Přípravy herců a hereček na jejich role

Přečtěte si

Autor

Je tomu tak snad odjakživa, že k věrohodnému ztvárnění role kolikrát nestačí jen herecký talent sám o sobě. Abychom tomu či onomu herci jeho postavu věřili, musí mnohdy podstoupit psychicky i fyzicky náročnou přípravu. Vybrala jsem pro Vás několik známých herců a hereček, abych Vám ukázala, že herecká práce neobnáší jen stání před kamerou, braní astronomických honorářů, usmívání se do fotoaparátů nebo přebírání Oscarů 🙂

Brad Pitt

Brad Pitt, aby získal postavu antického hrdiny ve filmu Trója, po dobu 6 měsíců absolvoval tvrdý a fyzicky skutečně náročný výcvik a navíc se musel po nějakou dobu vzdát cigaret. To naopak jeho role ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona nevyžadovala skoro nic, tedy až na každodenní 5-ti hodinové sezení v maskérně, kde mu byl aplikován make-up. Pamatujete na šílence Jeffreyho Goinese ve filmu 12 opic? Ano, i to je jedna z nezapomenutelných Pittových rolí. Kvůli ní musel navštěvovat učitele, který ho učil mluvit rychle, přesto srozumitelně. A když režisér Terry Gilliam chtěl Bradovo šílenství ještě prohloubit, udělal pouze to, že mu sebral cigarety.

Jeffrey Goines

Johnny Depp

Johnny Depp kvůli roli ve filmu Střihoruký Edward zhubl téměř 12kg. Navíc mu dle jeho slov bylo v kostýmu Edwarda veliké vedro. A hubl ještě jednou a to kvůli Temným stínům, kdy se dostal na váhu pouhých 63,5kg. Tuto „figuru“ získal tak, že jedl pouze ovoce a pil zelený čaj. Možná příjemnější způsob přípravy zvolil u filmu Kokain. Aby se lépe vžil do postavy, tak se osobně spřátelil se skutečným Georgem Jungem.

Barnabas Collins

Tom Hanks

V případě Toma Hankse tu máme dalšího „experta“ na hubnutí. Kvůli Trosečníkovi shodil obdivuhodných 30kg a měl na to pouhý rok. A hubl i kvůli roli Andrewa Becketta z Philadelphie trpícího AIDS. Hanks shodil téměř 12kg.


Robert De Niro 

A máme zde prvního herce, který absolvoval ve všech směrech drastický způsob přípravy. A bylo to kvůli roli Jakea La Motty ve Scorseseho majstrštyku Zuřící býk. De Niro prošel náročným tréninkem a dokonce se dobrovolně přihlásil tří skutečných boxerských zápasů. Jako vítěz odcházel ze dvou. Je logické, že tímto tréninkem získal skvělou postavu, kterou ale vzápětí „zprznil“ koblihami, těstovinami a nezřízeným příjídáním, jeho role vyžadovala, aby přibral. De Niro nabral přes 20kg. A aby toho nebylo málo, během jeho příprav – a to jak fyzických, tak i psychických – které trvaly měsíce, došlo k odloučení s jeho manželkou Diahnne Abbott. Na postavu Michaela Vronskyho ve snímku Lovec jelenů už nezvolil nic tak brutálního, nechal se jen zaměstnat jako dělník a navštěvoval okolní bary a dělnické rodiny. A kvůli roli ve filmu Taxikář asi nikoho moc nepřekvapí, že De Niro po dobu jednoho měsíce, skoro 12 hodin denně, pracoval jako taxikář. Navíc se i zabýval studiem psychických poruch.

Jake LaMotta

Christian Bale

Tak nejdřív zlehka – kvůli roli ve filmu Drsný časy strávil Bale po dobu tří týdnu čas se členy různých gangů, s policisty, bývalými vojáky a vládními agenty. A teď přitvrdíme – Christian Bale podstoupil jednu z nejvíce, dost možná, až brutálních proměn kvůli roli. A to natolik, že vyděsil jak štáb, režiséra, rodinu, přátelé a v neposlední řadě i diváky. Bylo to kvůli roli Trevora Reznika ve filmu Mechanik. Bale svou anorektickou postavu získal tak, že denně snědl pouze jednu plechovku tuňáka a jablko. Celkový úbytek jeho váhy byl přes 30kg a jeho konečná váha ukazovala 55kg. A jelikož dalším jeho snímkem byl Batman začíná, tak naopak musel v krátké době zase dostatečně nabrat. Ale to by nebyl Bale, aby se mu to nepodařilo. Nabral dostatečné množství svalové hmoty a jeho váha ukazovala rozumnou hodnotu kolem 100kg.

Heath Ledger 

Heath Ledger, který je nejvíce asi spojován s rolí Jokera, zvolil právě pro tuto roli i nejtvrdší přípravu v jeho kariéře. Dobrovolně se nechal po dobu jednoho měsíce zavřít do hotelového pokoje. S nikým nemluvil, nikomu nevolal, s nikým se nevídal. Čas trávil čtením komiksů a studováním Jokerova charakteru.

Ralph Fiennes

V případě Ralpha Fiennese zase trochu zvolníme 🙂 Máme tady nějaké to nabírání a tloustuná, takže – Fiennes nabíral svalovou hmotu kvůli roli ve filmu Červený drak, povedlo se mu nabrat 8kg. A vyloženě tloustl kvůli roli ve filmu Schindlerův seznam, kde hrál odporně slizkého Amona Goetha. Přibral skoro 25kg a dle jeho slov mu v tom významně pomohlo popíjení piva. Ralph Fiennes ála lord Voldemort, z filmů o Harry Potterovi,  si musel kvůli této roli holit hlavu, ruce a hruď.

Amon Goeth

Ivan Trojan 

Ano, i mezi českými herci lze najít takového, který pro svou roli něco obětuje a svědomitě se na ní připravuje. Ivan Trojan se důsledně připravoval na postavu Václava ze stejnojmenného filmu a to tak, že rozmlouval s psycholožkou a ve svém volném čase trénoval chování a chůzi své postavy v lese, ve starém oblečením po svém otci.

Václav

Jared Leto

I když je Jared Leto považován především za muzikanta a i on sám sebe takto vnímá, má na svém kontě několik skvělých filmů. A u dost z nich zvolil Leto drastickou přípravu. Postava Marka Chapmana, vraha Johnna Lennona, vyžadovala aby Jared přibral. Jeho váha narostla o skoro 31kg, díky čemuž musel být občas upoután na invalidní vozík. A nyní extrém č. 2. Feťák Harry Goldfarb v Requiem za sen, Leto se po dobu 30 dnů vzdal sexu, cukru, naopak zhubl 11kg – kvůli tomu onemocněl dnou a navíc se spřátelil se skutečnými feťáky z Brooklynu.

Hillary Swank

A pro změnu se vrhneme taky na nějakou herečku. Obrovské úsilí prokázala Hillary při přípravě na roli Maggie ve skvělém sportovním dramatu Million dollar baby. Nabral 10kg svalové hmoty, kromě boxování se usilovně věnovala vzpírání a celkově po dobu několika měsíců absolvovala fyzicky nesmírně náročný trénink. Výkon ve filmu Kluci nepláčou je považován ze jeden z jejích nejlepších a byl po právu odměněn Oscarem. Hillary se na roli připravovala tak, že po dobu jednoho měsíce žila jako muž.

Maggie

Reneé Zellweger

Reneé a její přípravy jsou nejvíce spojený s tloustnutím kvůli postavě Bridget Jonesové. Kvůli prvnímu dílu – Deník Bridget Jonesové – nabrala něco přes 10kg. Navíc se nechala zaměstnat v britském vydavatelství, aby věděla co obnáší zaměstnání Bridget. A ke všemu se ještě musela učit britský přízvuk. Pro druhý díl – Deník Bridget Jonesové: S rozumem v koncích – opět nabírala, tentokrát skoro 12kg.

Bridget Jonesová

Cate Blanchett 

Cate Blanchett si zahrála ve filmu Letec jinou slavnou herečku – Katharine Hepburn. Aby tuto roli zvládla, tak před natáčením Cate shlédla jejích prvních 15 filmů a studovala její vystupování. Dále se Cate učila hrát tenis a golf. A protože Hepburn byla známá tím, že se sprchovala ve studené vodě, dělala to i Cate.

Meryl Streep

Její poslední významná role je ve snímku Železná lady. Streep jako přípravu zvolila poměrně nudný způsob – chodila na zasedání Dolní sněmovny. O politikaření ke zpívání. Kvůli roli v muzikálu Mamma mia! Meryl zhubla 10kg. Tloustla naopak kvůli roli v Madisonských mostech. Nabrala 9kg, aby jako žena v domácnosti působila věrohodněji. Kvůli postavě Karen Blixenové ze Vzpomínek na Afriku se učila její přízvuk a to z nahrávek, které měla k dispozici. U práci s hlasem ještě zůstaneme. Kvůli roli v Sophiině volbě si osvojila polský akcent a také základy němčiny a polštiny. Ostatně tímto je Meryl Streep známá – je schopná se naučit jakýkoliv přízvuk a jakýkoliv cizí jazyk.

Železná lady

Anne Hathaway

Důslednou přípravu vyžadovala její poslední role ve snímku The Dark Knight Rises. 5 dní v týdnu se Anne věnovala cvičení, tréninku s kaskadéry a tanci. Její celá příprava trvala 10 měsíců a navíc zahrnovala i speciální dietu, aby se vešla do svého kostýmu a vypadala v něm dobře. Na další film s Anne si musíme ještě nějakou dobu počkat. Na mysli mám samozřejmě Bídníky. Za velice krátkou dobu Anne kvůli roli shodila 10kg a navíc si i nechala ostříhat své krásné vlasy.

Fantine

Adrien Brody

Herecká kariéra Adriena Brodyho je nejvíce spojována s postavou Wladyslawa Spilzmana ze snímku Pianista, za kterou po právu odměněn Oscarem. Tomuto úspěchu ovšem předcházela náročná příprava. Už tak hubený Adrien shodil téměř 15kg. Denně jedl dvě vařená vejce, zelený čaj, kousek kuřete a malý kus ryby a nějakou tu zeleninu. To vše po dobu šesti týdnů. Kvůli vcítění se do této role Brody prodal auto, zbavil se bytu a nedíval se na televizi. Jelikož hrál Pianistu, tak jeho příprava vyžadovala, aby uměl hýbat prsty tak, aby to vypadalo, že opravdu hraje. Brody tuto metodu hraní „nanečisto“ ale zvládl tak, že pak při natáčení na klavír hrál skutečně on. I Adrien má na svém kontě nějaké to nabírání svalové hmoty. Kvůli roli v Predátorech nabral téměř 11kg svalů.

Russell Crowe

A máte tu tradiční tloustnutí a hubnutí. Kvůli roli Eda Hoffmana ve filmu Labyrint lží musel přibrat 25kg. 23kg pak naopak shodil kvůli roli ve filmu Těžká váha. 18kg nabral kvůli Gladiátorovi. Jeho role ve snímku Master&Commander vyžadovala dvoutýdenní soustředění, během něhož se naučil jak vypadal život na lodi, jak se střílí z děl nebo šermuje a navíc se naučil kvůli této roli hrát na housle, což bylo podle jeho slov to nejtěžší, co kdy musel kvůli roli udělat.

Gladiátor

Daniel Day-Lewis

A nakonec jsem si nechala herce, který je svými neskutečnými přípravami proslulý. Daniel Day-Lewis vyznává tzv. Stanislavského metodu herecké práce, kdy se herec až do morku kostí oddá své postavě. Lewis je znám tím, že ze své role nevyjde ani v pauzách mezi natáčením. Tradičně podstupuje neuvěřitelné věci, aby se naprosto ztotožnil s postavou. Kromě toho, že si to zaslouží maximální respekt a obdiv, tak zároveň je třeba doufat, že Lewis někdy nepřijme postavu vraha, protože pak nevím, jak by se na roli hodlal připravit 🙂

Daniel Day-Lewis

Takže zde je výčet některých jeho neskutečných činů. Kvůli roli v muzikálu Nine se učil italštinu, kterou – jak je jeho dobrým zvykem – používal i mimo natáčení. Kvůli roli Sokolího Oka v Posledním Mohykánovi prožil úplně naprosto sám půl roku (!!!!) v divočině. Kde se učil lovit, stahovat zvířata z kůže, stavě kánoe a střílet z pušky i v běhu. Ve snímku Ve jménu otce hrál vězně. Jeho příprava pak sestávala z toho, že opět úplně sám obýval po několik týdnů opuštěnou budovu bývalé věznice. Kvůli postavě ve filmu Čarodějky ze Salemu si Lewis pomocí nástrojů, které se v té době používaly (15. stol), postavil vlastníma rukama, bez pomoci, dům, ve kterém pak jeho postava ve filmu žije. Kvůli roli řezníka ve filmu Gangy New Yorku se mistrně vyučil v oboru řeznictví a naučil se dokonale vrhat nožem. Už název jeho dalšího filmu – Ostrov samoty – napoví, jak se asi na tuto roli připravoval. Ano, odstěhoval se od manželky a žil osaměle v chatrči na pláži.

2 KOMENTÁŘŮ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také