Tip na film: Nejlepší léta slečny Jean Brodieové (1969)

Přečtěte si

Recenze: Panství Downton – Velkolepé zakončení a povedená sonda do života britské aristokracie

Za cca pět let svého vysílání sbíral seriál Panství Downton samou chválu. Kritici byli nadšení, diváci se nemohli dočkat...

Recenze: Takové krásné šaty – Zvrácený horor o oživlých šatech nebo absurdní kritika konzumu?

Ani jedno, a přitom obojí zároveň. A k tomu ještě střelená komedie se závany mysteriózna. To bych řekl o...

Recenze: To Kapitola 2 – Pokračování téměř bez Pennywise

Dočkali jsme se. Napjatě vyhlížené pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, To, vstupuje do kin. Jak se nám pokračování hororu...

Autor

Profilový obrázek
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

O čem to je? V dívčí škole v Edinburgu v meziválečném období vyučuje nekonvenční slečna Jean Brodiová mladé dívky nejen předepsanému učivu, ale také lásce, umění a politice. Obdiv, který si získala u mladých dívek, je ale narušen poté, co se provalí její aféry s dvěma kolegy učiteli. Najednou musí Jean bojovat i o svou práci a věří, že se může spelhnout na podporu svých žákyň. Jedna z nich, ale už nevěří učitelčině výmluvnosti a rozhodne se naučit se o životu a lásce sama.

Proč vidět? Maggie Smith zrovna zažívá novou vlnu obrovské popularity díky své roli v seriálu Downton Abbey, jinak ji většina diváků zná jako profesorku McGonagallovou z Harryho Pottera. Tady ale můžeme Maggie Smith vidět v jejím „prime“ a v roli, za kterou dostala svého prvního Oscara (ano, má dva, druhý za film California Suite)

Zajímavost: Tento titul byl nejdříve uveden na Brodwayi a role byla hned nabídnuta Maggie Smith. Ta ale ovšem odmítla kvůli nedostatku času a roli dostala Vanessa Redgrave. Když se chystala filmová adaptace, sitauce se obrátila. Role nejdřív byla nabídnuta Vanesse, která musela odmítnout z téhož důvodu jako dříve Maggie a role nakonec skončila u původní kandidátky – Maggie Smith.

Režie: Ronald Neame

Hrají: Maggie Smith, Pamela Franklin, Gordon Jackson

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také