Hobit: Neočekávaná cesta (2012) – Naše dojmy

Přečtěte si

Autor

LukeS
LukeS
Student TULky, horolezec a mám rád hlavně sci-fi filmy a hrané adaptace komiksů. Nejoblíbenější filmy: Star Wars, Indiana Jones, Jurský Park, Pán Prstenů, filmy od Marvela počínaje Incredilble Hulkem.

Je to tu. Jedna z největších filmových událostí roku dorazila do našich kin. Hobit: Neočekávaná cesta je první ze tří filmů o cestě Bilba Pytlíka a trpaslíků za znovu získáním trpasličího království Erebor. Film měl premiéru v noci ze 12. 12. na 13. 12. a naše redakce u toho samozřejmě nemohla chybět. Tady jsou dojmy několika z nás.

LukeS: Hobit je pro mě srdcovka. Knížku mám přečtenou nespočetněkrát a ještě si jí několikrát přečtu. Takže když jsem se dozvěděl, že se Jackson vrátí po 10letech do Středozemě právě s příběhem Hobita, byl jsem samozřejmě nadšený. A jak to dopadlo? První film, Neočekávaná cesta, nás provede prvními 6-ti kapitolami knížky a navíc je rozvinuta příběhová linie, kvůli které Gandalf v knize často opouští skupinu trpaslíků. V knize jsou v této části dvě, pro mě, ikonické scény. První je ta s horskými Zlobry. Jackson jí zvládl dobře, až na závěr, kdy úplně chybí část, ve které Gandalf hraje o čas a mate Zlobry. Druhá, ještě více zásadní scéna, je setkání Bilba a Gluma. Je to asi to hlavní, co se ve filmu stane a musím uznat, že tuhle scénu Jackson zvládl dokonale. Celá je minimalistická, jednoduchá a celá stojí na skvělých hereckých výkonech Freemana a Serkise. Kostýmy trpaslíků, stejně jako herecké výkony, jsou více než slušné a Ian Mckellen jako Gandalf opět exceluje. Trochu zklamání jsou skřeti. Zatímco v Pánovi prstenů jsou to lidé v kostýmech, tak v Hobitovi vsadil Jackson na počítače, což je škoda. Celkově jinak film funguje dobře a i přesto, že jsem téměř vždy věděl, co bude následovat, tak jsem se nenudil. Hodnocení: 9/10

Satan: Po 10 letech od úspěšné trilogie a přece Hobit začíná, jakoby Pán prstenů spatřil světlo světa včera. Vůbec hra na nostalgii a magickou atmosféru tady hraje významnou roli, veškeré lokace a staré známé tváře vykouzlí úsměv na rtech a celkový nádech prvního dílu značně ze svého slavnějšího předchůdce čerpá. Na mysl tak vyvstane podobně ostře vyhlížený projekt letoška – Skyfall. Hobit se vrací k tématům a motivům z Pána prstenů, ale zároveň funguje jako prequel. Je to příjemné, akorát s tím rozdílem, že Hobit byl tak očekávaný a taková sázka na jistotu, že Jackson si nemohl dovolit nějaké větší excesy. Takže trpaslíci dělají vylomeniny, Radagast frčí na omamných látkách, Bilbo se usmívá od ucha k uchu a trpí neurózou a když už se na sebe vrší atrakce a situace, ze kterých není úniku, dojde Gandalf a jako správný deus ex machina všechno vyřeší. I přes tohle všechno celý film poměrně rychle uběhne (pár hluchých míst je) a má i pár velkých momentů (scéna s Glumem, boj trpaslíků, závěr). Takže? Takže spokojenost a jako první díl Neočekávaná cesta funguje výborně, protože nás čekají ještě velké věci… Hodnocení: 8/10

Toupi: Peter Jackson je perfektní vypravěč. Dokázal to i před lety trilogií o prstenu moci a i tady ukazuje, že nic ze svého umu nezapomněl a servíruje nám skvělou pohádku o partičce trpaslíků, kteří chtějí získat zpět svůj ztracený domov, ale především příběh o jednom Hobitovi, který měl velký vliv na budoucnost celé Středozemě.

Jackson hned ze začátku staví svoje vyprávění na čisté nostalgii. Pokud nepookřejete hned ze začátku, tak vás následující dvacetiminutovka donutí vrátit se o pár let nazpět. Já jsem z počátku odolával, ale jakmile se krása Nového Zélandu opět ukázala v plné síle, byl jsem zabředlý zase tam jako kdysi. Byl jsem zase v říši Středozemě.

Asi tak pětačtyřicet minut nechává Jackson film jezdit na volnoběh, během kterého se seznamujeme se všemi trpaslíky. Ale není to trochu málo na to, aby se vám celá parta dostala pod kůži? Podle mě ano, protože po téhle seznamovací pasáži se začne příběh pořádně rozjíždět a film se zaměří především na vůdce trpaslíků, Thorina, posléze v druhé polovině podrobněji i na Bilba. Ze zbytku skupiny se stane tak trošku křoví, ale pevně věřím, že v dalších filmech už tomu tak nebude a zbytek týmu trpaslíků dostane více prostoru.

Asi nejoslnivější stránkou filmu jsou digitální triky. Jackson využívá současné možnosti na maximum a dokonale se vyžívá ve své fantazii. Často tak vznikají nádherné scény, ale nemůžu se zbavit dojmu, že celý Hobit byl digitální technikou trochu přeplácaný. Takže tam, kde před deseti lety stačilo málo, je v Hobitovi až přespříliš, ale přece jenom pokrok se nedá zastavit. Jackson si také dal hodně záležet na tom, aby obsáhl co nejvíc z knížky do filmu. Myslím si, že to se mu podařilo na jedničku. Ve filmu je neuvěřitelné kvantum informací a odkazů vedoucí k Pánovi prstenu a to nepočítám další nápady přímo od Jacksona, které jsou vloženy do filmu. Hobit nedosahuje velkoleposti Pána prstenu jednoduše proto, že je to v podstatě jenom trochu temnější pohádka, ale i tak patří k vrcholu současného fantasy žánru a odhaluje další nové zákoutí Středozemě.

Nejsem znalec původní knížky od Tolkiena a myslím si, že pokud bych knížku četl, posunul bych hodnocení o kousek víš a to je právě ten důvod společně s výše uvedenými výtkami, proč nezvolím tak vysoké hodnocení, které bych chtěl. Možná až si knížku přečtu, budu mít jiný názor, možná ne, ale věřím, že tohle je jenom začátek skvělé trilogie a další dva díly budou ještě lepší a Jackson vytáhne nějaké další esa z rukávu. Hodnocení: 8/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také