Recenze: Stolen (2012)

Přečtěte si

Autor

Stolen, film režiséra Simona Westa (Expendables 2, Mechanic), ve kterém si hlavní roli zahrál všemi nenáviděný a kritiky utlačovaný Nicolas Cage. Upřímně jsem se na tohle béčko moc těšil, především kvůli Cageovi. Jeho výkon ve filmu Wicker Man patří k jednomu z nezapomenutelných zážitků, který mi do smrti zůstane v paměti.

Stolen

Trailer k filmu Stolen

West je ten typ režiséra, kterého si nezamilujete, ale ani ho nebudete nesnášet. Vždycky se bude jednat o jednoduchou zábavu, kterou si užijete, pokud jí nebudete brát až moc vážně. V tomhle případě ani tahle alternativa moc nepomůže, protože tahle zábava je až moc prostoduchá a zkrátka a jednoduše nebaví a ještě k tomu, tentokrát nepobaví ani Cage.

Děj je ve skrze prostý. Will Montgomery (Nicolas Cage) je opravdu dobrý zloděj, na kterého si FBI brousí už dlouho zuby, ale není schopná ho zadržet. Všechno ale jednou končí a nepodařené vykradení banky, kdy je Will zrazen svým zlodějským kolegou a následně je chycen bez ukradených peněz (které spálil) a díky tomu jde do vězení „jenom“ na osm let. Po odseděných osmi letech se Will vrací s tím, že už si nehodlá znova pokazit život tím, že bude krást a raději si urovná svůj zničený vztah s dcerou, ze které se stala nevyrovnaná holčina, chodící ke cvokaři. Po nepříliš šťastném shledání se Willovi ozve starý kamarád Vincent (Josh Lucas), který byl považován za mrtvého. Obeznámí Willa s tím, že unesl jeho dceru a chce svoje peníze z nepovedené krádeže. Will Má dvanáct hodin na to, aby dokázal sehnat peníze a zachránit tak svojí dceru s FBI za patami.

Stolen

Stolen na první pohled může připomenout 96 hodin, jenže to by tady nesměl být Cage, kterému rozhodně role starostlivého otce, který jde přes mrtvoly, sedne daleko líp, než jeho minulé. Jakmile ale přijde na bitky, působí dost neomaleně a svým typickým způsobem i směšně. Co se musí pochválit, že tentokrát Cage zbytečně nepřehrává a bez problému se na něj dá koukat. Najdou se tady i momenty, kdy chování hlavní postavy neodpovídá inteligenci normálních lidí, ale to jde celkem snadno přehlídnout, protože překvapivě více než celý Cage zabíjí kvalitu ostatní postavy, ze kterých únosce dcery je to největší zlo. Josh Lucas jako potetovaný zloduch s umělou nohou by se dal přežít, ale dialogy zřejmě psal někdo, kdo byl minimálně pod vlivem alkoholu, protože řeči typu „ byl jsem úspěšný chlapec zlato, ale teď jsem prokletý Picasso“ vyznívají opravdu hodně divně. Navíc chování jak záporáka, tak agentů FBI vyznívá hodně paradoxně. Například, proč únosce vypráví srdceryvný příběh o tom, že nemá skoro ani na chleba, ale v ruce má nový iPhone, nebo proč agent vede řeči, jako by se místo chycení Willa, chtěl krást s ním? Proč se zloděj, který má v tašce deset milionů radši zastaví kousek před čekající dodávkou a začne řvát na civilistu, že ho zabije, protože neměl rád vězení? V takových chvílích nezbývá, než si zaklepat na čelo, proč se postavy chovají zcela nelogicky.

Stolen

Velká škoda je, že film nedrží tempo a po akční sekvenci následuje dlouhá část, kde se nic neděje, Cage pobíhá všude možně, nebo sledujeme, jak si unesená dcera polehává v kufru auta. V druhé části se film snaží překvapit zvraty, které jsou bohužel, hodně předvídatelné a film opět sklouzne do průměrných nudných béček, na které si po hodině ani nevzpomenete.

Závěr

Stolen je průměrné akční béčko, které překvapí maximálně tím, že Nicolas Cage nepřehrává. V ostatních ohledech se jedná o hodinu a půl trvající nudu, která se vám rychle vytratí z hlavy.

Hodnocení: 40%

  • Stolen (2012)
  • Akční/Thriller
  • USA
  • Režie: Simon West
  • Hrají: Nicolas Cage, Josh Lucas, Malin Akerman, Danny Huston

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také