NaFilmu.cz – Filmová překvapení roku 2012

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Vesele pokračujeme v hodnocení minulého filmového roku. Po nejlepších a nejhorších filmech roku 2012 zvolené redakcí NaFilmu.cz přinášíme pohled na největší filmová překvapení, která pro vás přichystala pětice členů redaktorského sboru našeho webu.

Už zítra máme v plánu vyvěsit největší filmová zklamání, takže se nezapomeňte vrátit ;-). A které snímky považujete za největší překvápka vy?

barva

Chata v horách: Když jsem s úžasem zjistil, že má ve filmu prsty Joss Whedon a že se Chata v horách nepodívá do našich kin, očekával jsem s otevřenou náručí první kvalitní ripy. Ohlasy ze zahraničí byly samá chvála a já nemohu hodnotit nikterak jinak. Whedon v poslední hodince dokázal posunout samotný žánr na úplně nový level a zrodilo se jedno z nejmilejších překvapení roku.

Bourneův odkaz: Úplně jiné, než typické bourneovky, přesto si Bourneův odkaz dokázal získat můj obdiv. Tvůrcům se podařila natočit zábavná hra na kočku a myš, docela fungovala i chemie mezi hlavními hrdiny. Fanoušci Bourna budou zřejmě překvapeni z mého rozhodnutí, já ovšem v Odkaze vidím skvělý thriller, kterých se ročně moc nevidí.

21 Jump Street: Seriálová legenda se vrátila ve filmovém provedení a jak jinak, se současnou generací nadějných herců. Policisté převlečení za studenty tak opět řeší obyčejné případy, jako prodej nelegálních látek na školách a během toho si celkem hodněkrát sami užijí. Zároveň jedna z nejlepších komedií roku, která se dočká určitě pokračování.

Sinister: Pro změnu další povedený horor. Zároveň s Chatou v horách v jasném předstihu před konkurencí. Vůbec nevadí, že vlastně nevidíme nic nového. Vše je tak skvěle natočeno s hutnou atmosférou, až jsem se bál mít nohy na zemi.

Patrola: Hodně z nás řadí Patrolu mezi nejlepší filmy roku. Já, jelikož jsem nečekal žádné mistrovství světa, řadím film Davida Ayera mezi příjemné překvápka.

Jandula

Tohle je válka!: Romantické komedie nepatří mezi můj oblíbený žánr, ale najdou se i výjimky. Jednou z nich je Tohle je válka! Příjemná, svižná a vtipná akční komedie, ze které člověku není trapně. Zkrátka na takové odpočinkové odpoledne film jako dělaný. No a Tomovi Hardymu to tam fakt sekne J

Sinister: Je pravda, že kvůli skvělým trailerům bylo možná očekávání o něco větší, ale i tak byl pro mě Sinister velkým překvapením. Jsem ráda, že i v dnešní době se dokáže natočit slušný horor, který s minimálními a otřepanými prostředky (např. typické lekačky) dokáže navodit hutnou, hororovou atmosféru. Velkým plusem bylo obsazení skvělého Ethana Hawka.

Hunger Games: Hunger Games jsem se dlouho vyhýbala. Proto, že je film podle knižní předlohy, autorkou je žena, hlavními hrdiny jsou mladí lidé, tak jsem se bála dalšího Twilight. Ale naštěstí se tak nestalo. Skvělý námět, který byl téměř beze zbytku dobře využit, opravdu skvělé herecké výkony  všech zúčastněných a  příběh, který má myšlenku. Občas opravdu víc nepotřebuji. Jo a Lennymu Kravitzovi to tam fakt sekne.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz: Jelikož se kolikrát ukáže, že už jen druhé pokračování bývá nad síly režiséra, tak potom očekávat, že se povede čtvrté pokračování (beru jen Prcičky s původním obsazením),  tomu musí věřit jen naivka. Ale i zázraky se dějí. U posledních Prciček se sešla stará, známá a oblíbená parta a zakončila celou sérii tím nejlepším možným způsobem.

Artist: V dnešní době natočit černobílý, němý film, to chtělo hodně odvahy. A přiznám, že jsem filmu opravdu nevěřila. Ale ve finále jsem byla překvapená, jaký milý, krásný a půvabný film Artist je. Úžasná pocta němým filmům.

 Satan

Frankenweenie: Domácí mazlíček: Jak mě Burton hnul žlučí u Temných stínů, tady zase neskutečně potěšil a dal vzpomenout na své staré dobré časy plné bizarních postaviček a záhrobní stylizace. Vše je napsáno a natočeno s láskou, stylizovaná animace vůbec nevadí a zásahy Disneyho v podobě 3D formátu a přeslazeného konce mají na konečný dojem z filmu minimální dopad. Hrozná spokojenost a pro fanoušky klasických hororů vyloženě orgie na druhou. V nebývale velké konkurenci hororových animáků nejdospělejší a nejsebeuvědomělejší počin.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz: Milé překvapení a více než důstojné zakončení jedné nadržené generace 90. let. Všechno je hozeno do mírně vážnější polohy, nostalgická vzpomínání tady perfektně sedí a i ty přepálené situace nepůsobí rušivě, nýbrž velmi zábavně (poklička, Stiflerova pomsta, ožralá osmnáctka…). Fotky na závěr už jsou jen perličky. Nečekal jsem, že se budu až tak bavit a že mi stará parta těchto hovad až tak chyběla a chybět zřejmě bude. Z regulérní čtyřky se vyklubal nejlepší díl série.

Jeden musí z kola ven: Jméno John le Carré mi doposud nic neříkalo, od Alfredsona jsem nic neviděl a název zněl jako nějaká animovaná pohádka. To vystřízlivění, když jsem se na film dodíval, si pamatuju živě doteď. Precizně zorganizované vyprávění, dávkování informací, chladný styl a atmosféra nejistoty, ansámbl nejlepších britských herců…Zážitek, který je třeba vstřebávat a opakovat. Smileyho Gary Oldmana jsem okamžitě zařadil mezi nejzajímavější a nejlépe zahrané postavy minulého roku.

Chata v horách: Další důkaz, jak moc je Joss Whedon geekovským králem dnešní doby. Pokud Frankenweenie potěšil fanoušky klasických hororů, Chata v horách potěší fanoušky slasherů. A že je to neobvyklá jízda plná úžasných nápadů netřeba dodávat. Osvěžující bourání žánrových pravidel a hororových stereotypů snad ještě nebylo předvedeno v takové míře jako tady. Celý film poctivě graduje až do WTF finále, které patrně nejen v žánrových škatulkách nemá obdoby. Geekovský mejdan a mindfuck v jednom.

Sinister: Poctivý oldschool horor s pečlivě vybudovanou atmosférou a funkční využití tolik populárních found-footage záběrů. Dlouho se mi nestalo, že bych ocenil chování postav v hororu. Tady nemůžu říct ani popel, protože scénář je jednoznačný a logický a herci odvádí výbornou práci (Hawkovi jsem žral každý pohyb!). Můžu se tak stát, že vrcholem filmu nejsou jednotlivé vraždy, ale naopak hádka manželského páru. Celým rozvážným stylem a atmosférou mi Sinister připomínal poslední filmy Jamese Wana. Obrovské plus patří soundtracku, který je plný rušivých a nepříjemných zvuků a tvoří nejméně polovinu nejisté atmosféry.

Toupi

Divoši: Od Olivera Stonea jsem tohle opravdu nečekal. Solidní thriller s pořádným obsazením a malý twist ke konci. Dokonce i Taylor Kitsch mi ani trochu nevadil a jeho drsný kukuč jsem si užíval.

Muži v černém 3: Film, který se slepoval hodně dlouhou dobu a výsledek mě velmi mile překvapil. Čekal jsem průměr, jako tomu bylo u dvojky, ale dostal jsem film kvalitativně skoro stejně dobrý jako 15 let stará jednička. Pro mě největší překvapení roku.

Amazing Spider-Man: Přiznám se, že tenhle film jsem odsuzoval už od prvního traileru. Jako většina lidí jsem tenhle restart považoval za zbytečný, ale Marca Webba mám hodně rád a dal jsem mu šanci i s tímhle žánrem a opět mě nezklamal. Spider-Man jako super hrdinská romance se skvělým duem Garfield a Stone. Bravo!

Diktátor: Ali G mě celkem bavil, ale na Borata a Bruna jsem se do teď neodhodlal. Diktátor je ale trochu jiná káva. Pořád se tu najde pár nechutnosti, ale to by nebyl Cohen. Pod tím vším je to opravdu chytře natočený film, který mě pobavil a ne jenom jednou.

John Carter: Mezi dvěma světy: Film, u kterého jsem byl hodně skeptický, už kvůli Kitschovi, který mě v Battleship vytáčel do nepříčetnosti. Cartera neznám a nečetl jsem ani knižní předlohu, ale tenhle film mě bavil. Škoda, že totálně propadl a jen tak tak se zaplatil.

Yoda

Chata v Horách: Multižánrové prekvapenie roku. Nečakáte čo sa stane a ten twist vás totálne dostane. Začína to tak, ako všetko ostatné, no to by nebol Josh Weddon aby to neprekrútil do výšin absurdnosti kam sa veľa filmov nevydáva. A naviac, z tohoto jediného filmu nevyčítate o čo tam skutočne ide, pričom vždy keď pozeráte horor a vymýšľate nejaký bláznivý twist ktorý sa vám nesplní, pri tomto filme by vás mohlo prekvapiť že by ste to uhádli aj keby to bola tá najväčšia blbosť.

Zátah: Prekvapenie na poli bojových filmoch. Dôkaz, že keď nedokážeš vymyslieť dokonalý príbeh, urob dokonalú aspoň choreografiu, zavolaj si na pomoc šikovného kameramana a pridaj do toho skvelý soundtrack a máš hotovú absolútnu dieru do sveta bojových filmov.

Submarine: Prekvapivá neschopnosť distribútorov. Film z roku 2010,ktorý mal premiéru v Česku v roku 2011 a Slovenská distribúcia to poslala do naších kín až v roku 2012!! Ľúbezná romantická komédia o mladej láske ktorá učaruje. Britské 500 dní se Summer s mladým castingom a perfektným soundtrackom.

21 Jump street: Svieže prekvapenie roku. Stretávajú sa tu všetky všedné prvky ktoré obsahujú úspešné komédie, avšak všetko to prebíja ta skvelá nálada hlavných hrdinov, kadencia vtipov na úrovni a zábavný pohľad na akčné filmy (niekedy aj rúcajúce klišé).

Divoši: Oliver Stone prekvapuje. Už je to 18 rokov čo Stone natočil „niečo podobné“ v podobe Natural Born Killers, teda svojskú gangsterku ktorá šokuje. Divoši nešokujú až tak moc, zato sa jedná o kus perfektnej práce a neobyčajne skvelý film z prostredia vojny medzi kartelmi a two-men-army. Naviac to má to svoje kúzlo rozprávania hlavnej postavy „to že vám to rozprávam, neznamená že žijem“ a síce šablonovitý dej, no prekvapivý, hlavne v zvláštnom konci. A to sa veľmi páči.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také