Tip na film: Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

O čem to je: 1 noc, 2 manželské páry. Po univerzitním večírku pozve Martha (Elizabeth Taylor) a Jiří (Richard Burton) na drink mladší pár, který se zrovna přistěhoval. Neškodné tlachání se v průběhu noci a v (možná) v důsledku vypitého alkoholu mění ve hru intrik, kde už přestávájí platit veškeré zábrany.

Proč vidět: Někomu tenhle film může připadat jako ztráta dvou hodin posloucháním prázdných řečí čtyř opilých tragédů bez jakéhokoli vyvrcholení. Jiným ale film může nabídnout těžko popsatelné drama, nad jehož rozuzlením leckomu spadne brada.  Jde o režijní debut Mikea Nicholse, který byl oceněn 13 nominacemi na Oscara a 5 sošek si i odnesl. Včetně jednoho pro Elizabeth Taylor, která zde předvádí nejlepší výkon své kariéry.

Zajímavost: Hra byla uváděna i v českých divadlech, její název – Who’s afaid of Virginia Woolf – se „přeložil“ Kdopak by Kafky bál. Otázkou ale je, zda je důležitější mít v názvu parafrázi dětské říkanky (Who’s afraid of big bad wolf x Kdopak by se vlka bál), nebo zachovat v názvu jméno anglické spisovatelky (Woolf je známá psaním v tzv proudu vědomí).

Režie: Mike Nichols

Hrají: Elizabeth Taylor, Richard Burton, George Segal, Sandy Dennis

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také