Recenze: Angels‘ Share / Andělský podíl (2012)

Ken Loach, režisér úspěšných filmů jako Kes nebo Lůza, se vrací k žánru, který je mu určitě vlastni: ke komedii. Tentokrát si tento angličan pro nás přichystal příběh mladého muže snažícího se žít pohodový život, a to ačkoli mu jeho né moc záviděníhodná minulost moc nepomáhá.

Hlavní postavě totiž otěhotněla přítelkyně a to zrovna v době, když musí řešit obvinění soudu z ublížení na zdraví. Poté, co se mu však dítě narodí, rozhodne se žít jinak, aby dělal dobrý příklad svému dítěti. To však nechce pochopit většina lidí kolem hlavního hrdiny a nechtějí mu tak dát druhou šanci.

O tomhle však film není. Je celý o tom, jak se hlavní hrdina rozhodne ukrást sud velice drahého vína, prodat ho a za utržené peníze odjet někam pryč a začít nový život.

Není snad spoiler, když řeknu, že se mu to podaří, pak je však nutno podotknout ještě jednu věc: Hlavnímu hrdinovi se bez problému povede odcizit sud vína – za své chování není nikterak potrestán – naopak, vše s ním dopadne dobře. Takže:  Hlavní postava krade a mlátí, pak s tím rozhodne přestat a stát se otcem a tak ukradne sud vína a žije krásný život. Morální ponaučení? Žádné! A teď Vám řeknu ještě něco mnohem pozoruhodnějšího:

Při sledování filmu se nad takovou skutečností ani nepozastavíte. Ba možná si toho ani nevšimnete. Z tohoto úhlu pohledu můžeme říct, že je snímek dost manipulativní, avšak je manipulativní tím správným směrem! Scénář je dále plný výborného anglicko/irského humoru, který funguje perfektně – vytváří geniální atmosféru, která na Vás neútočí anekdotami, po kterých byste se měli válet po zemi, namísto toho se budete blaženě usmívat od začátku filmu do jeho konce.

Přesněji řečeno – od poloviny filmu do konce. První polovina snímku popisuje, v jaké situaci se hlavní hrdina nachází, popisuje soudní tahanici, popisuje to, jak hlavní hrdina ztrácí naději. Tato úvodní pasáž však do celého konceptu komediálního filmu příliš nepasuje a nepatrně tak kazí tuto optimistickou jízdu.

Co se týče kamery, střihu a podobně, pořád platí, že je Loach stále přinejmenším výborný řemeslník. Dále bych rád pochválil herecké výkony, kdy herci nepřehrávají a přitom všichni působí příjemně přihlouple – směšně… fantazie!

Takže si to shrňme: Příjemný snímek se skvělou atmosférou, dobrým příběhem a skvělými herci. Ano, můžu něco vytknout, ale mně se zvláště u tohoto snímku prostě nechce.

80%

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno