Recenze: Cosmopolis (2012)

Přečtěte si

Autor

David661
David661
Opovrhovaný hnidopich, egoista, ničema a pokrytec, který miluje filmovou tvorbu Christophera Nolana, Tima Burtona, Stevena Spielberga, Davida Finchera a dalších.

David Cronenberg, mezinárodně úspěšný režisér, přichází s novinkou, která nese název Cosmopolis. V ní si hlavní roli zahrál Robert Pattinson, ketrý zdaleka není to nejhorší, co Vás ve filmu čeká.

Robert Pattinson si zahrál miliardáře, který jezdí limuzínou a chce dojet k holiči. Cestou potká mnoho lidí, včetně několika žen. S většinou z nich se vyspí. V průběhu filmu můžeme tak sledovat spoustu miniaturních zápletek, kterou přinese vždycky pasažér, který k Pattisonovi přistoupí. Jednou přistoupí do limuzíny například černoch afroameričan a sdělí miliardáři, že zemřel jeho oblíbený zpěvák. Pattison pak pět minut truchlí, pak onen afroameričan vystoupí a dál se už o daném tématu nemluví. Je to nudné, je to o ničem a to si představte, že se pořád jedná o jednu z nejsnesitelnějších zápletek z celého filmu!

Trailer: Cosmopolis

Celý snímek se nejprve tváří, že bude pojednávat o ekonomické krizi, díky které by mohl Pattison přijít o celé své jmění. Omyl! Ekonomickou krizi zmíní jedna z pasažérek a dál se už o tom nikdo ani nezmíní. Možná takový způsob vyprávění měl být originální, já však můžu za sebe jako za diváka říct, že byl také neuvěřitelně nudný.

Mimo to, způsob jakým sděluje Cronenberg životní moudra, pravdy a filosofické teorie, vyznívá asi takto:

Takto chtějí scénáristé popsat recept na pizzu: Ingredience smícháme a necháme těsto vykynout asi 40 minut na teplém místě. Těsto rozdělíme na dvě poloviny a z každé vyválíme tenkou pizzu (okraje vyvýšíme), kterou potřeme kečupem, nebo rajským protlakem, který posypeme oregánem a dle chuti na pizzu naložíme co máme rádi – šunku, salám, anglickou slaninu, žampiony, hermelín, nivu atd.

Takto to vidíme ve filmu: Těsto míchá ingredience teplé čtyřicet minut vyválíme rajský protlak, potřeme nivu kečupem a BUM, JE Z TOHO BANÁN!

Takto podezírám scénáristy, že buď absolutně nevědí, jak cokoliv sdělit nebo nechtějí sdělit nic a jenom plní sto minut nepotřebnou vatou.

To, že má snímek hloubku tak může říct pouze dvacetiletá blondýna v minisukni nebo prodavač kondomů, který chce vypadat chytře. Za zmínku stojí možná jenom závěrečné střetnutí boháče a chudého, ani to však není kdovíjak originální. A pokud jsme měli pouze sledovat to, jak jsou miliardáři výstřední, pak vzkazuji tvůrčímu týmu, že to šlo i zábavnější formou. Tísnivou, klaustrofobickou atmosféru filmu přebíjela chuť z kina odejít.

25%

P.S.: těch 25% uděluji hlavně za to, že po řemeslné stránce, bylo všechno tak, jak má být.

4 KOMENTÁŘŮ

  1. film je to výborný. exelentní kritika kapitalismu, zrcadlo zítřejší společnosti, ale i rozpad osobnosti. dialogy jsou stejné jako v knize (delillo sám prohlásil, že lépe to natočit nešlo a konec je prý famózní.). bohužel, tato recenze je sračka, debilně napsaná nějakým nevkusným popcorňákem, který nasolil plnej počet primitivnímu temnému rytíři, který se posral a radši si u něj nevšímal patosu, patetismu, mizerného vyprávění a děje, který se tvářil jako slátanina. cosmopolis je intelektuální film, který žádá přemýšlení a chytrý mozek. to vám očividně chybí.

    • …pochybuju, že by dvacetiletá blondýna pochopila cosmopolis, natož o něm prohlásila, že má hloubku. (podle vaších hlodů jí film nemá?) píšete neskutečné sračky, serete se do filmů, kterým nerozumíte.

  2. Hned po prvním traileru jsem věděl, že tohle nechci nikdy vidět :-D. Ten ksicht toho Pattinsona mě bude rozčilovat už asi navždy… Jinak to s tou pizzou v recenzi mě pobavilo :-D.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také