Freddy vs Jason: Druhé kolo

Dvojky se točí, protože jedničky jsou úspěšné a tvůrci doufají, že navážou jak kvalitou, tak výdělkem. Druhé díly také pronásleduje prokletí originálu, který bývá většinou lepší. V následujících řádcích se můžete dočíst, jaký dojem na mě udělala pokračování těchto dvou legendárních hororů. Dámy a pánové, druhé kolo může začít.

Nightmare On Elm Street Part 2: Freddy’s Revenge

Pět let po událostech z prvního dílu se do domu Nancy nastěhuje rodina Walschů se synem Jamesem. Tomu se stejně jako hrdince prvního dílu začnou zdát noční můry, ve kterých se mu zjevuje popálený kotelník v nevkusném svetru. Jesseho přítelkyně mu prohrabe skříň a najde zaprášený deník, který patřil Nancy Thompsonové. Z něho se dozvídají o jejích snech a od přátel zase, jak to dopadlo s ní i s jejím přítelem. Aby toho nebylo málo, Freddy Jamese ve snu nutí nasadit si starou a „ostrou“ rukavici. Hlavní hrdina tuší, že s ním něco není v pořádku. Freddy se totiž snaží dostat do našeho světa a chce využít Jesseho jako vstupní bránu.

Krueger se změnil a s ním se změnil celý film, druhý díl už prostě neklape tak, jako Cravenova „snová“ prvotina. On námět není vůbec špatný, jen je špatně realizovaný. Jde na vraždy jinak než první díl, zde se totiž snaží Fred ovládnout hlavního hrdinu a nechá zabíjení na něm. Takže když někoho zabije Freddy, krev má na rukou Jesse. Bohužel Jack Sholder nikdy nebyl dobrý režisér a kromě Hidden nic dobrého nenatočil. To, že film nefunguje, není jen jeho chyba. Freddyho pomsta omezila snové sekvence tím, že přenesla vraždy do reálného světa a stejně tak vymizel humor. Kotelník se párkrát usměje do kamery, ale to je všechno, čeho se od něj dočkáte. Neříkám, že vynechat vtipné scény je špatný nápad, ale nudnému béčku, jakým druhá Noční můra dozajista je, to rozhodně nepomůže. Kdyby Sholder měl k dispozici trochu chytřejší scénář, byl by tento díl možná skvělým psychologickým dramatem. Bohužel. Herci jsou otravní, a i když je Kim Myers trochu podobná mladé Meryl Streep nemění to nic na tom, že je špatná herečka. A hlavní hrdina také moc přesvědčivý není.

Režisér Sholder není schopný správně budovat atmosféru. Snaží se, jak jenom může, ale navázat na Cravenův děsivě zábavný první díl se mu nedaří. Nepomáhá mu v tom ani absence hudebního motivu od Charlese Bernsteina. Ne všechno je ale špatně a rozhodně Vás nečeká nějaký příšerný filmový zážitek. Pomsta není dobrá a zábavná jako jednička, ale přesto je bez problému sledovatelná (když přivřete oči .. a ne, nebude to hrůzou). Scénář je zmatený a přeskakování Freddyho do „hmotného“ světa je ještě zmatenější. Hrdinové se chovají tak, jak se v tomto žánru sluší a patří (křičí, utíkají a umírají) a všechno je podtrženo naprosto mdlým hudebním doprovodem bez chuti a zápachu. Pokud čekáte solidního nástupce jedničky, budu Vás muset zklamat, to rozhodně druhá Noční můra není. Pokud se chcete večer pobavit a užít si trochu retro zábavy (i když ne v nejlepší formě) poslouží Freddyho pomsta dobře. Ale jinak? No, možná příště Frede.

Friday the 13th Part 2

I pokračování Pátku třináctého se odehrává 5 let po prvním dílu. Do tábora nedaleko Crystal Lake přijede další skupinka vedoucích a lidé začnou umírat. I když se ve druhém díle počet hrdinů zvednul, neznamená to, že si užijeme stejný počet vražd. Scénáristé totiž část z nich poslali z kempu pryč a nechali tam podobně početnou skupinku jako v prvním filmu. A tentokrát kromě mačety přijde řeč i na oštěp, oprátku, šroubovák, …

Jako většina slasherů ani Pátek třináctého nevychází z nějaké rafinované zápletky. Jsou tu lidé a divák si může už od začátku vytipovávat ty, kteří film nepřežijí. Je zbytečné čekat jakýkoliv další náznak příběhu, těšit se můžete maximálně na závěrečnou pointu, která stejně není nic moc. Ono je těžké hodnotit slasher, pro milovníky dobrých filmů absolutně nic nenabízí. Člověk se na něj musí dívat jinak, musí být daleko více přístupný těm hloupostem co se na plátně/obrazovce dějí. Hrdinové se chovají nelogicky, scénář je děravý až běda, ale přeci jenom je na těch filmech něco, co mě u nich udrží. Někdy je to napětí, někdy to jsou vraždy, které jsou zábavně a originálně natočené, někdy je co celý film, který se bere s nadhledem. A někdy se až děsím toho, proč vlastně sleduji to, co sleduji. Druhý Pátek třináctého není moc zábavný ani originální, přesto si diváka udrží alespoň minimální dávkou napětí. Stejně jako se druhá Noční můra víceméně vzdala jednoho ze svých trademarků (humoru) Pátek stáhl na minimum nepříjemně blízké záběry, které spolutvořily napětí v prvním díle. Skrze oči vraha koukáme, ale minimálně a už ne takovým voyerským způsobem. Vražd je tu vidět trochu více než v jedničce, ale většinou jsou podle stejné šablony. Hrdinové jdou pomaleji, více se rozhlížejí, začne hrát „napínavá“ hudba, výkřik (po něm občas následuje útěk), smrt. Od tohoto schématu se liší jen „souboj“ s posledním přeživším, který obsahuje daleko více útěků a výkřiků. I přesto, že tento díl nenabízí humor, nikterak zábavné vraždy ani moc sympatické postavy nějakým způsobem mě držel v šachu. Poslední půlhodinka se znovu může zdát zdlouhavá, ale i přes tato všechna negativa mě Steve Miner (režisér skvělého Halloween: H20) u filmu bez problému udržel.

Závěrem

Žádná sláva ani na jedné straně. Tady už oba dva filmy doporučovat nebudu, pokud neuvidíte Noční můru o nic moc nepřijdete, jen vám unikne film se zajímavým námětem, který někdo vzal za špatný konec. Pokud neuvidíte Pátek, také o moc nepřijdete, každopádně v dnešním duelu toho nabízí víc než Freddy. Proto si na pomyslný stupeň vítězů dnes stoupne Pátek Třináctého 2. Zatímco se zabiják z Jílmové ulice zhoršil a začal trochu nudit, Jason sice v něčem ubral, v něčem přidal a ve výsledku zůstává velice podobný prvnímu dílu. Takže se uvidíme u třetích dílů a tam už to bude těžké, protože u obou sérií jsou třetí díly považovány za dobré. Který z těchto filmů vyhrál u Vás? 

Účastníci: Friday the 13th Part 2 (Pátek třináctého 2) vs Nightmare On Elm Street Part 2: Freddy’s Revenge (Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta)

Délka: 87 min vs 87 min

Počet vražd:  Teprve druhý díl a už tu máme remízu. U Jasona to bylo snadné spočítat, u Freddyho už horší (navštívil velkou party), ale nakonec jsem se dostal k číslu 10 na obou stranách. Takže oba dva vrahouni se ve svých druhých dílech snažili úplně stejně.

Originalita/zábavnost vražd: Tady to bude těsné, ale i v této kategorii u mě vítězí Jason. Freddy měl za celý film jednu zábavnou vraždu (o které si můžete přečíst o řádek níž) a z Jasonova řádění mi v hlavě zůstaly vraždy dvě.

Nejlepší vražda: Pátek třináctého 2 = Tady jsem si nejdříve nevěděl rady a po důkladném prozkoumání vyberu jako vítěznou vraždu Jasonovu penetraci skrze dva milence, kteří byli uprostřed milování, oštěpem. Ano, oba dva najednou.

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta = Tady to naopak těžké nebylo. Plácání ručníkem po zadku v koupelně byla jediná opravdu zábavná vražda za celý film.