme svůj názor, tak proč ne, ale já nesouhlasím.

  2. Jako každý rok, jak váš web mám hrozně rád tak tohle mě vždycky dostane do kolen, už minulý rok jsem se chytal za čelo a teď znovu a znovu.. Na druhou stranu, každý máme svůj názor, tak proč ne, ale já nesouhlasím.

    • taky to nechápu.. Když se vezme kolik filmů za ten rok 2012 šlo u nás jen do kin! ( nezávislé a festivalové to číslo dvojnásobně navýší ) tak prostě pokaždé v rubrice nejlepší/nejhorší vždy akorát mainstream. Hrozný.

    • Jsme filmový web o mainstreamu, čili je logické, že zde budou figurovat snímky, o které se zajímá široká veřejnost. Určitě se najde spousta větších odpadů z minulého roku (už jenom pokud bereme v potaz český film), ale zaprvé nejde všechno vidět a zadruhé: proč bych se na ně měl proboha vůbec dívat?

    • taky to nechápu.. Když se vezme kolik filmů za ten rok 2012 šlo u nás jen do kin! ( nezávislé a festivalové to číslo dvojnásobně navýší ) tak prostě pokaždé v rubrice nejlepší/nejhorší vždy akorát mainstream. Hrozný.

    • Jsme filmový web o mainstreamu, čili je logické, že zde budou figurovat snímky, o které se zajímá široká veřejnost. Určitě se najde spousta větších odpadů z minulého roku (už jenom pokud bereme v potaz český film), ale zaprvé nejde všechno vidět a zadruhé: proč bych se na ně měl proboha vůbec dívat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také