TOP 5: Hokejové filmy

Každý hokejový fanoušek v těchto dnech trne a napjatě očekává, zda-li NHL začne nebo ne. Nejslavnější a nejsledovanější soutěž se ocitla ve slepé uličce poté, co se hráčská asociace (něco jako odbory) a vedení ligy (zaměstnavatelé hráčů) dostali do sváru ohledně (jak jinak) financí. Start ligy měl začít 11. října, ale teď je již jasné, že se tento termín nestihne.

Aby se totiž hrálo, je zapotřebí kolektivní smlouva podepsaná oběma stranami. Jakási mnoha set stránková bichle, která usměrňuje hokejové zákony, však obsahuje spoustu bodů, na kterých se hráči s vedením nedohodli. Možná si tak hokejoví laici říkají, jakto, že „ten náš Jarda Jágr“ hraje v Česku?

Takže jako maličkou kompenzaci si alespoň pojďme připomenout pětku nejlepších hokejových filmů.

5. Slap Shot (1997)

Hokejová komedie s Paulem Newmanem z roku 1977. Reggie Dunlop (Newman) jako hrající kouč Charlestownu Chiefs – týmu outsiderů, kteří své hokejové kariéry neberou příliš vážně. Na ledě se většina hráčů ohání spíše pěstmi, než hokejovým uměním. Reggie však využívá svou osobnost k tomu, aby manipuloval s hráči i lidmi okolo pro dobro týmu. Příběh plný klišé patří v Americe ke sportovním legendám.

httpv://youtu.be/MUuEWI6F3dQ

4. Mystery, Aljaška (1999)

Uvolněný a „pomalý“ snímek z roku (1999) o partě tvrdých chlapů na Aljašce, žijících své životy nudným stereotypem. Maličké městečko Mystery není ničím zajímavé. Každý se tu zná s každým, manželky nejsou zrovna věrné, ale pokud jde o hokej, vše jde stranou. Russell Crowe je označován za nejlepšího hráče a jakési lepidlo vztahů mezi hráči. Když do mrazivého městečka přijíždí na přípravný zápas slavný tým New York Rangers, celé městečko ja vzhůru nohama.

httpv://youtu.be/a80x06Wn91U

3. Youngblood (1986)

Patrick Swayze a Rob Lowe v nezapomenutelném příběhu o hokejovém srdci. Kdo by neznal skvěle znějící hokejové příjmení Youngblood. Právě Youngblood je ústřední postavou snímku. Přeje si hrát v NHL, avšak tam je cesta trnitá. Jako mladíček prvně musí ukázat co umí v nižší soutěži. Samozřejmě se se svým týmem dostává do finále ligy (Memorial Cup) proti hrdlořezům Thunder Bay Bombers, kteří spíše než góly přimačkávají protihráče na mantinely. Film, jak jsem uvedl na začátku, se snaží zejména mladým divákům povědět, že nejdříve je nutné najít vnitřní sílu a teprve pak ji využít na ledě.

httpv://youtu.be/dn6wNEv7M2w

2. Goon (2011)

Hokejová komedie spatřila světlo světa nedávno, v roce 2011 a mohli jsme v ní vidět Sean Williama Scotta (Stiffler) jako Douga Glatta nebo charismatického Lieva Schreibera. Oba herci hrají bitkaře, ochránce těch lepších v týmu. Zatímco Rhea (Schreiber) je stárnoucí tvrďák, Glatt je nově a náhodně objevený rváč, který hrát hokej neumí, ale vedle ocelových pěstí má správné srdce. Film mj. trošku připomene slavný snímek Nelítostný souboj tím, že se oba znepřátelení bitkaři sejdou v hospůdce a místo, aby si to tam rozdali, čeká nás velmi zajímavý rozhovor. V komedii můžeme vidět opravdu pestrou škálu postav, které dokáží rozesmát.

httpv://www.youtube.com/watch?v=NfOZaquIhG8

1. Hokejový Zázrak (2004)

Končíme pravdivým příběhem, který v hokejové historii nemá obdoby. Na zimních olympijský hrách v Lake Placid zformoval tehdejší kouč Herb Brooks (Kurt Russell) tým z mladých hráčů, kteří neměli co ztratit. Zdrcující tréninkový drill, nový herní systém, nový styl hovorů s hráči. Herb Brooks, bývalý kouř Pittsburgu Penguins, patřil ve skutečném hokejovém světě k legendám na trenérském postu. Hrál pod ním např. i Jaromír Jágr. Ve snímku sledujeme postup USA turnajovým pavoukem až do dramatického semifinále proti (tehdy takřka neporazitelnému) Sovětskému Svazu. Zápas se stal ozdobou olympijské historie a Brooks se zapsal nesmrtelným písmem do kronik ledního hokeje.

httpv://youtu.be/wZBb_8WQKUA