12 mrtvých a 50 zraněných na premiéře TDKR

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Jít na půlnoční premiéru a užít si film na jednom z prvních veřejných promítání může být super. Někteří super fandové si dokonce oblečou kostýmy svých hrdinů a doufají, že si film pořádně užijou. Tak se na film těšili i v malém městečku Aurora (poblíž Denveru, USA). Dopadlo to ale uplně jinak. Na půlnoční premiéře nového Batmana Temný rytíř povstal v Denveru bylo zabito 12 lidí a dalších 50 zraněno.

Maskovaný muž přišel do kina s plynovou maskou na hlavě a během jedné ze scén začal střílet a zapálil bombu (nejspíš) se slzným plynem. První výstřel někteří diváci dokonce považovali za součást filmu. První odhady uváděly 14 mrtvých a 30-40 zraněných. Pozdější zprávy ukázaly, že 10 lidí zemřelo na místě, další 2 v nemocnici a dalších 50 (včetně dětí) bylo zraněno.

Kino bylo okamžitě evakuováno a žádní další podezřelí se neobjevili. Policie viníka zadržela a identifikovala jako místního občana Jamese Holmese.

Warner Bros. reagovali tímto prohlášením: „Společnost Warner Bros. je hluboce zarmoucena tím, co se stalo. Posíláme upřímné kondolence rodinám a všem blízkým obětí této tragické události.“ Zároveň zrušili na dnešek naplánovanou premiéru v Paříži a všechny rozhovory, které byly pro tuto událost naplánovány.

Tuto událost nenechal bez pošimnutí ani americký prezident Barack Obama: „Michelle a já jsme šokovaní a zarmoucení tím, co se stalo v Coloradu. Státní i místní úřady jsou v pohotovosti a moje kancelář bude dělat vše, co je v našich silách, abychom pomohli lidem, kteří žijí v Auroře, během tohoto těžkého období. Zavazujeme se k tomu, že ten, kdo toto způsobil, bude potrestán a k zajištění bezpečí a pomoci zraněným. Čelíme teď těžkým a temným časům a je na čase, abychom se tomu postavili společně jako jedna rodina. Všichni myslíme na občany Aurory a modlíme se za ně.“ (atd.)

Toto je tragická událost, která se bez pochyby zapíše do historie filmu a bude mít následky větší, než jen stažení traileru Gangster Squad (promítaný před TDKR), který obsahuje scénu velice podobnou tomu, co se doopravdy stalo (pětice mafiánů střílí do plného kinosálu).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také