Hulk: Hrdina mnoha tváří

Přečtěte si

Autor

Hulk, jako jeden z Marveláckých hrdinů, zaznamenal ve svých sólových snímcích Hulk (2003) a Neuvěřitelný Hulk (2008) nejmenší úspěch a od dalších samostatných filmů o tomto vzteklém „zelenáči“ se rychle upustilo. Velký návrat zažil až díky vystoupení po boku komiksových kolegů v hitu letošního roku The Avengers. Jeho třetí představitel Mark Ruffalo svým vynikajícím výkonem rozhýbal a oživil myšlenku na další pokračování příběhu o Bruci Bannerovi a jeho, adrenalinem poháněném, druhém já. Počítá se s ním nejen do druhého dílu Avengers, ale zřejmě i do jeho vlastního filmu někdy v roce 2015. Není to ještě oficiální, ale naděje je veliká. Vše se bude odvíjet od úspěchu připravovaných snímků Iron Man 3, Thor: The Dark Wolrd, Captain America: The Winter Soldier, Ant-Man a The Avengers 2. Nedá se pochybovat, že mají úspěch zaručen, ale rok 2015 je přece jen dost daleko. I tak můžeme doufat, že třetí Hulk dostane zelenou a konečně nezklame.

Po tom co si na sebe tak tak vydělal první Hulk, rozhodli se v Universalu pro další pokračování vyměnit scénáristy, režiséra i hlavního představitele. Výsledek filmu Neuvěřitelný Hulk byl dle mého lepší, ale čísla se ani trochu nezlepšila a všechny další myšlenky na pokračování byly uloženy k ledu. S účastí Hulka v Avengers se počítalo, ovšem s nutností hlavní roli přeobsadit. Stalo se, a pokud jste měli možnost vidět výsledek, tak mi musíte dát za pravdu, že šlo o mimořádně povedený comeback.

Nechci se zaměřit na dějové linie, ale porovnat všechny tři představitele, kteří se v roli Hulka vystřídali, jak moc ovlivnili úspěch či neúspěch svého díla, jak byl Hulk zpracován digitálně a v čem se od sebe ve všech třech inkarnacích lišil.

Hulk (2003)

Hlavní role Hulka: Eric Bana (Černý jestřáb sestřelen, Trója)
Režie: Ang Lee (Tygr a drak)
Scénář: John Turman, Michael France (Zlaté oko, Cliffhanger), James Schamus (Tygr a drak)
Rozpočet: 137 mil. dolarů
Výdělek: 245 mil. dolarů

httpv://youtu.be/5h_b5hdUUh8

V devadesátých letech se původně počítalo do hlavní role s Johnnym Deppem. Tím jak se projekt odkládal, změnil se i názor na obsazení. Než produkce prvního Hulka obsadila do hlavní role Erica Bana, oslovila i hvězdu jako je Tom Cruise. Steve Buscemi, David Duchovny nebo Jeff Goldblum byli pro roli testováni. Dokonce i Edward Norton obdržel nabídku, ale odmítl ji. Přijal ji až pro film Neuvěřitelný Hulk.

Když byl Eric Bana vybrán do úlohy vědce Bruce Bannera, mluvilo se o jeho životní roli. Předtím se dobře uvedl ve filmu Černý jestřáb sestřelen. Bohužel, jak už jsem několikrát poznamenal, film nesplnil očekávání kritiky ani producentů a na životní roli si tento Australan s německo-chorvatským původem bude muset ještě počkat.

Na první pohled by se zdálo, že odvedl svou práci na výbornou a slabinu má film jen ve scénáři a režii, ale po dalším zhlédnutí se ukazuje volba hlavního hrdiny jako ne příliš zdařilá. Bana působí jako uplakánek. Při každém pohledu do jeho očí čekáte, kdy se rozbrečí a svým výkonem nepřesvědčuje diváka, že to právě on je Hulk. Dochází k obrovskému kontrastu mezi Bannerem a Hulkem. Ano, jeden má být zpátečnický trasořitka a druhý vzteklý ničitel, ovšem tentokrát je tento charakterový rozdíl tak velký, že to škodí celému dojmu. Eric Bana, jistě dobrý herec, v této roli prostě nezazářil.

Vizuální efekty byly to, co film zdrželo. Čekalo se až technologie pokročí natolik, aby mohli autoři vyrobit uvěřitelnou postavu zeleného obra. Výsledek byl dobrý (na tehdejší dobu), tak dobrý, že se raději díváte na Bruce v zeleném než na Bruce člověka. Jediné co měla animovaná verze s Ericem Banou společného byly ty smutné oči, jinak si svému lidskému já moc nepodobal a zvolená zelená barva Hulkovy kůže byla příliš sytá, občas tak působila jako omalovánka. V tomto filmu se Hulk zvětšoval podle aktuální úrovně zuřivosti, v pozdějších snímcích už byla jeho velikost konstantní.

Slabinou je fádnost a místy nejasný příběh, kdy si divák musí vše komplikovaně spojovat a u závěrečných titulků vlastně ani neví, zda vše pochopil. Akční scény, kdy Hulk hází s tanky a ničí helikoptéry patří ke zdařilým částem, stejně jako jeho souboj se zmutovanými psy, aby ochránil svou milou. Jenže filmu chybí prvek, který diváka pohltí a drží jej až do konce. Při jeho sledování se několikrát přistihnete, jak myslíte na to, co budete dělat zítra a že už by se mohl příběh výrazněji pohnout. Ovšem ten jen dál pomalu plyne.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Hlavní role Hulka: Edward Norton (Klub rváčů, Iluzionista)
Režie: Louis Leterrier (Kurýr, Kurýr 2, Souboj titánů)
Scénář: Zak Penn (X-Men: Poslední vzdor, Elektra)
Rozpočet: 150 mil. dolarů
Výdělek: 263 mil. dolarů

httpv://youtu.be/4J8RBxBlt2M

Jak už bylo zmíněno výše, napodruhé Edward Norton nabídku na roli Hulka přijal a nejen to. Dost ovlivnil scénář, když jej sám před i během natáčení přepisoval, zřejmě doufal, že tím ještě více pomůže k lepšímu dojmu ze svého hrdiny. Neuvěřitelný Hulk rozhodně překonal svou předchozí verzi, a to v mnoha směrech. Ani toto zlepšení však nepřineslo producentům líbivý výsledek. Věřím, že pozitivní prvky vzešly právě od Notrona, ale i tak příběh opět něco postrádal.

Norton dal postavě Bruce Bannera mnohem realističtější tvář a konečně jsme jej mohli lépe poznat. V jeho podání jsme viděli odhodlaného, mírumilovného člověka, který má dost sebevědomí a jediný strach z toho, jak může být nebezpečný svému okolí. Co jej motivuje jít dál, je láska k Betty, kterou při pokusu o své vyléčení málem zabije a tak se zaměří na to, aby se zbavil svého druhého zeleného já, pronásledovatelů a mohl se vrátit ke své milované.

Dokud se děj točí čistě kolem něj (asi celá úvodní třetina filmu), sledujeme Nortonovy nesporné herecké kvality. Potom, jakoby ztrátou prostoru ve scénáři, mizí i dojem z dobře zvládnuté hlavní role. Na řadu přichází hlavně akční sekvence a Hulkovo ničení. Tady se asi projevila nevyváženost scénáře. Kontrast mezi původní verzí, a tím co filmaři změnili za pochodu, jejich snaze dost uškodil. Bruceovo trápení ustupuje do ústraní a děj se ubírá směrem k zneškodnění hlavního záporáka. Přechod je tak výrazný a silný, že to musí diváka zaskočit a vyhodí jej to ze sedla, ve kterém se doposud s klidem držel.

Hulk byl nyní vizuálně vytvořen naprosto jinak. Z nafouknutého svalovce se stal mohutný dlouhán s delšími vlasy, tak aby podle tvůrců více odpovídal své komiksové předloze. Ať jsem se díval, jak jsem se díval, tak jsem podobnost v obličejových partiích s Edwardem Nortonem nenašel vůbec, ale to by ani tolik nevadilo, protože Hulk zde má své vlastní charisma. Co se mi ani trochu nelíbilo a přišlo divné, byly vyrýsované čáry na jeho prsních svalech. Bylo to prostě moc. Barva Hulkovy kůže byla výrazně tmavší zelená, které animátoři dodali jakýsi lesk či co, který po mém soudu ubral na kvalitě jeho vzhledu.

Herec dobrý, režie také ušla, ale scénář se nepovedl. Na konci filmu jsem měl pocit, že jsem sledoval dílo, složené ze dvou různých filmů o Hulkovi. Úvod dával tušit, že jde o dobrý film, ale paradoxně, čím víc byl Hulk Hulkem, tím horší to bylo. První film s Ericem Banaou byl tímto překonán, ale bohužel svého přídomku Neuvěřitelný nedostál.

The Avengers (2012)

Role Hulka: Mark Ruffalo (A co když je to pravda?, Prokletý ostrov, Collateral)
Režie: Joss Whedon (seriály Angel, Firefly, Dům loutek)
Scénář: Joss Whedon (Toy Story 3: Příběh hraček, X-Men, Vetřelec: Vzkříšení)
Rozpočet: 220 mil. dolarů
Výdělek: 1,5 miliardy dolarů

httpv://youtu.be/eOrNdBpGMv8

Edward Norton rozhodně nebyl příčinou neúspěchu Neuvěřitelného Hulka, proto mu také Marvel nabídl si roli zopakovat v trháku The Avengers. Nakonec se nedohodli a Marvel se musel poohlédnout po novém představiteli jeho role. Zvažovalo se jméno Joaquin Phoenix (Gladiátor), ale nakonec převzal part zeleného zuřivce Mark Ruffalo, který byl velmi vděčný svému příteli Edwardu Nortonovi, že mu jej přenechal, protože než ji přijal, požádal jej o požehnání. Mark Ruffalo je úplně jiný typ herce než jeho dva předchůdci. Stejně jako Norton má i on za sebou úspěšné divadelní začátky. Jeho hvězda v Hollywoodu stále stoupá a v Avengers dostal skutečnou příležitost zapsat se do paměti širokého světové publika.

Bruce Banner dostal v tomto obsazení úplně nové rozměry. Řekl bych, že Ruffalo stvořil vlastního Hulka, jak v lidské podobě, tak v té rozčílené. Od začátku budí jeho postava respekt. Je tajemný, opatrný, plachý a má úžasné charisma. Působí vyrovnaně a nad věcí, ale nezapře, že jej jeho strach stále neopustil. Důležité je, že se k záchraně planety dostává díky svým vědeckým schopnostem, a má tak dostatek času, aby ukázal dost ze své lidské stránky. V Avengers dostal Hulk něco co nikdy předtím neměl. Humor! Banner i Hulk Vás budou bavit. Prostě dokonalost sama, které výrazně pomohl i režisér a scénárista v jedné osobě Joss Whedon. Pokud si tento film pustíte, od první scény, kdy se Dr. Banner objeví, se Vám bude líbit a s každou další to bude lepší a lepší. Když se konečně promění v toho druhého chlapa, který se v něm skrývá, začíná skutečná jízda. Netrpělivě budete vyhlížet další scénu s tímto těžko kontrolovatelným monstrem.

Nová, počítačem vytvořená, Hulkova podoba snad nemá ve srovnání s prvními dvěma filmy konkurenci. Celý působí naprosto reálně, jeho obličej je obličej Marka Ruffala, kterého bych poznal i kdyby mi to nikdo neřekl a jeho zelená je někde mezi sytou z prvního a tmavou z druhého filmu. Pohyby i grimasy jsou tak skutečné také proto, že Mark Ruffalo je všechny osobně zahrál před virtuální kamerou a poté byl převeden do digitální formy. On sám se nechal inspirovat pro Hulkův pohyb gorilami a úspěšně tento nápad použil. Jeho úsměv, ve chvíli kdy mu kapitán America přikáže ničit, je k nezaplacení. Divák si toho snad ani nevšimne, ale je fakt, že Hulk je v této podobě o dost menší než v předchozích filmech.

Je jasné, že snímek The Avengers je fungující kolos zvládnutý od A do Z na jedničku s hvězdičkou, ale to jak bravurně je v ději vytvořena rovnováha mezi všemi hrdiny je něco fantastického. Hulk tak dostal dost prostoru, aby si ho diváci mohli konečně zamilovat a hltat každý záběr, kde se objeví.

I kdyby se zisk z Avengers rozdělil mezi čtyři hlavní hrdiny, kteří mají vlastní film, tak dostaneme číslo 375 miliónů dolarů na jednoho, což je asi o 100 miliónů více než se podařilo vydělat prvnímu nebo druhému Hulkovi. Hlavně proto se opět mluví o dalším sólo filmu s tímto hrdinou, kterému Mark Ruffalo a Joss Whedon svou výbornou prací vrátili slávu.

Vyhodnocení

Pokud jste četli pozorně, nemusím ani sepisovat žádné složité shrnutí. Souboj vyhrál Mark Ruffalo, za ním je Edward Norton a daleko vzadu stojí Eric Bana. Vlastně to odpovídá vývoji a tomu jak se filmoví tvůrci postupně poučili z neúspěchů a našli recept jak to udělat lépe a dovést vše k dokonalosti. Jak se říká, do třetice se to povedlo a my musíme být jen rádi. V následujících dvou letech nás čekají projekty ostatních členů Avengers, aby se pak mohli znovu setkat v druhém společném dobrodružství a možná někdy po tom se dočkáme pokračování příběhu doktora Bruce Bannera.

A který z představitelů se nejvíce líbil Vám?

Předchozí článek
Další článek

6 KOMENTÁŘŮ

 1. Nesouhlasím s článkem, přesněji tedy o filmu Neuvěřitelný Hulk! Norton byl doslova hrozný, a nedivím se, že ho z Marvelu vyhodili, protože nás fanoušky nezajímá psychologie postavy, ale prostě a jen HULK SMASH! Norton chtěl tvořit hloubku postavy – Marvel chtěl akci, proto taky další HULK je Ruffalo, který prodává svoje herecké umění a zbytečně se nemotá do scénáře. Mimochodem akce v Neuvěřitelném Hulkovi byla to nejlepší.

 2. Jinak si nemyslím, že kvůli tvému názoru je hned nutný shazovat kvalitu článku 😉 Každopádně fajn, že jsi napsal svůj názor. Škoda, že těch lidí není víc 😉

 3. Lukáš: Částečně s tebou souhlasím 😉 psychologie Bruce Bannera je důležitá a rozhodně neměla jít do tak velké hloubky, ale i to by se dalo zvládnout, kdyby byl lépe napsaný scénář např. pro Betty, ta se ve filmu chovala jako neuvěřitelná hysterka a scény mezi Brucem a Betty byly většinou hrozně nadbytečné a to shazovalo film úplně jinam (spíš to občas vypadalo jako laciná telenovela). Co se týče akce, já osobně s tím nemám problém. I když dohromady to byly tři akční scény tak stály za to, i když Hulk nebyl takový ničitel jaký je ve většině comicsů, ale nemůžu chtít všechno 🙂

 4. Nesouhlasím s článkem, přesněji tedy o filmu Neuvěřitelný Hulk! Norton byl doslova hrozný, a nedivím se, že ho z Marvelu vyhodili, protože nás fanoušky nezajímá psychologie postavy, ale prostě a jen HULK SMASH! Norton chtěl tvořit hloubku postavy – Marvel chtěl akci, proto taky další HULK je Ruffalo, který prodává svoje herecké umění a zbytečně se nemotá do scénáře. Mimochodem akce v Neuvěřitelném Hulkovi byla to nejlepší.

