Freddy vs Jason: Páté kolo

Ano, vzal jsem si takovou menší dovolenou. Svou lenost mohu omlouvat tím, že byly prázdniny, ale všem musí být jasné, že ač byly čtvrté díly dobré, nebyl jsem zrovna nadržený pokračovat v sérii kupředu. A tak jsem si nechal nějaký čas, abych „vyčistil hlavu“ a mohl jsem se znovu pustit do těchto kultovních záležitostí.

Friday the 13th: A New Beginning

Lepší, ale pořád ne dobré. Po pěti dílech opravdu nechápu proč je tahle série považována za kult a co nechápu už vůbec, proč má tolik dílů. Uf. Tentokrát se vracíme k chlapci, který přežil Final Chapter (cítíte tu ironii?) a nyní si ho ústavy přehazují jako horký brambor. Tommy má očividně od posledního setkání s Jasonem problém a tak je nakonec umístěn do soukromého ústavu poblíž Crystal Lake (cítíte ZNOVU tu ironii?). A začne se vraždit.


Danny Steinmann je další z řady neznámých rutinérů, kteří dostali na starost X-té pokračování nějaké série. Tenhle chlapík za sebou má filmy dva, a to Divoké ulice a Unseen. Pokud ani jeden neznáte, nelamte si nad tím hlavu, také jsem o nich nikdy neslyšel. Teď ta dobrá zpráva. Steinmannův Pátek má zápletku! Poprvé od původního filmu tu vrah není vidět. Za normálních okolností by to příjemně pomáhalo atmosféře a umocnilo twist na konci filmu, ale po čtyřech dílech stejné zabijačky to působí skoro tak lacině jako minulé díly. Skoro. Vyvrcholení je sice hloupé a očekávané, ale je to lepší než plochý scénář předešlých dílů. Takže celou zápletku (ať je jednoduchá jak chce) beru jako plus. I takhle malinkatý pokus o inovaci série se mi moc líbil. Hlavně z toho důvodu, že kdybych sledoval další porážení masa, už bych asi padnul. Jelikož nevidíte vrahovi do tváře, můžete alespoň trochu doufat v nějaký zajímavý dějový zvrat. Ale všechno kolem je znovu sterilní vyvražďovací nuda postrádající cokoliv co by udrželo pozornost. New Beginning se tím pádem stává jen stěží průměrným slasherem, který si vychutnáte v noci na velké televizi s pořádnou dávkou trpělivosti a dobré nálady. Jinak to vážně nejde. Film sám o sobě je katastrofální, stejně jako předešlý díl. Milovníci dobrých a napínavých filmů tenhle díl (spíš celou sérii) obejdou a sledování si „užijí“ jen zatvrzelí fandové žánru popř. Jasona. Sám se mezi fanoušky řadím, ale Pátky třináctého už začínají být neuvěřitelně náročnou látkou na sledování. Není to tím, že by byly natočeny nějak hluboce nebo zmateně. Je to tím že se díl od dílu nijak neliší a všechno to vypadá stejně. Kvůli tomu také chválím snahu o jasnou příběhovou linii, která vede z bodu A do bodu B.

Vážně jsem zvědavý, jestli se budu na sérii dívat jinak poté, co ji dokoukám celou, protože zatím jsem nedostal žádné „kultovní maso“. Jason je frajer a každý díl je celkem příjemným zpestřením nudného večera, ale očekával jsem něco víc. I když, třeba to bude ono. Kultovní statut zajištěn tím, že žádný díl nijak významně neurazí a s notnou dávkou nadhledu je sledovatelný. Kdoví.

A opravdu, z tohoto námětu mohl vylézt nejlepší díl celé série. Nepovedlo se. Jsou tu lidé a je tu vrah. A pak se zabíjí, zabíjí a zabíjí. Škoda jen, že tak nudně a roztahaně. Jason by potřeboval jiné tempo, protože pomalé vyprávění svědčí daleko více jeho kolegovi z Elm Street, tam totiž tvůrci většinou vědí, jak budovat atmosféru.