  • No a to je právě problém úhlu pohledu. Pro mě byla akce v Incredible Hulk naprosto utrpná. Ne tak provedením jako napsáním. Kdybych se měl podívat na film kde je jen HULK SMASH!, tak si ho ani nepustím. Potřebuju k tomu něco víc. Norton to rozhodně s hloupkou postavy přehnal, ale tím, že mu tolik ustoupili vznikl onen dojem dvou nezávislých filmů v jednom. To film potopilo a měl si to ohlídat režisér. Norton se s Marvelem na Avengers nakonec nedohodl, protože jak říkáš chtěli někoho s kým se pracuje lépe. Norton je známý tím, že práce s ním je komplikovaná. Pro mě byl Bana nejhorší a nečekám, že s mým názorem v článku se každý ztotožní. Dík za reakci

  • Jsem rád, že se někdo konečně pustil do článku o takový „velký“ postavě jako je Hulk. A teď k názorům 🙂
   Nesouhlasím ani s jedním z Vás 🙂
   Nemyslím si, že fanoušci chtějí vidět pořád jen HULK SMASH. Komiks je sice většinou kombinací psychologie hlavní postavy a onoho zmíněného „smashování“, ale je nutno říci, že boj je častější. Filmy s tím mají problém. Neuvěřitelného Hulka (Norton) nemám rád z mnoha důvodů. Několikrát zmiňovanou hloubku jsem tam prostě nenašel, několik náznaků a křečí jsem zahlédl, ale Norton a Liv byli celou stopáž jaksi duchem nepřítomni, proto nefungovala chemie, emoce a už vůbec ne hloubka hlavní postavy. Akční scény mi přišly skvěle, přehledně a zábavně natočené. Souboje a Tim Roth, to je to nejlepší z celého Neuvěřitelného Hulka. Zatímco Hulk od Leeho byl čistokrevným psychologickým dramatem, do kterého někdo narval pár akčních scén, které překvapivě nepůsobily rušivě nýbrž potvrdily hrdinovy obavy z jeho vlastní síly, kterou není schopen kontrolovat. Bana je s Ruffalem můj oblíbený Banner. Mark byl součástí týmu a nemohl se nijak výrazně projevit, přesto byl sympatický, ale Bana jako ten „uplakánek“ mnohem víc vystihoval podstatu Bannerova zoufalství z toho, že je postaven do zoufalé situace, kterou nemůže přímo ovládat a jen lehce směřovat. Bana mi do celkové melancholické nálady Hulka sedl moc dobře.

   Co chci říct. Hulk nepotřebuje čistokrevnou akci a ploché a nezáživné postavy (Neuvěřitelný Hulk) ani film, který zkoumá podstatu Bannera jako člověka s mocí, jež nedokáže ovládnout (Hulk, který u mě vyhrává na plné čáře, i když potřebuje trochu zkrátit). Hulk potřebuje do své další sólovky péči. Opravdovou láskyplnou péči. To, co udělal s Hulkem Leterrier je promarněný potenciál postavy, která by byla schopná utáhnout opravdu chytrý, smutný a zároveň citlivý film. To co udělal s Hulkem Lee bylo (dle mého) lepší, ale pořád nešikovné. Hulk potřebuje tyto dva aspekty dokonale vyvážit, aby tak vznikl film, který nebude jenom o akci ani o postavách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také