Nightmare On Elm Street 5: The Dream Child

Alice, která se svým přítelem Danem přežila minulý díl, zjišťuje, že Krueger by se chtěl dostat zpět do světa snů a začít znovu vraždit. Alice musí přijít na to, jak kotelníka zastavit a proč se tak zajímá o dítě, které čeká.

Dream Child má jednu velkou nevýhodu. V porovnání s víceméně jakýmkoliv dílem série něco ztrácí. Není napínavě vtipný jako jednička, temný jako dvojka ani zábavný jako trojka se čtyřkou. V pátém pokračování se už naplno projevil syndrom sequelů. Ono skoro všechno je v pořádku, jen zamrzí dlouhé pauzy mezi vraždami. Strašně mě na obou sériích baví ta propojenost s minulými díly. U Elm Street to však funguje lépe. Hlavní hrdinové jednoho filmu vždy dostanou prostor v díle dalším. Zábavné je i zkoumání a budování mytologie a vůbec celého Krugerovského světa.

Pětka je zábavný film, bohužel ne tak jak bych si přál. Freddyho řádění je vtipné. Krueger se nesnaží budit respekt ani strašit, je prostě v pozici komedianta, která mu sedí na jedničku. Diváky znovu čeká nálož vtipných situací i hlášek. Z hrdinů samozřejmě nikdo moc hrát neumí, takže jsou i některé nevinné repliky odměněny úsměvem.


Co se sequelovosti týče, je to tu celkem cítit. Krueger se sice vždycky vrátí nějakou „rozumnou“ cestou, ale u pátého dílu to působí trochu nuceně. Má však cenu nadávat pátému pokračování za návrat hlavního padoucha trochu „jinou“ cestou?

Musím říct, že jsem se bavil, bohužel někdy ve druhé třetině filmu dojde dech. Ten nabere až v posledních 20 minutách. Ale pořád považuji pětku za více zábavnou než temněji laděnou dvojku. Mezi hrdiny je znovu nějaký ten wierdo, tentokrát přes komiksy (a jeho souboj s Freddym je skvělý), neohrožená hrdinka a nějaké to maso na porážku.

Bohužel se série pomalu přibližuje k tomu, co nechci, aby se stalo. Že bude film jen o vraždách a čekání na ně bude ubíjející. Zatím všechny ostatní díly držely atmosféru (když ne mrazivou a tajemnou, tak alespoň zábavnou nebo pohádkovou), ale u Dítěte snu to už moc nefunguje. Jakoby Hopkins (Predator 2 a potom seriály, Californication, 24, House of Lies) ve druhé části filmu sundal nohu z plynu a nechal ho několik minut jet na volnoběh. Nijak výrazně to neruší, jen mi to přijde škoda. Takhle je z páté Noční můry v Elm Street jen “celkem zábavný“ horůrek, který má super vraždy. Zábavný je podstatné slovo, protože pokud se přenesete přes mírnou ztrátu tempa, absenci tajemna a komediální nádech, čeká Vás moc příjemný film, který pěkně doplňuje Freddyho sérii.

 

 Závěr

Začíná z toho být jednostranná záležitost. Ještě jednou zopakuji, že se tu nesnažím porovnávat oba filmy mezi sebou, ale snažím se na každém z nich najít to dobré i to špatné a na závěr vybrat ten, který shledám zábavnějším popř. ho mohu s klidným srdcem doporučit. A znovu se přikloním k Noční můře. Je mi líto Jasone, dneska ne.

Účastníci: Friday the 13th: A New Beginning (Pátek třináctého 5) vs Nightmare On Elm Street: The Dream Child (Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu)

Délka: 92 min vs 89 min

Počet vražd: 21 vs 3. Tohle není Fredova silná stránka. Jason kosí, kudy chodí.

Nejlepší vražda: Nezabil ho sice Jason, ale Joey zemřel opravdu krásně. Celá scéna byla hodně zábavná a takhle ostrou odpověď asi tlouštík nečekal. A Fred? Mark Gray, ten nerd přes komiksy. Moc pěkné!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno